Modada inovasyon zamanı

13 Temmuz 2021

Teknoloji ve moda her alanda birbirini takip ediyor. Yenilikçi tasarımlar hayatımıza girmeye devam ediyor. Geri dönüştürülebilir malzemeler ve 3D teknolojisi uzun zamandır hayatımızda. Bir yandan doğal olana yönelme olsa da iddialı yapay tasarımlar da ilgiyi koruyor. Biyomühendislik ile hazırlanan lifler yenilikçi tasarımlara yön veriyor.

Biyoteknoloji kullanılarak pamuk yetiştirilmesi, blockchain teknolojisi ile sürdürülebilir lifler, sera gazının ise sürdürülebilir polyestere dönüştürülmesi gibi daha birçok yenilikçi yaklaşım bizleri bekliyor.

Giyim endüstrisi modaya uymak zorunda. Tüketici modaya önem veriyor. Giyim modasında öne çıkan trend renkler ve tasarımlar satışları her zaman etkiliyor. Tüketimde sürdürülebilirlik gitgide önem kazanırken inovatif materyaller de önemle kullanılmaya devam ediyor. Doğal ürünler kadar yapay malzemeler de oldukça ön planda. Aynı zamanda moda ürünlerinin çevreyi koruması gerekiyor. Artan duyarlılık sayesinde bu konuda adımlar atılmaya da devam ediyor. Geri dönüşüm büyük önem kazandı ve ürünlerin geri dönüştürülmesi sayesinde önemli su tasarrufu sağlanıyor.

Yenilikçi lifler ve boya malzemeleri ivonatif çalışmalarda tercih ediliyor. Ananas yaprağı liflerinden yapılan inovatif sürdürülebilir doğal kumaşlar, üretimde atık çıkarılmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Kıyafet, aksesuar, ayakkabı, mobilya gibi birçok farklı alanda da kullanılabiliyor.

Turunçgil atıklarından da sürdürülebilir kumaş üretimi özellikle İtalya’da önem kazanmaya başladı. Turunçgil selülozu yüksek kalitede kumaşa dönüştürülebiliyor. Eko modada orange fiber kumaşlar oldukça önemli. Nano teknoloji ürünleri ise yanmaz, leke tutmaz, buruşmaz gibi özellikleriyle oldukça ilgi görüyor. Şu an kullanılan hoş koku veren, zehirli gazlardan koruyan, tedavi eden kumaşların sonrasında da hayatımızda kendini temizleyebilen, internet bağlantılı tekstil ürünleri sıkça yer alacak.

Günlük hayatın her alanında önemli yer sahibi teknoloji kıyafetlerde de kendini sıkça gösteriyor. Giyilebilir teknoloji, özellikle genç nesil tarafından sevilerek takip ediliyor. Yeni çıkan telefon tasarımlarının ya da teknolojik diğer ürünlerin, renkleri ve tasarımı modaya uygun olmaya çalışılıyor. Böylece, ileri teknoloji ürünleri ile kıyafetlere ilginç cihazlar ekleniyor. Akıllı gözlük, telefon ekranlarından tasarlanan etek gibi birçok farklı ürüne rastlayabilirsiniz. Akıllı kıyafetlerden korkuyorsanız, alışmaya çalışmalısınız. Gelecekte herkes için ulaşılabilir olacak olan, giyilebilir teknolojik ürünler sıradan olacak.

Yazının devamı...

Baharda monokrom yansımalar

4 Nisan 2021

Tek renkten oluşan monokrom moda akımı, bahar aylarına çok yakışıyor. Sizler de yılın trendlerini monokrom ile birleştirerek tarz görünüme ulaşabilirsiniz. Özel gece ve davetlerde şık görünüme kolaylıkla ulaştıran monokrom tarzın günlük stilde de yeri ayrı. Her zaman tarz olmayı sevenler, trendlerden yola çıkarak modern monokrom giyim tarzı yaratabilir.

Zıt renkleri birleştirip, bütünleşmiş bir görünüm ortaya koyabilirsiniz.

Güçlü stil için siyah ve beyaz parçalar kullanın. Süper yüksek bel bol paça pantolon ya da bermuda şort doğru seçim olacaktır.

Bralet ve ceket kombinlerini sık sık göreceğiz. İddialı olmak istiyorsanız bu trendi kaçırmayın.

Desenleri tercih edin. Özellikle siyah-beyaz renklerden oluşan geometrik desenlere sahip etek ve bluzları kombinleyerek hafta içi gezilerine katılabilirsiniz. Kare, puantiye ve çizgiler oldukça ilgi görüyor.

İki renk bloklu parçalar sezonda oldukça ön planda. Özellikle denim pantolonlarınızı iki farklı rengin birleştiği modern tasarımlardan seçebilirsiniz. İki renkli mom jean tercih ederek, aynı renklerden oluşan bluz ile kombini tamamlayabilirsiniz.

Sezonda vatkalı tişörtler çok ilgi görüyor. Sizler de soft renklerden yana seçim yaparken vatkalı tişörtlerinizle iddianızı ortaya koyabilirsiniz.

Yağmurlu günler için çizme, trençkot ve çantanızı aynı rengin tonlarından giyerek ortamı renklendirebilirsiniz. Elegan görünmek istiyorsanız takı seçiminizi de aynı renkten yapmayı unutmayın.

Yazının devamı...

Modada geri dönüşüm

30 Ocak 2021

Moda endüstrisi kullan at sistemin neredeyse sonuna geldi. Yenilikçi çalışmalar sayesinde giy at yerine, uzun süreli kullanımlar için çevreci yaklaşımlar günden güne artıyor. Sürdürülebilir tasarım seçeneklerinde geri dönüşüm uzun zamandır ilgi görüyordu. Ancak bu yıldan sonra çok daha fazla karşımıza çıkacak. Global markaların neredeyse tümünde geri dönüştürülmüş ürünler görmeye başladık. Sürdürülebilir moda dünyası için kaçınılmaz olan bu duruma diğer markaların da uyması gerekiyor. Lüks moda markaları çevreci yaklaşımlara ayak uydurarak daha iyi bir gelecek için ortaya çıkan yeni modellere ve sürdürülebilir üretim anlayışını kullanmaya özen göstermeye başladı.

Modanın ayakta kalmaya çalıştığı bu süreçte, dijital defile düzenleyen markalar farkındalık kazanmaya devam ediyor. Evden çıkılmayan dönemde yeni kıyafetlere eskisi kadar ihtiyaç duyulmuyor. Tasarımcılar ve markalar ise bu nedenle eski kıyafetleri değerlendirmeyi tercih ediyor. Geri dönüştürülmüş plastik çantalar, ikinci el kıyafetler ve vintage parçalar da bu aralar yoğun ilgi görüyor. Pek çok markada ise "upcycled koleksiyonlar" büyük ilgi görüyor.

Geri dönüştürülmüş tasarımlar

Pamuk, yün, polyester gibi belirli ürünlerin geri dönüştürülmesi ile yeni tasarımlar ortaya çıkarılıyor. Yeniden tasarlanan ürünler çağdaş stillerde sunuluyor. Geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde tekstil ürünleri geri dönüşümden geçerek yeniden alıcı ile buluşuyor. Ayakkabı ve aksesuar sektöründe de geri dönüşüm modası geçerli. Geri dönüştürülen tekstil ürünlerinden fermuar, düğme gibi yan ürünler de elde ediliyor. Sosyal sorumluluklarının farkında olan markalar, sektörde kalabilmek için yeni çözümlere ayak uydurmak zorundalar. Atık ürünlerin azalması için çevre dostu çözümler şu anda trend gibi görünse de kalıcı hale gelebilir.

Eski ürünler toplandıktan sonra sınıflandırılıp, tekrar kullanılıp kullanılmayacağına bakılarak, kumaşa uygun biçimde geri dönüşüme gönderiliyor. Yeni ürün kalitesinde, modaya uyum sağlayan tarz parçalar halinde birçok tasarım, markalar tarafından yeniden kullanıma sunuluyor. Geri dönüştürülmüş tasarımları mutlaka beğeneceksiniz.

Eski giysilerinizden indirim kuponu kazanabilirsiniz

Modanın geleceği için geri dönüşüm oldukça önem taşıyor. Daha fazla tekstil ürününün çöpe gitmesini önlemek için yeni teknolojilere ayak uydurabilirsiniz. Daha yaşanır bir dünya için geri dönüşüm kutusuna eski kıyafetlerinizi bırakabilirsiniz. Giysilerinizi poşete koyarak belirli mağazalara götürebilirsiniz. Ayrıca, karşılığında sonraki alışverişler için indirim kuponu da hediye ediliyor. Eski çorap, çarşaf, tişört, elbise gibi her türlü ürününüzü götürebilir, sizler de bir adım atarak dünyada dikkat çeken bu düzenlemeye katkıda bulunabilirsiniz.

Birçok marka geri dönüştürülmüş ürünler satmaya başladı. Eski kıyafetleri markası ne olursa olsun alan firmalar, geri dönüştürülebilen ürünleri değerlendiriyor. Kullanılmayan kıyafetlerin çöpe gitmesini engellemek ve atıkların azalması için önemi artan geri dönüşüm tekstil ürünlerini mutlaka incelemelisiniz.

Yazının devamı...

Cinsiyetsiz stil: Özgür sen!

14 Aralık 2020

Moda endüstrisi değişimlere ayak uydurmaya devam ederken cinsiyetsiz koleksiyonlar önem kazanmayı başardı. Cinsiyetsiz tasarımları aslında uzun zamandır görüyoruz. Ancak, daha yoğun ve kalıcı olarak moda dünyasında göreceğiz. Cinsiyetsiz stil son dönemlerde yeni nesil tarafından oldukça destek görüyor. Cinsiyet normlarının dışında giyinmek isteyen bireyler moda sektöründeki bu yeniliği takip ediyor. Billie Eilish, Cara Delevingne, Rihanna, Harry Styles, Jaden Smith, Kristen Stewart, K-Pop yıldızları ve daha birçok ismin öncülüğünü koruduğu cinsiyetsiz stillere mutlaka göz atmalısınız.

Takım elbise giyen kadınlar, topuklu ayakkabı giyen ve oje süren erkekler kalıpları tamamen yıkıyor. Kalıplara maruz kalmadan giyinerek özgür hissetmek istiyorsanız cinsiyetsiz tasarımlara her yerden ulaşabilirsiniz. Bu sezon erkeklerin de uzun çizmeler giydiğini görüyoruz. Androjen deri tasarımlar, bomber ceket, bol kesim pantolonlar, oversize sweatshirtler, dantelli tişörtler, bel çantaları, loafer ayakkabı, kareli gömlek, unisex tulum, kruvaze tasarımlar, kargo pantolonlar cinsiyetsiz giyimde bu yıl iddiasını ortaya koydu.

Sınırlar ortadan kalkıyor

Herhangi cinsiyet kavramı öne çıkarılmadan oluşturulan stiller herkesin rahatlıkla giyebilmesine odaklanıyor. Son zamanlarda kadınlar için asker yeşili ceketler, erkekler için mor ya da pembe tonlarda tasarımlar karşımıza çıkıyordu. Hem tasarımlar hem de renkler arasında sınırlar ortadan kalktı. Kadın ve erkek arasında sınırlar olabildiğince belirsiz hale geliyor. Vücut hatlarının belirgin olduğu tasarımlar olsa da genellikle rahatlık ve konfor yeni tasarımlarda gözümüze çarpıyor. Alessandro Michele tasarımları yine oldukça ilgi çekenler arasında. Jaden Smith gibi etek tercih eden erkeklerin stillerine de göz atabilir, fikir edinebilirsiniz. Cinsiyet kalıplarının dışında saç ve aksesuar kullanımlarını görmeye başlamıştık. Gözlük, ayakkabı, bakım ürünleri gibi birçok kategoride de cinsiyet ayrımları sona geliyor. Özellikle yeni nesil tasarımcılar geleneksel bakış açılarından oldukça uzak çalışmalar yapıyor. Şimdilik popüler akımlar arasında görülse de kalıcı bir hal alacağı öngörülüyor. Pek çok ülkede ise cinsiyetsiz tasarımlar sokak modasına tamamen hakim olmayı başardı. Pandemi sonrasında da cinsiyetten bağımsız koleksiyonlar modanın geleceğinde önemli yer edinecek.

Cinsiyet ayrımı olmayan kategoriler

Cinsiyetsiz moda gelecekte tarzınızı oluşturmanıza yardımcı olacak. Cinsiyetçi terminoloji önemini günden günde kaybediyor ve zamanla yok olacak. Ünlü markalar ve tasarımcılardan çeşitli kampanyalar görüyoruz. Cinsiyet konusunda sıkışmış hissedenler yeni alışveriş alışkanlıkları için ipucu veriyor. Karma defileler özellikle genç nesil tarafından büyük ilgi görüyor. Doğal ve esnek yapıda tasarımlar sunan cinsiyetsiz markalar sektörde yerini aldı. Dünyaca ünlü birçok marka ise kadın ve erkek gibi kategorileri mağazalarından kaldırdı. Reyonlarda ortak tüketim anlayışı ortaya çıkıyor. Feminen ve maskülen kıyafetler cinsiyete odaklı satılmamaya başladı. Tüketiciler cinsiyetsiz koleksiyonlara büyük ilgi gösteriyor. Özgür giyinme odaklı olanlar için birçok kültürden esinlenen tasarımlar satışa sunulmuş durumda. Bu sayede dilediğiniz kıyafeti rahatlıkla tercih edebileceksiniz.

Yazının devamı...

Home office için şık kombinler

27 Kasım 2020

Evde kalmaya devam ettiğimiz günlerde evden çalışma konsepti ile çeşitli trendler ortaya çıkmaya devam ediyor. Dijital göçmenlerin evden çalışmaya alıştığı yeni çalışma döneminde motive olamayanlar için kombin önerilerimiz bulunuyor. Yeni moda trendlerini takip ederek online toplantılarınızda şık görünebilirsiniz. Hem şık hem rahat giysiler tercih ederken işinize uygun seçimler yapmaya da özen göstermelisiniz. Ayrıca, işe gider gibi giyinmek hem uykunuzun açılmasını hem de özenli olmanızı sağlayacak. Home office çalışanlar için çabasız şıklık yaratmak mümkün. Kurumsal imajınızı korumaya devam etmek ve işinize odaklanmak istiyorsanız önerilere mutlaka göz atmalısınız. Şıklığımızdan ödün vermemeye devam ediyoruz.

Yeni trend: süveter gömlek kombini

Geçmişte büyük ilgi gören süveterler tekrar hayatımıza girdi ve yeni sezonda iş hayatında oldukça tercih ediliyor. Gömleklerinizin üzerine sezona uygun yeni tasarım süveterleri tercih ederek kış aylarında hem rahat hem de şık görünüme ulaşacaksınız. Konforuna düşkün olanların vazgeçilmez tercihi olacak. Home office şıklığı için de oldukça ideal.

Renkli üstler

Yaratıcılık gerektiren işlerde rengarenk üstler tercih ederek ortamı boğuculuktan kurtarabilir ve işinize kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz. Turuncu, yeşil, mor tonlarını tercih ederek cool görünüme ulaşabilirsiniz. Üç boyutlu baskıları olan metalik üst tasarımlar da oldukça ilginizi çekebilir.

İddia kollarda

Bu sezon birbirinden farklı kol tasarımları bizimle buluştu. Balon formlar, püsküller, vatkalı ve fırfırlı kollar öne çıkanlar arasında bulunuyor. Romantik kollu bluzları uzun süre görmeye devam edeceğiz. Sizler de çalışırken şıklığınızdan ödün vermek istemiyor ve kendinizden emin görünmek istiyorsanız hacimli kollara sahip tasarımlardan yana tercih yapabilirsiniz.

Geri dönüştürülebilir elbiseler ve crop ceket kombini

Yazının devamı...

Sonbahara özel 10 stil önerisi

23 Eylül 2020

Mevsim geçişinde hem sezonun ruhunu yaşamak hem de özgür olmak istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz. Her sezon tarz olmak isteyenler için sonbahar trendlerini inceliyoruz. Yeni sezonun öne çıkan parçalarını birleştirerek rahat hissedebilir ve göz kamaştırabilirsiniz. Bu sezon oldukça iddialı tasarımlar karşımıza çıkıyor. Sonbahara özel önerileri incelemek için vakit kaybetmeyin ve stilinizi konuşturun.

Doğaya saygılı seçimler

2020 sonbahar modası için sürdürülebilir tasarımların önem kazanmasıyla birlikte marka seçimlerinizi değiştirebilirsiniz. Organik pamuktan üretilmiş kıyafetlerden yana seçimler yaparak sürdürülebilir modaya destek verebilirsiniz. Pastel tonlarda seçimler yapmak ise modern görünmenizi sağlayacak.

Aktivist koleksiyonlar

Yenilenmeye devam eden moda dünyasında kadınların karşılaştığı sorunlar ele alınıyor. Şiddet, ötekileştirme, estetik değerler, ayrımcılık ve daha birçok konuda mesaj içerikli tasarımlar artık ön planda. Oldukça anlamlı koleksiyonlara göz atarak, güçlü ve bağımsız kadın imajı için seçimlerinizi özgürce yapabilirsiniz.

Ev tekstili esintileri

Evden çıkmadığımız bugünlerde, modanın ev tekstilinden esintiler taşıyan parçalarıyla kombin yapabilirsiniz. Dekoratif yelekler, kapitone oversize kabanlar, duvar kağıdı desenli elbiseler, koltuk desenli bluzlar ve daha birçok seçenekle bu sezon ev modasına doyacaksınız.

Romantik dantel ve maskülen tasarımlar

Yazının devamı...