MASTERCHEF'LE BİR APARTMAN DAİRESİNDE YEMEKTEYİZ

Bebek’te bir apartmanın bahçe katındayız.

Avlu Bebek’te Sırmasa’nın hazırladığı mimozalarla süslü nefis bir sofrada oturuyoruz.

Masterchef’in jürisi şef Somer Sivrioğlu, Avustralya’daki restoranı Efendy ve Anason’a dönmeden bir gece önce İstanbul’da ilk kez özel bir yemek yapıyor. Anason’un menüsündeki spesiyalitelerini tatma şansımız oluyor, somon pastırmadan pırasa beğendiye, kadayıflı karidesten Turkish mess adını verdiği Eton Mess’in Türk dokunuşlu sakızlı ve fıstıklı versiyonuna...

Bu sırada Somer Sivrioğlu’nun annesi Ülkü Hanım’la da tanışıyorum, menüdeki fava sadece anne tarifi değil, Ülkü Hanım tarafından yapılmış.

“Ben normalde böyle yapmıyorum, ama şef böyle yapacaksın dedi diye böyle yaptım” diyor.

Sonra da başlıyor anlatmaya, “Somer portakal bile soyamazdı, master için Avustralya’ya gitti, azmetti, çok çalıştı, şef oldu. Azmin sonu” diyor gülerek.

Tam o sırada Somer Sivrioğlu katılıyor aramıza. Masterchef’in 2. sezonu için İstanbul’a geri gelecek.

“Bu akşamki yemek Masterchef’ten daha zorlu şartlardaydı, Hell’s Kitchen gibiydi” diyor gülerek, profesyonel olmayan, küçük bir mutfakta hazırlıkları yaptıkları için.

MASTERCHEFLE BİR APARTMAN DAİRESİNDE YEMEKTEYİZ“İstanbul’da restoran açacak mısın?” diye soruyorum, malum Emirgan Group’un kurucusu Umut Evirgen ile görüştükleri konuşuluyor.

“Evet, La Boom’un yanında bir pop-up Anason düşüncemiz var” diyor.

“Masterchef çekimleri sırasında İstanbul’da zaman geçirirken bir restoran yapmalıyım zaten” diye ekliyor. Karşımda Escale, Firuze, Pandeli gibi birçok restoranın arkasındaki iki isim Gülin-Yücel Özalp var.

Muzaffer Yıldırım’ın Bebek Oteli’ni almasıyla, yeme-içme de Gülin-Yücel Özalp’a emanet olacak diye konuşulmuştu.

Yücel Özalp, “Henüz öyle bir şey yok” diyor, “Bebek Oteli The Stay olacak, bizim bir anlaşmamız yok, ama Boğaz hattında başka bir projemiz var” diye ekliyor.

Malum, Pandeli’de Muzaffer Yıldırım’ın diğer işlerindeki ortağı Menderes Utku’yla ortaklar ama Bebek Oteli’nde böyle bir ortaklık söz konusu değil. En azından şimdilik.

Yanımda Onur Baştürk oturuyor, botanik tutkusunu konuşuyoruz, Yuzu imzalı bitkilere bakarak.

Yeni bir Labofem doğarsa şaşırmamak lazım.

Duvarlarda Art On Galeri’nin sanatçılarından Olcay Kuş’un eserleri var. Genç sanatçıların işleri de Avlu Bebek’te sergilenecekmiş.

Rengin Atik, Avlu Bebek’i sanat, botanik, tasarım ve yemek ile bir buluşma noktası yapmak için kurmuş. Henüz çok yeni, izlemekte fayda var.

İstanbul gece hayatında bu hafta neler oluyor?

Dün akşam Vor Klein’da Gonca Vuslateri sahneye çıktı, repertuvarı ve enerjisi beğenildi.

Bugün ise Soho House’da Ayta Sözeri ile gazino gecesi var. Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri de bu akşam İngiltere Konsolosluğu’nda sahiplerini bulacak. Benim de aralarında bulunduğum jüri, en çok En İyi Yeni Restoranı seçmekte zorlandı. Galvin, İsokyo, La Vina, The Steeve by İsmet Saz, Louie, Quyyu Hanımeli, Alaf, Marcus Ribs, Smelt&Co ve Michelle adaylar arasında. Bakalım ödülü hangisi kazanacak?