Pandemide huzurlu hissedin

10 Mayıs 2020

Dünya bir Pandemi yaşıyor ve doğal olarak hepimizin sağlıkla ilgili endişeleri arttı.

Endişelerimiz arttıkça yaşam kalitemiz düşer. Bu süreç devam ettikçe depresyona varan endişeli durumlar oluşabilir.

Bu yüzden sağlığımız ile ilgili endişelenmeyi bırakmak ve stres düzeyimizi en aza indirmek için size bazı yöntemler anlatacağım.

Biliyorsunuz başımıza gelen her şeyi önce beynimizde senaryolaştırıyor, onları düşünce ve duygularla besliyoruz bir süre sonra da bu senaryoları hayatımızda deneyimlemeye başlıyoruz.

Bilimsel araştırmalar doğrultusunda tespit edilen şudur ki; göz gerçekten gördüğünü de, zihninde canlandırdığını gerçek olarak algılıyor!

Bunun için bir denek seçiliyor ve bilgisayara bağlanıyor, o kişiye kalem gösteriliyor. Kişi bu kaleme baktığında beyin korteksinde bir bölümün aydınlandığı yani, elektriklendiği tespit ediliyor. Gördüğü objeden alınan frekanslar beynin belirli bölümünde ışıklı bir alan oluşturuyor.

Sonra aynı deneğe gözlerini kapaması ve biraz önce gördüğü kalemi zihninde canlandırması söyleniyor. Bilgisayarda aynı yerde aydınlanmanın oluştuğu tespit ediliyor. Kişi gerçekten bakıp görse de, zihninde canlandırsa da beyin her ikisini de gerçek kabul ediyor!

Bu sebepledir ki olmasına karar verdiğimiz her ne ise bu durumu zihnimizde mutlaka canlandırmalıyız. Çünkü zihniniz var olarak kabul ettiğini, yaşamınızda da somutlaştırarak size verecek.

Yazının devamı...

Tehlikeli Beklentiler

7 Şubat 2019

Eşleri, sevgilileri ile sorun yaşayan bazı danışanlarımı dinlerken, ne kadar "tehlikeli" beklentiler içinde olduklarını fark ediyor ve içinde bulundukları durumu onlara uzun uzun anlatıyorum.

Bugün sizlere bu konudan bahsetmek istiyorum.

Eğer kendi içinizde doyuramadığınız bir duygunuz varsa, bunun daima karşı tarafça giderilmesini beklersiniz.

Bu yüzden lütfen önce kendiniz üzerinde çalışarak karşı tarafa bu kadar da büyük ve ağır bir sorumluluk vermeyiniz. Zira hiç kimse bu kadar ağır bir yükle sizin yanınızda kallmak istemez! Bir süre kalsa dahi, sonrasında mutlaka gitmeyi tercih edecektir.

Siz kendi kendinizi mutlu etmeyi reddediyorsanız, karşınızdaki insandan bunu beklemeniz doğru olamaz. Bu bir süre gerçekleşse bile, ağrı kesici etkisi yaratacaktır. Yapay mutluluğunuzun etkisi bir süre sonra etkisi geçecek, siz tekrar mutlu edilme beklentisine gireceksiniz,

Bunu karşı taraftan alamadığınız zaman ise, onu suçlu hissettirecek, ona öfkelenecek, göz dağı verecek, ya da tehdit edeceksiniz. Sonunda karşınızdaki insan da durumdan bıkacak ve yavaş yavaş sizden uzaklaşarak nihayetinde hayatınızdan uzaklaşmaya karar verecektir.

Bu yüzden özellikle de hayatına yeni bir sevgili dahil eden kişilere mutlaka şunu salık veririm;

Kendinize, sizi meşgul edecek, sizi çok mutlu edecek uğraşlar ve hobiler bulun. Bireysel olarak eskisinden daha da fazla sosyalleşin. İçinizde ilişkiye dair korkular, vesveseler varsa bunlarla ilgili mutlaka çalışma yapın. Korkularınızı giderin, rahatlayın. Mutlu olma ve pozitif düşünme kapasitesinizi artırın.

Yazının devamı...