Geri Dön
SiyasetNijerya’ya güçlü savunma desteği

Nijerya’ya güçlü savunma desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turunun son durağı Nijerya ile askeri savunma ve güvenlik konularında iş birliğini güçlendiren imzalar atıldı. Erdoğan, “Savunma sanayii ve güvenlik alanlarında kabiliyetlerimizi Nijerya’yla paylaşmaya hazırız” dedi

Nijerya’ya güçlü savunma desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya ile iş birliğini her alanda daha ileriye taşımada kararlı olduklarını vurgulayarak, “Savunma sanayii ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız” dedi.

Afrika turunun ikinci durağı Togo’daki temaslarını tamamlayan Erdoğan önceki gece turun son durağı Nijerya’nın başkenti Abuja’ya ulaştı. Erdoğan’ı Abuja Uluslararası Nnamdi Azikwe Havalimanı’na gelişinde Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffery Onyeama, Federal Başkent Bölgesi Bakanı Muhammad Musa Bello, Nijerya’nın Ankara Büyükelçisi İsmail Yusuf Abba ve Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar karşıladı. Erdoğan için dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Erdoğan’ı makam aracından inişinde karşıladı.

Erdoğan ve Buhari, heyetlerini birbirlerine tanıttıktan sonra gazetecilere görüntü verdi. Daha sonra baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Buhari, heyetler arası görüşmenin ardından anlaşmaların imza törenine katıldı ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Beş yıl aradan sonra Nijerya’ya gerçekleştirdiğim bu resmi ziyaretin iki ülke ilişkilerini bir üst düzeye çıkaracağına inandığını belirten Erdoğan, görüşme sırasında imzalanan anlaşmaların bu ziyareti taçlandırdığını söyledi.

İki ülke ilişkilerini her alanda nasıl daha ileriye taşıyabileceklerine ilişkin fikir teatisinde bulunduklarını belirten Erdoğan şöyle devam etti: “İş birliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı memnuniyetle müşahede ettik. Önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 60. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Nijerya, Türkiye’nin Afrika kıtasındaki en eski diplomatik temsilciliklerinden birisine ev sahipliği yapıyor. D-8, İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekovaz ve Afrika Birliği gibi kuruluşların önemli bir üyesi olan Nijerya, bölgesinin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Nijerya’nın Afrika kıtasında, barışın, istikrarın ve ekonomik kalkınmanın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır. Kıtanın üretim merkezi konumundaki Nijerya ile geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 2 milyar doları buldu. Stratejik ortaklık temelinde şekillenen Afrika’yla ilişkilerimize mevcut ziyaretlerimizle ivme kazandırıyoruz”

‘Paylaşmaya hazırız’

Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçiliklerinin sayısının 43’e ulaştığını anımsatan Erdoğan, “21-22 Ekim’de 3. Türkiye-Afrika İş Forumu’nu İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Ardından 17-18 Aralık’ta İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağız” dedi. Nijerya ile iş birliğini her alanda daha ileriye taşımada kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, pek çok Nijeryalı gencin Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde eğitim görmesinden ve Türkiye burslarından faydalanmasından özellikle mutluluk duyduklarını belirtti. Dost ve kardeş Nijerya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Terör örgütleri, silahlı çeteler ve deniz haydutlarıyla eş zamanlı mücadele yürüten Nijerya ile askeri savunma ve güvenlik konularındaki birliğimizi güçlendiriyoruz. Bu vesileyle terör hadiselerinde hayatını kaybeden Nijeryalı kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Nijerya halkına sabırlar diliyorum. Savunma sanayii ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız.

Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim. Malumunuz Türkiye’de uzun yıllardır PKK, PYD, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere çeşitli sayıda terör örgütüyle mücadele ettik. 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ’nün Nijerya’da sürdürdüğü yasa dışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz.”

7 anlaşmaya imza atıldı

Erdoğan ve Buhari huzurunda iki ülke arasında 7 anlaşmaya imza atıldı. ‘Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması’ Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Nijerya Maliye, Bütçe ve Ulusal Planlama Bakanı Zainab Ahmed tarafından imzalandı. ‘Madencilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, ‘Hidrokarbon Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’, ‘Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffery Onyeama tarafından imza altına alındı. ‘Gençlik Alanında İşbirliği Anlaşması’ ile “Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffery Onyeama tarafından imzalandı. ‘Savunma sanayiii İşbirliği Anlaşması’ ise Savunma sanayiii Başkanı İsmail Demir ile Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffery Onyeama tarafından imza altına alındı.

Buhari’den mülteciler için teşekkür

Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Türkiye ile Nijerya arasındaki sıcak ilişkilerin iyi seviyede olduğunu, imzalanan anlaşmaların en kısa zamanda uygulamaya geçmesini umduğunu söyledi. Buhari, Nijerya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) protokollerinin değiştirilerek Türkiye’ye uygulanan seyahat yasaklarının kaldırıldığını ifade etti. Cömertliği ve iş birliği için Erdoğan’a teşekkür eden Buhari, “Çatışma alanlarından kaçan 4 milyon kişiye ülkenizde ev sahipliği yaptığınız için teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Tüm dünyaya örnek teşkil ediyorsunuz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna öğle yemeğine katıldıktan sonra Afrika gezisini tamamlayarak akşam saatlerinde Türkiye’ye hareket etti.

Türk müdürden hediye tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya ‘nın başkenti Abuja’da kaldığı Fraser Suites Abuja Oteli’nin Türk Genel Müdürü Deniz Işıkçı ve eşi Elif Işıkçı tarafından karşılandı. Işıkçı çifti, Erdoğan’a Nijeryali yerel bir sanatçı tarfından yapılmış tablo hediye etti.