Geri Dön
TeknolojiÇinli taykonotlar 90 günün sonunda Dünya’ya geri döndü

Çinli taykonotlar 90 günün sonunda Dünya’ya geri döndü

Üç Çinli astronot(taykonot), Çin'in şimdiye kadarki en uzun görevinde ülkelerinin ilk uzay istasyonunda 90 gün kaldıktan sonra nihayet Dünya’ya geri döndü. Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo, Shenzhou-12 uzay gemisine indi. Cuma günü inişi gerçekleştiren ekip, yolculuğa perşembe günü çıkmıştı.

Çinli taykonotlar 90 günün sonunda Dünya’ya geri döndü

Çin’de devlet yayını yapan CCTV, helikopterler ve arazi araçları tarafından karşılanan ekibin Gobi Çölü'ne paraşütle inen uzay aracının görüntüleriyle verdi. Dakikalar sonra, uzay ekibi hasarsız görünen kapsülün kapağını açmaya başladı.

Üç astronot yaklaşık 30 dakika sonra ortaya çıktı. Oksijenin olmadığı ortamda üç ay yaşadıktan sonra Dünya'nın yerçekimine yeniden uyum sağlamaları için kapsülün hemen dışındaki koltuklara oturdular. Ekibin lideri, "Çin'in artan gücü ve artan Çin teknolojisi ile yeni rekorlar kıracak daha fazla astronot olacağına kesinlikle inanıyorum."

ÇİN 2003'TEN BU YANA UZAYA 14 ASTRONOT GÖNDERDİ

Hatırlatmak gerekirse astronot ve uzay ekibi 17 Haziran tarihinde uzaya gittiler. 10 metrelik bir mekanik kolu yerleştiren üç astronot uzay yürüyüşüne çıktı. Uzay programını yürüten Çin ordusu konu hakkında çok az ayrıntı kamuoyuna açıklanmış olsa da, üç astronotun önümüzdeki iki yıl içinde tamamen işlevsel hale getirmek için istasyona 90 günlük görevlerde getirilmesi bekleniyor.

Çin, bir sonraki astronot grubunun isimlerini veya Shenzhou-13'ün lansman tarihini açıklamadı. Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra bunu kendi başına yapabilen üçüncü ülke olduğu 2003'ten bu yana uzaya 14 astronot gönderdi.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler