Teknoloji Telefonunu çaldıran veya kaybedenler dikkat! Mutlaka bunu yapın

Telefonunu çaldıran veya kaybedenler dikkat! Mutlaka bunu yapın

25.04.2024 - 09:47 | Son Güncellenme:

Teknoloji hayatımızın her alanında artık, akıllı telefonlar sayesinde neredeyse tüm işlerimizi onun üzerinden bir tıkla halledebiliyoruz. Telefonları kaybetmek ise bir kabus senaryosu. Telefonlar dolandırıcıların eline geçince vatandaşlar mağdur ve davalık olabiliyor. Peki başımıza böyle bir durum gelirsen asıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Telefonunu çaldıran veya kaybedenler dikkat Mutlaka bunu yapın

Günlük hayatın vazgeçilmezi telefonlarınızı kaybederseniz ne yapacaksınız? Bilgi Teknolojileri Kurumu telefonunu çaldıran veya kaybeden kişilerin izlemesi gereken bir rehber hazırladı. 

Haberin Devamı

Cihazı çalınan ya da kaybolan kişiler e-Devlet'e girip çalıntı ihbar kaydı yapması gerekiyor. Bunun için telefonunuzun 15 haneli IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. İlk iş bu numarayı bir yere kaydetmek. E-Devlet üzerinden IMEI numarasını girerek kayıp, çalıntı ihbarı yaptıktan sonra onaylanıp onaylanmadığı yine aynı sistem üzerinden öğreniliyor.  

Bir sonraki adım ise emniyet güçlerine başvurulması oluyor. Peki cihazınızı henüz hattınızı takmadan çaldırdıysanız ne yapacaksınız? Bu durumda ıslak imzalı dilekçe ile Bilgi Teknolojileri Kurumu’na başvurmanız gerekiyor.