Geri Dön

Kyzikos Antik Kenti Balıkesir İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Bandırma ve Erdek karayolunun geçtiği bölgede kurulan Kyzikos Antik Kenti tarihe ışık tutuyor. Kyzikos Antik Kentinde Neolitik ve Kalkolitik döneme kadar gidilmektedir. Kyzikos Antik Kentinde büyük bir medeniyet olan Dolion'ların yaşadığı biliniyor. Aynı zamanda bu şehrin kurucusunun ise Kral Kyzikos olduğu da tarihin sayfalarında yer alıyor. İşte, Kyzikos Antik Kenti hakkında bilinmesi gerekenler.

Kyzikos Antik Kenti Balıkesir İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Balıkesir'in Erdek ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kyzikos kentine ulaşım da oldukça kolaydır. M.Ö. 334-30 yıllarında Kyzikos sanatta ve mimari alanında oldukça ön plana çıkmıştır. Bu nedenle Kyzikos Antik Kenti uzman olduğu alanlarda da ön plana çıkmıştır.

Kyzikos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Kyzikos Antik Kenti'ne gelmek isteyenler için ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler karayolu ve ya hava yolu ile Balıkesir Merkeze gelmeliler. Balıkesir Merkez'den ise Bandırma ve Erdek'e giden toplu taşıma araçları ile Kyzikos Antik Kenti'ne ulaşım sağlanabilir. Özel araçları olan kişiler ise Erdek tabelalarını takip ederek bu antik kente ulaşabilirler. Kyzikos Antik Kenti'ne ulaşmak için öncelikle Bandırma'ya ulaşım sağlanır. Bandırma'dan ise Erdek'e toplu taşıma araçları ile gidilebilir. Aşağı Yapıcı yol ayrımından Erdek'e doğru yönelmek gerekiyor. Bu yolun ise sol tarafından Kyzikos Antik Kenti'ne rahatlıkla ulaşılmaktadır.

Kyzikos Antik Kenti Nerede?

Balıkesir'de bulunan Kyzikos Antik Kenti Bandırma ve Erdek karayolunun geçtiği bölgede yer alıyor. Erdek ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti'ne ulaşım da oldukça kolay. Bu antik kent dünya tarihine bilim ve kültür dünyasına önemli katkılar sunuyor. Tarihe ışık tutan kazılar sonucunda çıkarılan eserler geçmiş uygarlıklar hakkında bilgi veriyor. Tarihin derinliklerinde yer alan tüm eserler yapılan kazılar sonucu ortaya çıkıyor. Kyzikos Antik Kenti Balıkesir'in kültürel değerlerine de önemli katkılar sunuyor. Kültür turizminin merkezlerinden olan bu antik kent kalıntıları her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Antik kente ulaşım ise oldukça kolaydır.

Kyzikos Antik Kenti Giriş Ücreti

Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçeleri arasında bulunan Kyzikos Antik Kenti'ne girişler ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde tarihi antik kenti gezmek isteyenler rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Bunun yanı sıra yaz ve kış döneminde antik kenti ziyaret saatleri 08:30 ile 17:30 arasında oluyor. Müzekartlar ile birlikte bu antik kente girişler de kolaylıkla yapılabiliyor.

Kyzikos Antik Kenti Özellikleri

Bilime ve tarihe ışık tutan Kyzikos Antik Kenti dönemin en ünlü astrolog, edebiyatçıları ve

Eski sevgiliye korkunç tuzak! Günlük ev kiraladım, sonra...Esenyurt'taki rezidansın 10'uncu katından sevgilisi Kurban Makyarov'u pencereden itilerek öldürüldüğü iddia edilen Dilmira Alimuradova (22) polisteki ifadesi ortaya çıktı. Alimuradova ifadesinde, “Eski sevgilimdi. Sağda solda ilişkimizi anlatıyormuş. Bu da kulağıma geldi. Günlük ev kiraladım ve çağırdım. Sonra da ittim” dediği öğrenildi. Öte yandan Kurban Makyarov’un öldürüleceğini arkadaşına attığı mesajla duyurduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber