TatilBergama Nerede, Nereye Bağlı? Kısaca Bergama İlçesi Hakkında Bilgiler

Bergama Nerede, Nereye Bağlı? Kısaca Bergama İlçesi Hakkında Bilgiler

27.04.2023 - 10:46 | Son Güncellenme:

Halk arasında Bergama olarak bilinen bu yerin gerçek adı Pergamon’dur. Kültürel ve tarihi yapısı ile birlikte oldukça önemli yere sahiptir. Bergama antik kenti mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bergama nerede, nereye bağlı? Bergama hakkında merak edilen tüm detaylar.

Bergama Nerede, Nereye Bağlı Kısaca Bergama İlçesi Hakkında Bilgiler

 Bergama Türkiye’nin en önemli tarihi kentlerinden biridir. Dünya çapında da oldukça önemli yere sahiptir. Her sene yoğun bir şekilde birçok turistin ziyaret ettiği bölgeler arasında yer almaktadır.

Haberin Devamı

 Bergama Nerede, Nereye Bağlı?

 Bergama, Ege’de yer alan İzmir şehrinde bulunmaktadır. İzmir’in Bergama ilçesinde yer alır. Bergama; bir tepe üzerinde kurulmuştur. Pergamon krallığının merkezi olarak bilinir. Bergama yüksek bir yerde bulunması heybetli ve gösterişli bir etki yaratmaktadır.

 Bergama bölgesine İzmir’den rahat bir şekilde gidilebilmektedir. Özel araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

 Bergama Hakkında Bilgiler

 Bergama Antik Kenti’ UNESCO Dünya Miras’ı listesinde yer almaktadır. 2014 yılında koruma altına alınmıştır. Bergama içerisinde birçok birbirinden farklı antik yapılar bulunmaktadır. Özellikle döneminin en önemli merkezlerinden biriydi. Ayrıca Bergama Antik Kenti içerisinde kiliseler ve tiyatrolarda yer almaktadır. Bu yapının inşası milattan önceye dayanmaktadır. Bergama birçok tarihi de şahitlik etmiştir.

Haberin Devamı

 Bergama aslında Pergamon olarak bilinmektedir. Bir söylentiye göre bu Pergamon ismi, kahraman Pergamos’tan gelmektedir. Yazılı belgelere bakıldığı zaman Bergama kentinin kuruluşu M.Ö 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır Bergama kurulduktan sonra Pergamon krallığının uzun bir süre başkenti olmuştur.

 İçerisinde tapınak, saray, tiyatro gibi birçok farklı yerlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda Bergama kenti surlar ile de çevrilidir. Böylece büyük bir koruma altına alınmıştır. Hatta Bergama Antik Kenti M.Ö 2. Yüzyıla kadar gelmiş ve Bizans dönemini de yaşamıştır.

 Helenlerden önce Luvi ve Pelasglar halkı yaşardı. O zamanlarda Bergama’ya Parg-a-uma denilmekteydi. Perg’in anlamı kaledir. Aynı zamanda Arapça’da burç anlamına da gelmektedir. Uma’nın anlamı ise halktır. Pergamon adı daha sonra helenleşme ile olmuştur.

 Bugünkü Bergama adı aslında Pergamon’dan gelmektedir. Bergama krallığı papirüsten daha kullanışlı bir kağıt bulmuştur. Bu kağıdın adı Bergama kağıdı yani parşömendir. Bergama’da yapılan kazı çalışmalarından sonra buranın Eski Tunç Çağı’na kadar gittiği anlaşılmıştır.