Geri Dön
TeknolojiÇin, Mars'tan yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflar paylaştı

Çin, Mars'tan yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflar paylaştı

Mars çalışmaları tam gaz sürerken Çin'den yeni yüksek çözünürlüklü Mars fotoğrafları paylaşıldı. Uzay çalışmalarına yoğunlaşan devletlerden biri olan Çin de uzay ajansı üzerinden çalışmalarını dünyaya bildiriyor.

Çin, Mars'tan yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflar paylaştı

Çin'in Mars çalışmaları için gönderdiği Tiawen-1 adı verilen uzay aracından yeni yüksek çözünürlüklü fotoğraflar geldi. 5 bin kilometre uzaktan çekilen bu fotoğraflar, Mars'ın kuru ve delikli yapısını da ortaya koyuyor. 

Çin'den Mars fotoğrafları

Çin'in Mars'ın yüzeyine aracını indirme çalışmaları halen sürüyor. Bildiğiniz üzere yakın zaman önce NASA'nın keşif aracı Perseverance Mars yüzeyine iniş yapmıştı. Mars'taki sesleri ve görüntüleri bizle paylaşan bu araçtan gelecek bilgileri milyonlarca kişi takip ediyor. 

Çin, Marstan yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflar paylaştı

Bunun akabinde ise Çin'in mayıs ayında Mars'a inecek olan Tiawen-1 aracı için iniş öncesi hazırlıklar tamamlanması adına çalışmalar sürüyor. Çin Uzay Ajansı tarafından yayımlanan fotoğraflarda 'yüksek çözünürlük' damgası bulunuyor. 

Çin, Marstan yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflar paylaştı

Yayımlanan bu üç fotoğrafta dikkat edildiği üzere, daha çok detay yakalandığı için siyah beyaz çekim yapan bir kamera lensi kullanılıyor Fotoğrafta bulunan kraterin çapı 620 metreyi buluyor ve fotoğraflar yaklaşık 0.7 metrelik bir çözünürlükten alınmış. 

Mars yüzeyindeki sırtları, kum tepecekleri ve küçük kraterler görülüyor. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler