Ameliyatsız gelen güzellik: Dolgu ile burun şekillendirme

14 Ocak 2022

Burun estetiği uygulamaları dünyada en çok yapılan estetik işlemler arasında her zaman ilk üç sırada yer alıyor. Durum böyle olunca dolgu ile burun estetiği uygulamasının bu kadar popüler olması da şaşırtıcı değil. Öncelikle ameliyatsız burun estetiği dediğimiz uygulama sonuçları itibarıyla gerçekten çok önemli bir tedavidir. Ancak herkes için uygun bir uygulama olmadığını da belirtmek lazım. 

Dolgu ile burun şekillendirme nedir?

Burunda var olan şekil bozukluklarının dolgu ile estetik olarak tedavi edilme işlemidir. Çeşitli nedenlerle ameliyatı tercih etmeyen kişilerde, dolgu ile burnun pratik biçimde estetik olarak şekillendirilmesidir. Kişinin anatomik yapısına ve problemine yönelik olarak yapılan dolgu uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Özellikle profilden bakıldığında çok daha estetik bir görünüm elde edilir. Dolgu ile burun şekillendirme ile burnun karşıdan görünümünde de düzelme sağlanır.

Burun estetiğine ameliyatsız çözüm

Her kişinin burnunda farklı problemler olabilir. Burun kökünde yer alan basıklık, burun sırtında bulunan kemer ya da burun ucundaki düşüklük gibi problemler için çözüm olmaktadır. Ancak dolgu ile burun estetiği işleminin her problemi çözmediğini belirtmek gerekir. Yapılan muayene sonucu sadece dolgu ile çözülebilecek durumlarda uygulama yapılmaktadır. Bu sayede burundaki kemer görüntüsü hafifletilebilir, burun ucu yükseltilebilir ve daha estetik bir görünüm elde edilebilir. 

Burun dolgusu burunu büyütür mü?

Burun dolgusu burunu büyütmez. Buruna uygulanan dolgunun amacı hacim vermek ya da bir boşluğu doldurmak değildir. Yüzdeki anatomik alanları destekleyerek buruna ve aynı zamanda yüze estetik bir şekil vermek hedeflenir. 

Yazının devamı...

Yüksek elmacık kemikleriyle alımlı bir yüze sahip olmanın yolu

7 Ocak 2022

Dünyadan yaygın olarak yapılan yanak dolgusu yani elmacık kemiği dolgusu sevilen bir işlemdir. Yanak dolgusu, yüzde belirli bölgelere hacim ekleyerek yanaklarınızın şeklini doğallığını bozmadan değiştirebilen bir uygulamadır. Bu işlem elmacık kemiklerinizi daha yüksek gösterir ve size daha genç bir görünüm kazandırabilir.

Prosedür yaklaşık 10 dakika sürer ve uygulamadan hemen sonra gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dermal dolgu olarak da adlandırılan yanak dolgusu, yanaklarınızı daha dolgun ve genç göstermek için tasarlanmıştır. Yaşlanma karşıtı tedavilerde sıklıkla tercih edilen bu işlem her yaş grubundan uygun hastaya uygulanabilir.

DOĞRU NOKTAYA HACİM

Yanak dolgusu, yanaklarınızın belirli bölgelerine hacim eklediğimiz bir işlemdir. Dolgular özellikle zamanla zayıflamış ya da çökmüş yanakların şeklini daha estetik hale getirmeye yarar. Yanak bölgesinin konturu daha belirgin hale getirilerek genç bir ifade yakalanmaya çalışılır.

KOLAJENİ AKTİVE EDER

Dolgular ayrıca bu bölgede kolajeni uyarmaya yardımcı olur. Kolajen, cildin yapısını oluşturan bir proteindir ve maalesef yaş aldıkça vücuttaki kolajen azalma eğilimi gösterir. Bunun sonucunda da ciltte sarkma meydana gelir. İşte dolgu işlemi ile az önce belirttiğimiz gibi kolajeni uyarmak da mümkün olur.

Yanak dolgusunda da sonuçlarını çok sevdiğimiz için hyalüronik asit dolgularını kullanıyoruz. Hyalüronik asit dolguları, doğal olarak da vücudun ürettiği ve cildin dolgunluğundan kısmen sorumlu olan bir maddedir. 

Yazının devamı...

2021'de cilt sağlığımız için en çok ne yaptırdık?

31 Aralık 2021

Geride bıraktığımız yıl, sağlık konusu her zamankinden daha fazla gündemdeydi. Değişen yaşam alışkanlıklarımız sayesinde kişisel bakım ve hijyene özen göstermeye devam ettik. 2022 yılında da benzer bir süreç bizleri bekliyor.

Profesyonel anlamda ise genel olarak geçen yıla baktığımızda güzellik ve estetik alanında da ilginç sonuçlar ortaya çıktığını görüyoruz. Dünyada, cerrahi bir işleme gerek duymadan yapılan estetik tedavileri artan oranlarda tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar da cerrahi dışı dediğimiz yaşlanma karşıtı uygulamalarda yükselme olduğunu istatiksel olarak gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir önceki yılın verileri Amerika’da 2020 yılında 13,3 milyon cerrahi dışı kozmetik prosedür gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Botoks 4,4 milyon uygulama ile başı çekerken dolgu 3,4 milyon kez yapılmış. Bu rakamlar bize 2021 için referans oluyor. Ülkemiz için de benzeri bir tablo olduğunu buradan hareketle söyleyebiliriz.  

Gelelim dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen cerrahi dışı estetik tedavilerine:

1. Botulinum toksin (botoks)

Dünyanın en gözde yaşlanma karşıtı olan botoks tedavisi ülkemizde de çok sevilen ve giderek artan oranlarda kullanılan bir uygulama. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yüze uyguladığımız botoks artık kişisel bakımın bir parçası haline geldi. Göz çevresi, alın ve kaş arasındaki kırışıklıkları gidermek için uyguladığımız botoks ayrıca diş sıkmaya bağlı ortaya çıkan ağrıları hafiflettiği için de tercih ediliyor. Bu uygulama çene botoksu (Masseter botoks) olarak da biliniyor. Yine migren ve terleme botoksu da sıklıkla yapılan botoks işlemidir.

Yazının devamı...

Çene ağrısından kurtaran yöntem: Masseter botoks

24 Aralık 2021

Yüzümüzde farklı amaçlarla kullandığımız yaklaşık 40 tane kas var. Bunlardan masseter yani çene kası ise en sık kullandığımız kaslardan. Yüzün yan tarafında bulunan ve elmacık kemiğini alt çeneye bağlayan bu kası çiğnemek için kullanırız. Ancak geceleri strese bağlı nedenlerle fark etmeden bu kası sıkabiliriz. Bunu sürekli yaptığımızda ise çene bölgemizde özellikle dişlerimizde sıkıntı veren ağrı benzeri problemler oluşabilir. Sıkmanın devam etmesi halinde çene ve diş yapısında bozulmalar görülebilir. Tüm bu fiziksel sıkıntıların yanında çenede oluşan yorgunluk, sıkıntı yaratıcı psikolojik bir duruma da dönüşebilir.

Peki bu durumu nasıl çözebiliriz? Çok sık rastlanan diş ya da çene sıkma olayının tedavisi aslında çok basit. Özellikle uyku esnasında gerginlik yaratan, yüze basınç uygulayan masseter kasının gevşemesine yardımcı olmak için botoks uyguluyoruz. Bu sayede çene sıkma ya da diş gıcırdatma problemi hafifliyor.

Masseter kasına uyguladığımız botoks, o bölgedeki sinir sinyallerini geçici olarak pasifleştiriyor. Kasların kullanımı zayıfladığı için çeneniz rahatlıyor. Sonuç; harika bir rahatlık hissi!

Evet, masseter botoksu olarak da bilinen çene botoksu rahatlatıcı bir tedavidir. Yüz kaslarının rahatlamasını ve çene bölgesinde oluşan gerilimi gidererek daha kaliteli bir yaşam sunar. Bu sayede rahat uyursunuz ve çene kaslarınız yorgun uyanmazsınız.

ESTETİK BİR ÇENE YAPISI ELDE EDİLEBİLİR

Bazı kişiler masseter kasını fazla kullanır. Bu durumda kasın normalden fazla büyümesi ile çenede estetik olmayan bir görüntü oluşur. Bu problemde de yine çözüm, masseter botoksudur. Çene kasına yapılan botoks ile çene bölgesi daha narin bir görünüme kavuşur. Bir yandan çene hattında ovallik ve diğer yandan masseter kası gevşeyerek çenede rahatlık oluşur. Kısacası uygun kişilerde ameliyatsız çene estetiği anlamına gelen işlevsel bir tedavidir. Masseter botoksu, sonuçları itibarıyla doğal ve ağrısız bir uygulamadır. Bu sayede yüz şekillendirilir.

Yazının devamı...

Botoks ve dolgunun uzun süre dayanması için ipuçları

17 Aralık 2021

Yüzümüze yaptırdığımız dolgu veya botoksun nasıl muhafaza edileceğine dair bilmeniz gereken noktalara bir göz atalım. Bildiğiniz üzere dolgu ve botoks uygulaması tekrarlanabilir tedavilerdir. Yapıldıktan sonra 3'üncü günden itibaren kendini gösteren botoks, etkinliğini yaklaşık 4 ila 6 ay boyunca korur. Özellikle botoks, altıncı haftada kendisini en güzel şekilde gösterir.

Cilde hacim vermesinin yanında nem de kazandıran dolgular ise yapıldığı an etkinliğini gösterir. Ancak hareketliliğin fazla olduğu alanlarda daha hızlı geçme eğilimindedir. Örneğin çene ve burun gibi daha az hareket eden bölgeler 2 yıla kadar dolguyu korur. Kişisel özelliklere göre farklılıklar gösterse de daha hareketli alanlarda ise 6 ile 12 ay arasında kullanabilirsiniz.

DOLGUNUN ETKİNLİĞİNİ NELER BOZAR?

Bazı kişiler dolgu ve botoks maddesi etkinliğini, vücut yapısı ve yaşam tarzı nedeniyle daha kısa sürede kaybeder. Bunun nedeni ise kişilerin metabolizma farklarıdır. Yine çok fazla spor yapan kişilerde, dolgu veya botoks etkinliğini diğer kişilere göre daha hızlı geçebilir.

Botoks ve dolgu nasıl daha uzun süre kalıcı hale getirilir? Bu sorunun yanıtı her ne kadar tedaviye düzenli olarak devam etmek olsa da başka ipuçları da var.

HYALÜRONİK ASİDİ TERCİH EDİN

Hyalüronik asit içeren ürünler vücut ile aynı temel bileşeni kullanarak dolgu maddelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Bu tip dolguların cildin doğal hyalüronik asit içeriğini yüzde 30 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yine cildin genel olarak nemli kalmasını sağlamak için mükemmel bir yoldur. Bu da cilt sağlığını ve gençliğini korumak için çok önemlidir. Çünkü hyalüronik asit ciltteki nemi artıracak, bu nedenle cilt kalitesini iyileştirecek ve dolgunun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Yazının devamı...

Ameliyatsız güzelliğin gözdesi dolgu neden bu kadar popüler?

11 Aralık 2021

Dünya var olduğundan bu yana güzellik herkesi ilgilendiren bir kavram. Sadece felsefi olarak değil elbette. Her dönem güzelleşmek için pek çok uygulama denendi ve tıp sayesinde bu uygulamalar şu anda çok ileri bir seviyede.

Biz dermatologlar da bu gelişmeleri yakında takip ediyoruz. Özellikle ameliyatsız uygulamaların başında gelen dolgu tedavisi her zaman olduğu gibi çok gözde. 

PRATİK VE ETKİN BİR ÇÖZÜM

Dolgu maddeleriyle tedavi özellikle yüz görünümlerini geliştirmek isteyenler için kolay, ameliyatsız bir alternatif sunar. Hacim kaybı yaşamış, sarkmış bölgelerde doğal sonuçlar almamızı sağlar. Daha dolgun dudaklar, daha dolgun yanaklar, daha sıkı görünen bir çene çizgisi tedavisi dolgu ile elde edebileceğimiz sonuçlardan birkaçıdır. Bir de uygun hastalarda dolgu ile burun estetiği uygulamasının başarısının altını çizmekte fayda var. Yine yara izlerini, dudak çevresindeki derin çizgileri tedavi etmek için de ideal ve pratik sonuçlarla karşımıza çıkar. 

DOLGU POPÜLER ÇÜNKÜ...

Bu sorunun yanıtı birden fazla. Dolgu tedavisi, kozmetik cerrahi seçeneklerine kıyasla kısa sürede uygulanır. Kullanılan uyuşturucu krem ile acı ya da ağrı hissedilmez. Yapıldığında hemen görülen sonucuyla hastayı mutlu eder. Doğal görünümlü sonuçları da popüler olmasının başka bir nedenidir.

TEDAVİ SÜRECİNİN DETAYLARI

Yazının devamı...

Tesadüfen keşfedilen botoks 20 yaşında!

1 Aralık 2021

İnsan hayatında bilimsel araştırmaların yanında tesadüfi keşiflerin de yeri büyük. İşte botoks da bilimsel bir çalışmada tesadüfen, farklı amaçla yapılan bir tedavide keşfedildi. Ve o günden sonra estetik dünyasının gündemine oturdu. Resmi olarak tam 20 yıl önce bu keşifle botoks hayatımıza girdi.

Yüzdeki kırışıkları gideren botoks tedavisi tüm dünyada giderek artan oranlarda tercih ediliyor. Bu tedavi ile zamanın yüzümüzdeki etkilerini yavaşlatmaya başladık. 20 yıldır artan oranlarda tercih edilmesi insanların botoks ile kendilerini daha mutlu ve genç hissettiklerini gösteriyor. Evet, botoks hayatımızda ve daha çok uzun zaman da bizimle kalacak.

ZAMANI YAVAŞLAT

Botoks, yüzdeki kırışıkları silmek ve zamanı yavaşlatmak anlamına geliyor. Kozmetik dermatolojide çığır açan botoks tedavisinin mimiklenmeye ve yer çekimine bağlı oluşan çizgilenmeleri hafifletiyor. Uygulama öyle başarılı ki artık herkes erken yaşlardan itibaren koruyucu tedavi olarak botoks kullanmaya başladı. Dünyanın her yerinde kullanılan bu tedavi yakında tıp alanında yeni bir tedavi kategorisi olarak ele alınacak.

Botoks tedavisi ile ilk tanışmamda sonuçları itibarıyla çok yenilikçi bir uygulama olduğunu anlamıştım. Yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak mükemmel sonuçları olarak hepimizi çok etkiledi. 'Botulinum Toksin' olarak bilinen botoks bir bakteriden türetilmiş nörotoksin kompleksi. İlk olarak 19. yüzyılda bozulmuş ya da fermente edilmiş gıdalarda rastlanmış bir toksin. 2002 yılında dünyanın en saygın kurumlarından FDA (Food and Drug Administration) tarafından şiddetli kaş çatmalarda oluşan kırışıklıkları gideren ilk estetik tedavi onayını aldı. Çok sayıda klinik çalışma sonunda 2013 yılında kaz ayaklarının tedavisinde de etkinliği onaylandı. Şu anda pek çok alanda tedavilerde kullanılan botoks güvenilir kullanımı ile tercih ediliyor.

ERKEKLER DE BOTOKSU SEVİYOR

Yazının devamı...