Kanlı Ocak’ın 30. yıl dönümü

Bu yıl, Azerbaycan halkının tarihine kanlı ocak faciası olarak geçmiş 20 Ocak 1990 olaylarının 30. yıl dönümü. Geçmiş SSCB silahlı güçlerinin 20 Ocak günü günahsız Azerbaycanlılara karşı hayata geçirdiği vahşilikler insanlık tarihinde kara leke olarak kendine yer buldu. Milli bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü uğrunda sokaklara çıkmış ahaliye karşı yapılan silahlı saldırı sırasında, yüzlerce Azerbaycanlı şehit edilmiş, yüzlerce insan da gazi olmuştu.

Kanlı Ocak’ın 30. yıl dönümü

Santral patlatıldı

Dönemin SSCB Başkanı Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, 19 Ocak 1990’da hem SSCB Anayasası’nın 119. hem de Azerbaycan SSCB Anayasası’nın 71. Maddelerini hiçe sayarak 20 Ocaktan itibaren Bakü’de olağanüstü durum ilan ediyor. Azerbaycan halkının bundan haberdar olmaması için de 19 Ocak saat 19.27’de Azerbaycan televizyonun enerji santrali patlatılıyor. Sonrasında tüm ülke topraklarında televizyon yayınları durduruluyor. Bakü’ye giren Sovyet ordusu olağanüstü durumdan habersiz olan ahaliye karşı görülmeyen vahşilikler yapıyor. Hatta Gorbaçov’un olağanüstü hal kararı yürürlüğe girene kadar Bakü’de 9 kişi katledilmişti. Sonuçta 20 Ocak günü Bakü’de 131 kişi öldürülmüştü. Hayatını kaybedenlerden 119’u Azerbaycanlı, 6’sı Rus, 3’ü Yahudi, 3’ü Tatardı. Olaylarda 744 kişi ağır yaralanırken, 400 kişi de tutuklanmıştı.

Destek mitingleri

20 Ocak’ta yaşananlardan tüm dünya haber olmuştu. Sovyet ordusunun Bakü’de ve Azerbaycan’ın başka bölgelerinde yaptığı vahşilikler diğer ülkelerde büyük tepkilerin yükselmesine sebep olmuştu. Özellikle dost ve kardeş Türkiye de yaşananlara kayıtsız kalmadı. İstanbul, İzmir, Kayseri, Kars başta olmakla neredeyse ülkenin bütün şehirlerinde Azerbaycan’a destek mitingleri düzenlenmişti.

Temeller canla atıldı

Bugün artık 20 Ocak 1990 olaylarının 30. yılını geride bırakıyoruz. Bağımsızlığı uğruna yüzlerle, binlerle şehit vermiş Azerbaycan günümüzde her geçen gün gelişmekte ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında kendine yer bulmakta. 30 yıl önce milli varoluşunu korumak, bağımsızlığını yeniden kazanmak için sokaklara çıkan ve şehit olan insanlar bu günkü güçlü Azerbaycan’ın sağlam temellerini de kendi kanlarıyla, canlarıyla atmıştır.

Bağımsızlığın simgesi

Sadece Azerbaycan’ın değil, bütün Türk dünyasının tarihine kanlı bir leke olarak yazılmış 20 Ocak 1990 olayları aynı zamanda bir milletin şeref günüdür. Çünkü yaşanan olaylar halkımızda bağımsızlığa olan inancı daha da tetiklemiş, çok geçmeden de Azerbaycan yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir. Halkımız bugün de kendi şehitlerinin hatırasını her daim canlı tutmakla beraber, her yıl 20 Ocak günü akın akın Bakü’nün en yüksek yerinde kendine yer bulmuş “Şehitler Hiyabanı”nı ziyaret ediyor. Yıllar geçse de Azerbaycan halkı biliyor ki, “Şehitler Hiyabanı”nda yatan her bir şehidi onun bağımsızlığının birer simgesidir. 20 Ocak 1990 olaylarında şehit olan kardeşlerimiz başta olmakla, Türk dünyasının bütün şehitlerine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun.