Risk alınmadı, son ana bırakılmadı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Taliban’ın Afganistan’da hakimiyet sağlamasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının ülkeden çekilip çekilmeyeceği tartışmasına ilişkin Milliyet yazarı Tunca Bengi’ye geçen cumartesi, “Tehdit, risk görürsek, 24 saatte çekiliriz” demişti. Önceki akşam bakanlıktan yapılan “Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır” açıklamasından yaklaşık 17 saat sonra Kabil’den havalanan ilk uçak Ankara’ya indi.

Tahliye uçakları yakında bekledi

Havalimanının işletilmesine ilişkin hem Taliban, hem de ülkedeki diğer gruplarla ağırlıklı olarak istihbarat üzerinden görüşmelerin sürdüğü bilinirken yapılan tahliye açıklaması bazıları tarafından ‘sürpriz’ olarak değerlendildi. Taliban’ın 31 Ağustos’a kadar süre tanıdığı hatırlatılarak neden tahliyenin bu tarihten önce başladığı sorusuna güvenlik kaynakları, “Mehmetçiğin riske atılmaması konusunda her türlü hazırlık zaten yapılmıştı. Uçaklarımız Kabil’e yakın noktalarda hazırda bekliyordu. Orada sadece biz ve ABD yok. ABD, askerleri dışında 80 bin kişiyi tahliye ediyor. 60’a yakın ülke, tek pistli bir havalimanından tahliye gerçekleştirmeye çalışıyor. Ortada son derece zor bir tablo var. Son ana bırakmak riskli olurdu. En önemlisi Mehmetçiğin güvenliğiydi” yanıtını verdi. Edinilen bilgilere göre, tahliye edilen ilk 345 kişilik kafilenin içerisinde ağırlıklı olarak emniyet teşkilatı ve jandarma mensupları ile Afganistan’da Türk askeri ile birlikte sırt sırta görev yapan 120 Azerbaycan askeri yer aldı.

Bu arada tahliye uçaklarının Tacikistan ve Pakistan’da hazır bekletildiği öğrenildi. Akar tahliyeye ilişkin açıklamasında bu iki ülkeye özellikle teşekkür etti. 

Çiçek detayı

Hamid Karzai Havalimanı’ndan bir haftayı aşkın süredir dünya kamuoyunda eleştirilere neden olan bir çok görüntü yansıdı. Önce askerlerini tahliye eden, birlikte çalıştığı sivilleri ya da vatandaşlarını tahliye sıralamasında geride bırakan ülkelerin aksine Türkiye önce vatandaşlarını sonra da askerlerini tahliye etti. Ankara’ya ulaşan ilk TSK kafilesinin karşılanması sırasında ise çiçek takdimi ve bu sırada sarfedilen sözler mesaj yüklüydü. Uçaktan inen birlik komutanı albay “Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı, görevini başarıyla tamamlamıştır komutanım.” diyerek selam verirken kafileyi karşılayan askeri yetkili ise “Afganistan’daki Türk askerlerimizin ve Türk vatandaşlarının tahliyesini burnu kanamadan başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Bunun için teşekkür ediyoruz” dedi.

Risk alınmadı, son ana bırakılmadı

Kabil’deki Türk Büyükelçiliği görevine devam ederken, büyükelçiliğin korunması için ihtiyaç duyulacak güvenlik gücü ve techizat konusunda çalışma ve görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. TSK’nın 6 yıldır, askeri ve sivil olmak üzere iki bölümden oluşan Hamid Karzai Havalimanın, askeri bölümünün işletilmesine yönelik iç güvenliği sağladığını hatırlatan kaynaklar, havalimanı için, “sivil teknik destek talebi” olduğunu ve buna ilişkin görüşmelerin de yürütüldüğünü belirtiyor. Halen havalimanının sivil bölümünün işletmesi BAE tarafından yapılıyor.