Antik

Antik

Son dakika antik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan antik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan antik haber sayfamızda...

Antik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 9.735 antik haberi bulunmuştur.
İngilizce Kelimeler ve Anlamları: İngilizcede En Çok Kullanılan Kelimeler Nelerdir?
İngilizce Kelimeler ve Anlamları: İngilizcede En Çok Kullanılan Kelimeler Nelerdir?Dünya dilleri arasında yer alan İngilizce günümüzde en çık kullanılan diller arasında yer alır. Yeni bir dil öğrenmenin en temel kriterleri arasında kelimeler ve dil bilgisi konusu gelmektedir. Bu yüzden İngilizce öğrenmede İngilizce kelimeler ve anlamları konusu oldukça önemlidir. İngilizcede her ne kadar bir milyona yakın kelime bulunsa da günlük konulma dili, yazı dili, kitap ve dergilerde kullanılan kelime sayısı yarısı kadardır. İngilizce'de en çok kullanılan kelimeleri ve anlamlarını bilmek yeterli olacaktır. İngilizcede en çok kullanılan kelimeler nelerdir? İngilizce kelimeler ve anlamları ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Romen Rakamları: 1’den 100’e Kadar Roma Sayıları Yazılışı ve Çevirisi
Romen Rakamları: 1’den 100’e Kadar Roma Sayıları Yazılışı ve ÇevirisiTarihi oldukça eski döneme dayanan Romen rakamları sayısal bir sistemdir. Belli başlı kurallara göre oluşturulan roma sayıları yazılışı bakımından diğer sayı sistemlerine göre farklıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmayan Romen rakamları Latin alfabesiyle yazılmaktadır. Bu yüzden Romen rakamları çevirisi araştırma konusu olmuştur. Belirli kurallara göre oluşturulan bu sayı sistemi karmaşık olması nedeniyle tercih edilmez. Yüzyıl adlarında ve saatlerde dekoratif olarak olarak kullanılır. 1'den 100’e kadar Roma sayıları yazılışı ve çevirisi ile ilgili detaylara “Romen Rakamları” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Periyodik Tablo Özellikleri: Periyodik Cetveldeki Elementler Nelerdir? Element Tablosu ve Grup İsimleri Nedir?
Periyodik Tablo Özellikleri: Periyodik Cetveldeki Elementler Nelerdir? Element Tablosu ve Grup İsimleri Nedir?Kimyasal elementlerin sınıflandırılması ile oluşan periyodik tablo özellikle lise öğrencilerinin karşısına çıkan konulardan bir tanesidir. Özellikle p, k, s elementi en çok merak edilen elementlerdendir. Periyodik cetvel, periyodik çizelge, periyodik sistem, element tablosu gibi pek çok farklı isimle de bilinmektedir. Periyodik tablo grup, periyot ve bloklara göre ayrılmaktadır. Artan atom numaralarına göre sıralanan elementler atom yarıçapı, iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Periyodik cetveldeki elementlerin özellikleri nelerdir? Periyodik tablo ve grup isimleri ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Şehir dışından getirdi! Takibin ardından kendini ele verdi
Şehir dışından getirdi! Takibin ardından kendini ele verdiMuğla'nın Ula ilçesinde Yunus K., Ordu'dan satmak için getirdiği, Roma ile Antik Yunan dönemlerinden 40 sikke ve çeşitli objeler ile yakalandı.
15.08.2022Gündem
Bahçeşehir Üniversitesi Beethoven’i anlatıyor
Bahçeşehir Üniversitesi Beethoven’i anlatıyorBahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı, 2004 yılından beri düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Festivali’ne, “Beethoven’ı Anlatmak” adlı teatral konserle renk katacak.
15.08.2022Ege
Bebek İsimleri 2022: Çocuklarınıza Verebileceğiniz Keşfedilmemiş, En Nadir ve Zor Bulunan Kız-Erkek Unisex Bebek İsimleri
Bebek İsimleri 2022: Çocuklarınıza Verebileceğiniz Keşfedilmemiş, En Nadir ve Zor Bulunan Kız-Erkek Unisex Bebek İsimleriDünyanın en güzel duygularından bir tanesi de hiç şüphesiz anne ve baba olmak. Aileye yeni katılması beklenen üyenin yanında çiftleri isim heyecanı da sarar. Bebek isimleri ile ilgili uzun ve derin bir araştırma sürecine giren anne ve adayları çocuklarının isminin en güzel ve en anlamlı olmasını isterler. Hamilelik döneminde cinsiyetin belli olmasının ardından en çok üzerine düşülen konulardan bir tanesidir. Ömür boyu taşıyacakları ismin kulağa hoş gelmesini tercih eden aileler bebeklerinin isminin keşfedilmemiş, en zor ve nadir bulunan, değişik, duyulmamış, özel ve farklı olmasını isterler. Bunun dışında kız ve erkek bebeklerine verecekleri ismin unisex olmasını isteyen aileler de var. Ancak ismin güzelliği kadar anlamlarının da güzel olmasını önemserler. En güzel, duyulmamış, modern, değişik kız ve erkek bebekler için unisex isimler sözlüğü ve anlamları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Bebek İsimleri 2022” içeriğimize bakabilirsiniz.
14.08.2022Bebek
Şimdili zamanın hikayesi
Şimdili zamanın hikayesiBÜNYAMİN AYGÜN - Beyaz cennetin büyüsüMasalsı güzelliyle beyaz cennet olarak bilinen Pamukkale Travertenleri, görenleri hayran bırakıyor...
14.08.2022Kültür Sanat
Yıldızların peşinde
Yıldızların peşindeSon dönemde yoğun ilgi gören gökyüzü gözlem etkinlikleri ve eşlikçisi astrofotoğrafçılığın izini Olimpos’ta düzenlenen Gökyüzü ve Bilim Festivali’nde sürdük.
13.08.2022Pazar
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet MealiKur'an-ı Kerim'in 30. suresi olan Rum Suresi toplamda 60 ayetten oluşur. Mekke döneminde inen Rum suresi, adını ikinci ayetten almaktadır. Okuması oldukça faziletli olan bu surede genel olarak kıyametten Allah'ın varlı ve birliğine inanmayan ve Kureyş kabilesinin İslâm’a karşı olumsuz tutumu ele almıştır. Rum Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, fazileti ve diyanet meali ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
13.08.2022Sureler
2 bin 600 yıllık köpek balığı ve vatoz kemikleri bulundu
2 bin 600 yıllık köpek balığı ve vatoz kemikleri bulunduAntalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında, M.Ö. 6'ncı yüzyıla tarihlenen, köpek balığı ve vatoza ait omurga kemiği bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, bu kemiklerin, Pataralıların o dönemki beslenme alışkanlıkları konusunda bilgi verdiğini söyledi.
12.08.2022Gündem
UNESCO hedefi somutlaştı
UNESCO hedefi somutlaştıİzmir Büyükşehir Başkanı Soyer, “Hedefimiz 2024’ün ikinci yarısında Kemeraltı’nı da içine alan Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ne alınmasını sağlamak” diye konuştu.
11.08.2022Ege
Yasak Krallık filmi oyuncuları kim? Yasak Krallık konusu ve oyuncu kadrosu
Yasak Krallık filmi oyuncuları kim? Yasak Krallık konusu ve oyuncu kadrosuYasak Krallık filmi başrollerinde Jackie Chan ve Jet Li yer alıyor. Film, 2008 yılında ABD ve Çin yapımı olarak vizyona girdi. Film, Çin efsanelerinden esinlenilerek hazırlanmıştır. Peki, Yasak Krallık filmi oyuncuları kimler?
11.08.2022Bilgi Rehberi
Yarı kör siyah canavar göründü!
Yarı kör siyah canavar göründü!Doğal ortamından binlerce kilometre uzaklıkta ortaya çıkan devasa canlı, bilim dünyasında şok etkisi yarattı. Florida Uluslararası Üniversitesi'nden araştırmacı Kasana, 500 yıl yaşayabilen canavar için "Görüş açımıza girmesiyle birlikte giderek büyüyen siyah bir şekil gördük" diyor.
11.08.2022Dünya
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldı
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldıİzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Metropolis Antik Kenti'nin tarihi hamamında 'kazan dairesi' olarak adlandırılan, ısı kaynağı sağlayan tonoz bölümü, ortaya çıkarıldı. Tonozun 2 yıl süren çalışmalarla gün yüzüne çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, "Romalıların kurdukları merkezi ısıtma sistemi olan 'Hypocaust' yöntemi kullanılmış. Hamamlar hem tabandan hem duvara yerleştirilen delikli tuğlalar vasıtasıyla ısıtılıyor. Burada ısıtmanın ilk basamağında oluşturulan kazanlar yer alıyor" dedi
11.08.2022Gündem
Hem yardım etti hem kaçırdı
Hem yardım etti hem kaçırdıNew York’taki bir ceza mahkemesi, yıllarca yetkilileri yağmalanmış ve kaçak eserlerin akıbetine karşı uyaran Lübnanlı koleksiyoncu ve antika satıcısı Georges Lotfi’nin tutuklanması için emir çıkardı.
10.08.2022Kültür Sanat
‘Başkan, yaşadığı kenti korumalı’
‘Başkan, yaşadığı kenti korumalı’Aliağa’da sökümü yapılmak üzere yola çıkan asbestli geminin tartışıldığı mecliste konuşan İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer “Aslolan, bir başkanın, meclis üyesinin yaşadığı kenti korumasıdır” dedi
10.08.2022Ege
1800 yıl sonra antik çeşmeden su aktı
1800 yıl sonra antik çeşmeden su aktıAntalya’daki Perge Antik Kenti’nde 2’nci yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan, nehir tanrısı Kestros’un adını taşıyan çeşmeden su akıtma işlemi gerçekleşti.
9.08.2022Gündem
Kısa Kısa Cadde
Kısa Kısa CaddeÇeşme’de çağdaş sanatİzmir’in ünlü gayrimenkul danışmanlığı şirketi Dizayn GMD’nin bu yıl haziran ayında açılışını gerçekleştirdiği Dizayn Art Gallery’de proje direktörlüğünü ve küratörlüğünü Nagihan Özel’in üstlendiği, farklı disiplinlerdeki sanatçıların bir araya geldiği ‘Humor and Human’ isimli karma sergi, izleyicilerle buluştu...
9.08.2022Cadde
Hestia, ziyaretçilerini bekliyor
Hestia, ziyaretçilerini bekliyorHelenistik Dönem’den günümüze kadar ulaşmış tek Hestia heykeli, bu yıl açılması planlanan Manisa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeyi bekliyor.
9.08.2022Ege
Müziği nabzı
Müziği nabzıDünya müziğinin kalbi Aspendos Antik Tiyatrosu’nda atacak. Gipsy Kings, Chris De Burgh, Buika, Kovacks sahne alacak.
9.08.2022Cadde
Ordu’ya rüzgâr santrali yolda
Ordu’ya rüzgâr santrali yoldaOrdu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, klasik belediyecilik hizmetlerinin dışına açılıp yazılım, tarım, hayvancılık, turizm, kentsel dönüşüm ve enerji projeleri ile Ordu’yu yatırım şehrine dönüştürdüklerini söyledi.
8.08.2022Ekonomi
Pompeii’de orta sınıfa ait objeler
Pompeii’de orta sınıfa ait objelerİtalya’da Milattan Sonra 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yok olan antik Roma kenti Pompeii’de alt ve orta sınıflara ait eşyalar ortaya çıkarıldı.
8.08.2022Dünya
Zelandiya: Bulunması 375 yıl süren yeni kıta
Zelandiya: Bulunması 375 yıl süren yeni kıtaYıl 1642 idi ve Abel Tasman'ın bir hedefi vardı. Gösterişli bıyıkları ve gür keçi sakalıyla bu deneyimli Hollandalı denizci, güney yarımkürede uçsuz bucaksız bir kıtanın varlığından emindi ve onu bulmaya kararlıydı.
7.08.2022Dünya
'Toz pembe değil' diyerek uyardı: 'Köyde daha ucuza yaşarım' diyen...
'Toz pembe değil' diyerek uyardı: 'Köyde daha ucuza yaşarım' diyen...25 ve 27 yıllık çalışma hayatlarını geride bırakarak, İstanbul’dan Çanakkale Ezine’ye taşınan eski beyaz yakalı, Ece ve Boğaç Kökbaş çifti, şimdilerde şehir stresinden uzakta kendi köy evlerinde sakin bir yaşam sürüyor. Ancak çift, her şeyin sanıldığı gibi toz pembe olmadığını da söylüyor ve ‘şehirden daha ucuza yaşarım’ diye düşünenlere dikkat çeken uyarılarda bulunuyor.
6.08.2022Milliyet Tv
Saniyede 66 kilometre! Yılın en etkileyici meteor yağmuru
Saniyede 66 kilometre! Yılın en etkileyici meteor yağmuruGök bilimcilerin, yılın en önemli olayları arasında gösterdiği Perseid meteor yağmuru, 11-12 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacak. Saatte 100 civarında gök taşı görülmesi beklenen gecede, meteorların dünyaya giriş hızları saniyede 66 kilometre dolaylarında olacak.
5.08.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Antik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.