Geri Dön
TeknolojiPos Cihazı Nasıl Kullanılır? Pos Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları...

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır? Pos Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları...

Alışverişte büyük kolaylık sağlayan pos cihazlarının kullanımı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Tabii bu cihazları doğru kullanmak ve bilinmeyen yönlerini öğrenmek de önemlidir. Peki POS cihazı nasıl kullanılır? POS cihazlarının bilinmeyen uygulamaları.

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır? Pos Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları...

Herhangi bir işletmedeki bütün kasayı temsil eden ve ödeme imkanı sağlayan cihaza POS denmektedir. Kredi kartı ya da banka kartı gibi farklı kartlar üzerinden kolayca işlem yapma imkanı tanır. Tabii ödeme imkanı ile beraber aynı zamanda farklı uygulamaları da olduğunu söylemek mümkün.

 POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

 Temaslı ya da temassız şekilde teknolojinin sağladığı olanaklar sayesinde, artık POS cihazları kolayca kullanılabiliyor. Temaslılarda kartın çip kısmı pos cihazına okuduktan sonra, alışveriş miktarı gerilerek şifre üzerinden işlem yapılır. Fakat temassız yöntemler üzerinden, artık hiçbir giriş yapmadan direkt olarak okuma imkanı sağlanıyor. Bağımlı yada bağımsız terminal yapısı altında tasarıma sahip olan POS cihazları, her ikisi için de kart okuyucu üzerinden işlem gerçekleştirilir. 

 POS Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları

POS cihazları genel olarak kredi kartı veya da banka kartı gibi değişik kartlar üzerinden alışveriş imkanı sağlayan sistemlerdir. Üstelik bu sistemler artık herhangi bir şifre girmeden temassız biçimde alışveriş olanağı sağlıyor. Bunun için kişinin çalıştığı banka üzerinden temassız bir kart alması gerekir. Aynı zamanda pos cihazlarının en önemli uygulamaları içerisinde kablosuz sistemi gelir. Böylece cihaz her yere rahat bir biçimde götürülebilmekte ve işlem yapılabilmektedir.

 Bankanın sistemine bağlı olarak işletmede değişik POS cihazları bulunur. Böylece bankaya uygun biçimde POS cihazı üzerinden temaslı ya da temassız biçimde işlem gerçekleşir. Kart okuyucu üzerinden belli bir mesafede temassız olarak kart okunduktan sonra, otomatik olarak fiş çıkar. Genel açıdan pos cihazlarının kullanım uygulamaları bunlardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler