Zor karar!

Üniversite tercihleri yarın başlıyor. Milyonlarca aday, zor hem de çok zor bir karar arifesinde! Ya hayalini kurduğu mesleği seçip işsiz kalma riskini göze alacak ya da iş bulma şansı yüksek alanlara yönelip mutsuz olacaklar!

Tercih listelerinin hazırlanması, üniversiteye giriş maratonunun en zor süreci. İsteklerinizle, kontenjanların örtüşme olasılığı yüzde 10’nun altında.

Bu yüzden, adayların 1’i sevinecek, 10’u üzülecek. Oysa eğitim gençleri hayata küstürmek için değil, kazandırmak için var! Ama nedense, bunu bir türlü anlayamadık!!!

Milliyet olarak, bu zor dönemde, yine adayların yanı başında olacağız. Bugün başlayan yazı dizisinin yanı sıra yarın ücretsiz olarak tüm okurlarımıza armağan edeceğimiz 2019 Üniversiteler Tercih Rehberi, bu alanda hazırlanan çalışmaların en iyisi! Bayinize bugünden söyleyin! Yoksa, çok aramak zorunda kalabilirsiniz…

LGS mağdurları

Liselere yerleştirme sonuçları bugün açıklanıyor. Yaz, geldi geçiyor. Milyonlarca aile hâlâ tatile çıkamadı. Çünkü çocuklarının geleceği hâlâ muallakta yani belirsiz.

İlkokuldan üniversiteye değişen hiçbir şey yok. Hemen herkes aynı sıkıntıyı yaşıyor. Ama sanki en büyük sıkıntı, liselere girişte. Çünkü içine sinen bir okul bulan yok gibi.

Liselere yerleştirme sonuçları, derin hayal kırıklıkları yaşatacak. Sınavla girilen okul sayısının az, diğer liselerin ise ikâmete dayalı hale gelmesi yarışın adilliğine gölge düşürdü. Hormonlu notların belirleyici durumu, birçok veliyi şimdiden huzursuz ediyor.

Yüzbinlerce öğrenci, kendilerini ya hiç istemedikleri bir okulda bulacak ya da açık liseye yönlendirilecekler.

Kimilerine göre, LGS sistemi, öğrencileri, özel okullara yönlendirme sistemi. Bu sistemin tek kazananı onlar gibi gözüküyor olsa da onlar da çok mutlu değil, çünkü, velilerin cebinde para yok ve önlerini göremiyorlar...

Allah, bu ikilemi yaşayan tüm velilerimize kolaylık versin. Çocuklarını koleje göndermeseler, büyük bir üzüntü yaşayacaklar, gönderseler altından kalkamayacaklar. Zor hem de çok zor bir durum. Umarız, kendileri ve çocukları için en doğru kararı alırlar!..

MEB de bu arada, kontenjanları dolmayan meslek lisesi ve imam hatipleri, eski hallerine yani klasik liseye ya da Anadolu lisesine dönüştürür...

İkilem

Üniversite tercihleri başlıyor ama adayların kafası hâlâ karma karışık. Tıpkı liselerde olduğu gibi onların da istedikleri fakültelere girme şansı yüzde 10’u bulmaz!

Üniversite çok, kontenjan fazla ama onların girmek istedikleri fakültelere girme şansı çok düşük.

Bu arada, istediği fakülteye, istediği mesleğe yönelmek isteyenlerin önündeki en büyük engel ise işsizlik!

Sevdiği mesleği seçerse işsiz kalacak, sevmediği bir alana yönelirse mutsuz olacak.

Gel de çık işin içinden!..

Bu hafta içerisinde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları da açıklanacak. On binlerce genç adeta kıvranıyor. Çünkü kontenjanlar çok azaltıldı! En büyük hayalleri 4 yıllık fakültelere geçiş olan meslek yüksekokulu mezunlarına, sabır diliyoruz. Üzülmeyip, kaldıkları yerden yola devam etsinler diyoruz...

Özetin özeti: Daha iyi bir eğitim herkesin hakkı. En çok da bu konuda, emek, para, zaman harcayan, çocukluğunu ve gençliğini hep öteleyenlerin...