Lise nakilleri yılan hikâyesine döndü

Bir milyon 300 bin ortaokul mezunu ve milyonlarca veli, haftalardır kayıt heyecanı yaşıyor. Ama maalesef bir arpa boyu yol kat edebilmiş değiller.
Sinir katsayıları da her geçen gün yükseliyor.
MEB’in onları rahatlatmak için yaptığı açıklamalar ise kızgınlıklarını daha da artırıyor...
TEOG’ta birinci nakil dönemi, dün, tamamlandı. İlk belirlemelere göre sınavla öğrenci alan devlet liselerinde 15 bin boş kontenjan oluştu. Bunun 5 bine yakını İstanbul’da, 3 bine yakını da Ankara’da.
Hangi okulda kaç kontenjan açığının kaldığı dün akşam resmen duyuruldu. Hangi okulda kaç açık olduğu, e-okul sistemi üzerinde görülebilinecek.
Pazartesi başlayacak olan ikinci nakil döneminde, bu açıklar dolacak ama çok daha fazlası ortaya çıkabilecek. Çünkü, ikinci kayıt döneminde, özel okullara birinci nakil döneminden çok daha fazla kayma bekleniyor... Peki okullar açılıncaya kadar bu gel-git işlemi tamamlanır mı? Bu şimdilik biraz zor gözüküyor. Puanlar düşer mi, yükselir mi? Hâlâ en çok merek edilen konu bu. En tepedeki birkaç okul dışında okulların tümünde puanlar düşecek.
Kiminde az kiminde de çok ama tümüne yakınında puan inişleri olacak. Kayıtları yakından izlemekte yarar var özellikle de, sabah ön kayıt, öğlenden sonra kesin kayıt döneminde!..
Okullar açıldığında hâlâ kapıda bekleyen yüz binler ve dolmayan boş kontenjanlar kalırsa hiç şaşırmayın.
Bunun nedeni de velilerin okul beğenmemesi değil, sistemin aymazlığı olacaktır...