Geri Dön
TeknolojiYenilenmiş (Rufurbished) Cep Telefonu Nedir? Yenilenmiş Telefon Alınır Mı?

Yenilenmiş (Rufurbished) Cep Telefonu Nedir? Yenilenmiş Telefon Alınır Mı?

Rufurbished İngilizce kökenli bir kelimedir. Kelimenin dilimizdeki karşılığı ise yenilenmiş anlamına gelmektedir. Teknoloji dünyasındaki yenilenmiş her dijital araç için kullanılmaktadır. Özellikle bu dijital araçların arasında yenilenme özelliğine sahip cep telefonları yer almaktadır. Yenilenmiş cep telefonu nedir ve yenilenmiş cep telefonu alınır mı konularını tüm detayları ile sizler için derledik.

Yenilenmiş (Rufurbished) Cep Telefonu Nedir? Yenilenmiş Telefon Alınır Mı?


Günümüz piyasasının teknoloji alanında yenilenmiş telefonlar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu telefonların neden yenilenmiş olduğu konusunda eksik ya da yanlış bilgilere sahip olunabilir. Doğru bilgilendirme için bu konu anlatılmıştır.

Yenilenmiş (rufurbished) Cep Telefonu Nedir?

İlgili kurumlar tarafından ikinci el olarak alınan telefonların gerekli işlemleri gördükten sonra sıfır içeriklere getirilerek tekrar pazarlanmasına yani satılmasına yenilenmiş cep telefonu denir.

Kullanıcı tarafından memnuniyet sağlanamamış cep telefonları yenilenmiş telefon olarak satışa sunulması amacıyla ilgili kurumlara iade edilebilir.

Teşhir cihazları da yenilenmiş cep telefonu olarak satılan ve pazarlanan cihaz seçeneğini oluşturmaktadır.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yenilenmiş telefonlar ikinci el olarak satılan telefonlarla karıştırılmaktadır. Oysaki yenilenmiş telefonlar ikici el telefon değildir. Bunun nedeni yenilenmiş telefonların içerik ayarlarının ve kozmetik yazılımlarının sıfır olarak tekrar yapılmasındandır.

Yenilenmiş telefon asıl olan telefonun işlemlerinin orijinal haline kullanılmamış haline dönüştürülmesidir. Bu yüzden de bu telefonları satan firmalar tarafından 12 ay süre ile garanti şartı verilmektedir.

Yenilenmiş telefonlar piyasa değerlerine göre daha düşükten satılır. Bunun nedeni ise eski model içeriğinde olmaları ve işlem görmelerinden dolayıdır. Tüm bu sebeplerden dolayı söylenebilir ki isteğe bağlı olarak yenilenmiş telefon alınabilir.

Yenilenmiş telefonlar bir başkası tarafından kullanılan ikinci el telefonun yazılım ve donanımlarının sıfırlanarak değiştirilmesidir. Telefonun asıl olması gereken özellikleri değiştirildiği için yani yenilendiği için ismini buradan almaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler