Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

aeyuboglu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Lüks bir otomobilin üzerine çıkıp dans ederek para dağıtan, belinden silah çıkaran ve bunları sosyal medya hesabından paylaşan şarkıcı fenomen Aleyna Dalveren, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Parada sahtecilik ve ateşli silahlar kanununa muhalefet nedeniyle Dalveren’in evi, iş yeri ve otomobilinde yapılan aramada bin 200 dolar, 250 euro, 50 manat, 50 grivna, para sayma makinesi, sahte emniyet araç giriş kartı, kelepçe ve dijital materyallere polis el koydu.

Haberin Devamı

Evde para sayma makinesi

Bu kadar parası olan bir insan evinde niye para sayma makinesi bulundurur?

Kanaatim o ki bunun yanıtı Aleyna Dalveren’in gözaltına alınması haberlerindeki şu cümlede saklı:

“Dalveren’in suç gelirlerinin aklanması suçuna yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Dilan Polat ile dosyadaki diğer fenomenlerle yoğun irtibatlı olduğu öğrenildi.”

Aleyna Dalveren, hapsi mi boylar, yoksa serbest mi kalır?

Bu sorunun yanıtından daha önemli olan Aleyna Dalveren’in sonucun böyle olacağını bile bile o videoları çekip yayınlamasının sebebi.

Lüks otomobillerini ve paralarını teşhir edip, insanlara hava atan görgüsüz fenomenlerin başına gelenler belliyken, bile bile lades yapmasının sebebi ne olabilir?

Görgüsüzlüğün dayanılmaz cazibesi, takipçi kasma ve gündeme gelme isteği ya da can güvenliği endişesiyle cezaevini daha güvenli görüp adeta kendini ihbar etmesi...

Başka bir seçenek gelmiyor aklıma...

Evde para sayma makinesi

Roger Waters: İsrail men edilsin

İngiliz müzisyen ve besteci Roger Waters, X’te peş peşe yaptığı paylaşımlarla İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırım karşısında sessiz kalanlara insanlık dersi verdi. Şarkıcı, önce Consered Men adlı mavi tikli hesabın, “İsrail, Eden Golan’ın 7 Ekim’e göndermeler yapan şarkısına EBU’nun sansür uygulaması halinde Eurovision’dan çekilme tehdidinde bulundu” paylaşımına şu yorumu yaptı:

“Good riddance Israel should be banned from Eurovision anyway. And Israel should be banned from FIFA and UEFA too! GENOCIDE is WRONG!”

Haberin Devamı

İsrail’in sadece Eurovision’dan değil, FIFA ve UEFA’dan da diskalifiye edilmesini isteyen Roger Waters, Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde ‘Özgür Filistin’ için kendini yakan ABD’li havacı Aaron Bushnell’in videosunu paylaşıp, şunları yazdı:

“Aaron Bushnell, tüm Amerika’nın kahramanı. Geceler boyu beynimde dönüp duruyor, rüyası beni deli ediyor, onun son sahnesini öylece silip, rüyayı dikkate alamayız.”

Müzik dünyasının Pink Floyd grubunun solisti ve basgitaristi olarak tanıdığı Roger Waters gibi birkaç vicdan sahibi star daha Gazze’deki soykırıma dikkat çekip, İsrail’e tepki gösterse keşke! O zaman İsrail’in manevra sahası azalır ve insanlık kazanır.

GÜNÜN SÖZÜ

“Her kadın onu kitap gibi okuyabilen, güçlü bir erkek ister.” (Harper Lee)