Geri Dön
TeknolojiJapon SkyDrive, uçan taksi ile yolcu taşıyacak

Japon SkyDrive, uçan taksi ile yolcu taşıyacak

Japon SkyDrive, 2025'te Osaka'da düzenlenecek Dünya Expo  Fuarında "elektrikli dikey kalkış ve iniş" (eVTOL) sistemine sahip uçan aracıyla  taksi hizmeti sunacak.

Japon SkyDrive, uçan taksi ile yolcu taşıyacak

Japonya Dış Muhabirler Kulübünde (FCCJ) konuşan SkyDrive Üst  Yöneticisi (CEO) Fukuzawa Tomohiro, "yüzyılda bir gelen mobilite devrimini  yürütmek" istediklerini bildirdi.

Fukuzawa, "Otomobil ve uçaklar yüzyıl önce insanlara, '(bu araçlarla)  istedikleri yere gidebilecekleri' şeklinde tanıtıldı. Takip eden yüzyıl boyunca  ise devrim değil sadece gelişimler meydana geldi." dedi.

Uçan araçları, helikopterlerden "daha sessiz ve kullanılması daha  kolay" olarak niteleyen Fukuzawa, proje kapsamında Osaka eyaleti ve Osaka  ilçesiyle imzaladıkları anlaşmaya değindi.

Anlaşmanın, uçan araçların varlıklarının sosyal anlamda kabulüne  yönelik "umut oluşturacağını" kaydeden Fukuzawa, "Osaka'nın güçlü liderliği  projemize doğru bize 'itici güç' oluyor" dedi.

Japon SkyDrive, uçan taksi ile yolcu taşıyacak

Fukuzawa, dünyada "elektrikli dikey kalkış ve iniş" (eVTOL) sistemine  sahip uçan araçları geliştirmeye çalışan firmalardan sadece 10'unun insanlı test  uçuşlarını gerçekleştirdiğini kaydetti.

AĞUSTOS 2020'DE TEST EDİLDİ

SkyDrive, dört tarafındaki ikişer pervanesine elektrikli motoruyla güç  veren ve test edilen SkyDrive SD-03 modelini, dünyanın en küçük eVTOL aracı  olarak geliştirmeyi hedefliyor.

Tokyo merkezli firmanın, Toyota Motor ve Mitsubishi Heavy Industries  şirketlerinde mühendisler dahil yaklaşık 100 çalışanı bulunuyor.

Kyodo ajansı, Japonya'da kamuoyu önünde, içinde insan bulunan ilk uçan  araç test uçuşunu, SkyDrive firmasının Ağustos 2020'de gerçekleştirdiğini  aktardı.

SkyDrive bu ay içinde, Dünya 2025 Expo Fuarında uçak araçların hizmet  verebilmesi için Osaka eyaletiyle ortaklık anlaşması imzalamıştı.

Projeye ilişkin konuşan Osaka Valisi Yoşimura Hirofumi, 2024'te Osaka  körfezinde uçan araçların yolcu taşımasını istediğini belirtmişti.

Hirofumi örnek rota olarak, "Universal Studios Japan" yerleşkesi ile  fuarın düzenleneceği yapay ada Yumeşima arasındaki 5 kilometrelik mesafeyi  göstermişti.

13 Nisan-13 Ekim 2025'te düzenlenmesi beklenen Osaka Expo 2025'e 150  ülke 25 uluslararası örgütün katılması hedefleniyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler