Geri Dön
SiyasetSon dakika: Erdoğan'dan AB'ye tepki: Türkiye'nin üyeliği için savaş mı çıksın?

Son dakika: Erdoğan'dan AB'ye tepki: Türkiye'nin üyeliği için savaş mı çıksın?

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani - Sadriu ile görüştü. Görüşmenin ardından iki ülke arasında kritik anlaşmalara imza atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'nın AB başvurusuna ilişkin konuşarak, Avrupa Birliğine "Avrupa Birliği üyesi ülkelere diyorum ki; şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiye'ye de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı gündeme alacaksınız." sözleri ile seslendi. Erdoğan Kosova'nın NATO üyeliği için "Kosova'yı tanıma noktasında adımlarımızı atarız, NATO'nun bir üyesi olarak da Kosova'yı tanırız. Bunu yaparken de kimseden izin almaya ihtiyacımız yok. Biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz." dedi.

Resmi bir ziyaret için Ankara’ya gelen Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Görüşmelerde Türkiye-Kosova arasındaki süreci etraflıca değerlendirme imkanı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balkanlar ve Ukrayna başta olmak üzere bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında fikir alış verişinde bulunduk. Siyasi ilişkilerimizin yanı sıra ekonomi, ticaret, enerji, savunma sanayi, kültür, eğitim, sağlık ve terörle mücadele alanlarında işbirliğimizi ilerletmek amacıyla neler yapılabileceğini istişare ettik. Kosova’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi bütünlüğüne atfettiğimiz değer malumdur. Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerden biri olarak her alanda Kosovalı kardeşlerimize destek verdik. Kosova’nın kalkınmasına, uluslararası alanda hak ettiği yeri almasına büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından memnun olduğunu ifade eden Erdoğan, ”2004 yılından bu yana Kosova’da faaliyet gösteren TİKA, 700’e yakın projeyi gerçekleştirdi. Türk firmaları bugüne kadar Kosova’ya 400 milyon Euro’ya varan yatırım yaptı. Firmalarımız enerji sektörü başta olmak üzere birçok alanda Kosova’daki yatırımlarını artırmaya hazırdır. 2019 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması ile birlikte ticaret hacmimizde olumlu bir seyir yakalanmıştır.

Kosova’nın da Türkiye’ye ihracatı artmaya başlamıştır. Ticaret hacmimiz salgına rağmen geçtiğimiz sene yüzde 52’nin üzerinde artarak 600 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Dünyamızın salgının etkisinden kurtulmasıyla birlikte bu rakamın yükseleceğine inanıyorum. Kosova Türk Toplumu, Kosova ile ilişkilerimizin beşeri boyutunu teşkil ediyor. Soydaşlarımızın hayatın her alanında Kosova’nın gelişimine yaptığı katkıyı takip ediyoruz. Bölgemizdeki ve ötesindeki tüm aktörlerin bölgesel barış ve istikrarı öne çıkarması elzemdir. Türkiye Kosova’nın tüm komşuları ile iyi ilişkiler geliştirmesini istemekte, Priştine-Belgrat Diyalog Sürecini desteklemektir. Sürecin bölgede kalıcı barış ve istikrarı sağlayacak şekilde kapsamlı bir anlaşma ile nihayete ulaşması samimi arzumuzdur. Bölgesel barış ve istikrar için elimizden gelen gayreti göstermeye hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Son dakika: Erdoğandan ABye tepki: Türkiyenin üyeliği için savaş mı çıksın

“Bildiğiniz gibi Kosova’nın tanınması noktasında ilk adım Amerika tarafından atılmıştır. O zamanlar ben Başbakan’dım ve Kabine toplantısındaydık, haberi aldık ve ikinci tanıyan ülke Türkiye olarak biz olduk. Ondan sonraki süreçte de Kosova’nın dünya genelinde tanınmasına yönelik her türlü adımları attık. Ben dünyadaki başbakan dostlarımla, dışişleri bakanlarım, onlar da muhatapları ile çalışmalar yaparak Kosova’nın tanınması sürecini hızlandırdık. Hala da buna devam ediyoruz. Şimdi de yine aynı şekilde tanınmasını sağlayacağımız bazı ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor. İkili görüşmede değerli kardeşim Osmani bazı ülkelerin adlarını bana verdi, onlarla görüşmeler yapıp, onların da tanımasını, bu konuda Kosova’yı tanımak suretiyle dünyada Kosova’yı tanıyan ülke sayısının artmasını sağlayalım, bu çalışmayı devam ettirelim diye. NATO konusuna gelince, NATO’nun önemli bir üyesi olarak Türkiye’nin bu konuda bir sorunu yoktur. Biz Kosova’yı tanımakta bir yerlerden izin almamıza da gerek yok, biz Kosova’yı tanıma noktasında adımlarımızı atarız ve NATO’nun bir üyesi olarak Kosova’yı tanırız.”

Son dakika: Erdoğandan ABye tepki: Türkiyenin üyeliği için savaş mı çıksın

“TÜRKİYE’YE DE BİRİLERİ SAVAŞ AÇIP SAYDIRDIĞI ZAMAN MI TÜRKİYE’Yİ GÜNDEME ALACAKSINIZ?”

Ukrayna’nın AB’ye üyeliği ile ilgili gelişmeler ve AB’nin Türkiye’ye karşı olumlu mesajlarının hatırlatılması ve bu çerçevede Türkiye’nin AB’ye tam üye olması noktasında bir beklenti olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, 1959 ve 1963 yıllarının Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecindeki oyalama taktiklerinin olduğu dönemler olduğunu belirtti. Erdoğan, “O günden bu güne maalesef Türkiye AB’ye kabul edilmedi. Şuanda Ukrayna ile ilgili bir gündem oluştu ve Ukrayna’yı AB’ye alma süreci... Biz kimseyi AB’ye alın almayın gayreti içine girmeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Fakat şuanda Ukrayna’yı AB’ye alma gayretlerini de doğrusu taktirle karşılıyoruz. Bu güzel bir gelişme. Bu AB üyelerine ben diyorum ki, acaba Türkiye’yi niçin AB’ye hala almakta endişe ediyorsunuz, tereddüt ediyorsunuz veya almıyorsunuz? NATO konusunda bizim duruşumuz belli. Biz genişlemesine engel olan bir ülke değiliz. Tam aksine biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını hep savunduk. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz. Dünya barışına ne denli katkıda bulunabiliriz bunun için istiyoruz. Ama AB konusunda ben tekrar AB üyesi ülkelere diyorum ki, şuanda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiye’ye de birileri savaş açıp saydırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız? Şuanda AB üyesi ülkeler içinde savunma sanayinde işbirliği yapmamız gereken ülkeler var. Bu ülkelerin birçoğu aynı zamanda NATO üyesi. Türkiye’de bir NATO üyesi. Türkiye’ye savunma sanayi işbirliğinde yaklaşmayan, uzak duran... Biz beraberiz, müttefikiz. Türkiye’ye vermeniz gereken araç, gereç, mühimmat, bunları niye vermiyorsunuz? Vermiyorlar. Bir savaş mı çıksın, bunu mu bekliyorlar? Bunlar samimi değiller. NATO üyeleri de sadece laf üretiyor, AB üyeleri de laf üretiyor. Demek ki, Ukrayna’nın başına gelen bu tür sıkıntıları, Zelenski konuşmasını yapıyor ve AB’de, parlamentoda ayakta alkışlıyorlar, güzel bir gelişme. ‘Bir musibet bin nasihatten evladır’ diye bir sözümüz var ya, hep bunu bekliyorlar ama Türkiye bunları beklemiyor. Türkiye her zaman duruşunu koruyan bir ülke ve her zaman mazlumun mağdurun yanında olan bir ülke. Çağrımız hem Rusya’ya hem Ukrayna’ya, bir an önce ateşler kesilsin ve gerek Rusya gerek Ukrayna burada dünya barışına güzel bir katkıda bulunsun” açıklamasında bulundu.

Son dakika: Erdoğandan ABye tepki: Türkiyenin üyeliği için savaş mı çıksın

“UKRAYNA’DA OLAYLARA BAKTIĞIMIZDA KOSOVA’NIN NATO’YA GİRME ZAMANI GELMİŞTİR”

Türkiye’nin Kosova desteğinin her zaman sürdüğünü ifade eden Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, "Türkiye Kosova’nın uluslararası ilişkilerinde de önemli bir rol üstlendi. Sayın Erdoğan’ın vermiş olduğu desteği Türkiye’nin verdiği desteği görüyoruz. Türkiye her zaman yanımızdaydı. Bize iletişim kapıları açtı. Biz hala bu konuda Türkiye ile birlikte çalışmaktayız. Ukrayna’da olaylara baktığımızda Kosova’nın NATO’ya girme zamanı gelmiştir. Bu konuda Türkiye’nin desteği önemlidir. Halklarımız arasındaki ilişkiler de önemlidir. Farklı alanlara taşıyacağız. Güvenlik, eğitim, sağlık, ekonomik işbirliğimizi geliştireceğiz. Tam potansiyelle bu konuda çalışacağız. Erdoğan’a teşekkür etmek işitiyorum, bu destek 1990’lı yıllarda başladı. Göçmenleri ağırlama konusunda desteği büyüktü. Türkiye’nin daha sonra verdiği destek için de teşekkür ediyorum” dedi.

Son dakika: Erdoğandan ABye tepki: Türkiyenin üyeliği için savaş mı çıksın

“NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin Kosova’ya pandemi süresince de desteğini sürdürdüğünü ifade eden Osmani-Sadriu, “Türkiye, sağlık cihazlarıyla yardım etmiştir. Kosova Ukrayna’nın egemenliğini tam desteklemektedir. Sayın Erdoğan’ın Ukrayna halkına vermiş olduğu desteği de takdir ediyorum. Sayın Erdoğan ile yaptığım görüşmelerde şunu da vurguladım, Rusya’nın amacı Batı ve Balkanlar'da istikrarsızlıktır. Balkan ülkelerinin barışının bozulmasına izin vermememiz gerekiyor. Sırbistan Rusya’dan destek alarak bu konuda ilerlemeye çalışıyor. Çok dikkatli hareket etmemiz gerekiyor. Ukrayna’dan gelen acı görüntüler, bize bir daha demokratik halklara daha çok yakınlaşması gerektiğini hatırlatmaktadır. Halkalar arasındaki eşitlik önem arz etmektedir. Türkiye gibi ülkelerin desteğini bekliyoruz NATO üyeliği konusunda” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA 3 ANLAŞMA İMZALANDI

Buna göre iki ülke hükümetleri arasındaki "Ormancılık Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kosova Başbakan İkinci Yardımcısı ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz tarafından imzalandı. İki ülke hükümetleri arasındaki "Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması" ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Kosova Başbakan İkinci Yardımcısı ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz imza altına alındı. "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İle Kosova Cumhuriyeti Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı Arasında Protokol Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kosova Başbakan İkinci Yardımcısı ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz tarafından imzalandı.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu'yu resmi törenle karşıladı.

Konuk Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani - Sadriu'nun bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, Sadriu'ya protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sadriu'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Sadriu'nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Sadriu, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı 'Merhaba asker' diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Son dakika: Erdoğandan ABye tepki: Türkiyenin üyeliği için savaş mı çıksın