Şafak Coştu Başarı Öyküsü

29 Temmuz 2020

Şafak Coştu Başarı Öyküsü

Değerli okurum, hiçbir başarı rastlantı değildir. Bugün sizinle, örnek olması dileklerimle, Yazar Şafak Coştu'nun başarı öyküsünü paylaşacağım.

Şafak Hanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

-Tabii. Kayseri doğumluyum 29 yaşındayım. Evliyim ve bir kızım var. Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesinden tam burslu olarak mezun olduktan sonra Türkiye’nin en iyi okullarında öğretmenlik yaptım. Ayrıldıktan sonra eğitim için bir katkım daha olsun istedim ve Türkiye’de ilk Disleksi Görsel Alfabesini buldum. Disleksi çocuklar kaybolup gitmesinler diye onlar için güzel bir çalışma yapıp tescilini aldım. Şu an Posta’da köşe yazarlığı ve çeşitli dergilerde yazarlık yapıyorum.

Başarılı olmak için neler yaptınız? Nasıl çalıştınız?

-Henüz kendime “başarılı” unvanını veremiyorum, bence daha gitmem gereken çok yol var. Ama şu ana kadar geldiğim noktayı sorarsanız sanırım “cesaret” diye tanımlarım. Ben yetkili olmadığını düşündüğüm kimseyle düşüncelerimi paylaşmam. Denerim, göze alırım, cesur olurum, kimseyi gözümde büyütmem… Kimsenin hayallerimi küçümsemesine izin vermem. Her zaman şunu düşünürüm bundan çok değil 20 yıl önce Zuckerberg birine çıkıp “bir hayalim var herkes kendi isteğiyle fotoğraflarını, ailesini, adresini, işini, videolarını, iletişim bilgilerini paylaşacak” dese eminim herkes gülerdi. Zuckerberg şu an dünyanın en zengin adamlarından biri.

Şu andaki mesleğinizi yapmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

-Sanatsal yönümün çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Keman çalıyorum, resim yapıyorum, el becerilerim çok güçlüdür. Sanırım en büyük hayalimi sorsanız modacı olmak derdim. İlkokulda bile o zamanlar kimse bilmezken ben, “büyüyünce stilist olacağım,” derdim. “Yap yine yap ama ekstra bir diploman da olsun” söylemleriyle bu hayalim hayal olarak kaldı. Çünkü bir işi profesyonel yapmadığınız sürece hep artık zamanlarda yapılan bir yük olarak kalır.

Yazının devamı...

Bir Başarı Öyküsü Meltem Acet

10 Temmuz 2020

Bir Başarı Öyküsü Meltem Acet

Hiçbir başarı tesadüf değildir.

Değerli dostlar, bugün sizinle, başarılı ama mütevazı, örnek bir gazeteci ve örnek bir insan, Habertürk TV sunucusu Sayın Meltem Acet'le yaptığım söyleşiyi paylaşacağım.

Meltem Hanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdunuz, aileniz ve mezun olduğunuz okullar hangileri?

-1974 Ankara doğumluyum, annem ve babam akademisyen... Ben TED Ankara Koleji mezunuyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ekonomi bölümünü derece ile bitirdim. Eğitimim sırasındahem boş vakitlerimi değerlendirmek, hem de aileme yük olmamak için, çalışıp kendi paramı kazanmaya başladım. Alt sınıflara ekonomi dersi verdim, İngilizce çeviriler yaptım, hatta yaz tatillerinde TRT'de seslendirme yaptım. Biraz yorucu olsa da okul harçlığımı çıkarmak ve üniversite harcımın bir kısmını bu kazandıklarımla karşılamak bana daima büyük bir mutluluk verdi. Dört güzel yılın sonunda okulumu, ilk 10'a girerek derece ile bitirdim. Kendimi iş hayatına daha iyi hazırlamak için ODTÜ'de İşletme Masteri (MBA) yaparak asistanlığa başladım. Böylece akademik kariyerim de başlamış oldu.

Sonra profesyonel hayata atıldım. Finans sektöründe İngiltere'de, Amerika'da ve son olarak da Türkiye'de çalıştım, daha sonra da medyaya geçiş yaptım.

Başarılı olmak için neler yaptınız? Nasıl çalıştınız?

-Öncelikle beni başarılı gördüğümüz için çok teşekkür ederim. Aslında, medyadaki kariyer yarışına ben biraz geriden başladım. 25 yıllık çalışma hayatımın son 10 yılında ekrandayım. Ondan önce yaklaşık 15 yıllık özel sektör deneyimim var. Yurtdışında ve yurtiçinde de üst düzey yönetici olarak çalıştım.

Yazının devamı...

İlkay Buharalı Başarı Öyküsü

31 Mayıs 2020

İlkay Buharalı Başarı Öyküsü

Değerli okurlarım, zorlukları yenerek başarı öykülerini yazanlar her zaman dikkatimi çekmiştir. Ben, başarı ve mutluluğun da bulaşıcı olduğunu inanlardanım. Ancak, bu köşede öykülerini paylaştığım değerli insanların ortak yanları başarılarının yanında mütevazi olmalarıdır. Hayatım boyunca kibirli, başkalarını küçük gören, kendilerini başkalarından üstün gören, egosunun esiri olmuş insanlardan uzak durdum.

Bugün de sizinle değerli bir arkadaşımın başarı öyküsünü paylaşacağım.

İlkay Buharalı hem başarısı hem de pozitif enerjisiyle tanımaktan büyük mutluluk duyduğum değerli bir dostumdur.

İşte size örnek bir başarı öyküsü:

İlkay Hanım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdunuz, aileniz ve mezun olduğunuz okullar...

-Seve seve... 1981 yılında Bursa’da dünyaya geldim. Anne tarafım Bulgaristan göçmeni... Dedem ve ailesi 1950 başlarında Bulgaristan’dan göç etmiş. Dedem, Adnan Menderes’e her zaman derin bir saygı ve sevgi duyardı. Baba tarafım ise Adanalı. Ben de Balkanlardan Çukurova’ya ülkesine sevdalı bir dünya insanıyım.

Öğrencilik derseniz; her zaman çok başarılı bir öğrenci oldum. Okullarımı derece ile bitirdim, lise son sınıfta üniversiteyi kazandım ve ilk tercihime yerleştim. O zamanlar da çok çalışırmışım demek ki J)) İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü mezunuyum. Yüksek Lisansım da aynı üniversiteden...

Yazının devamı...