Ecevit: Günah olur

Ecevit: Günah olur


       Norveç gezisinden dönen Başbakan Bülent Ecevit, ayağının tozuyla koalisyon ortakları arasındaki gerginliği yumuşatmak için yeni uyarılarda bulundu.
       Başbakan Ecevit, dünkü görüşmemizde, hükümetin bütün dünyaca takdir edilen bir verimlilik ve uyum içinde çalıştığını vurguladıktan sonra şöyle dedi:
       - Eğer bu hükümet bozulursa, memlekete günah olur. Hiçbir lider böyle bir sorumluluğu kaldıramaz.
       Başbakan'a sorduk:
       - MHP ile ANAP arasındaki gerginlik, hükümet sorununa dönüşme eğilimi gösteriyor mu?
       - Temennim dönüşmemesi. Siyasette üslup çok önemlidir. Kırıcı üslup kullanılmaması gerektiğini vurguluyorum. Bütün partiler zamanla birbirlerine muhtaç olabilirler.
       - Bu konuyu görüşmek amacıyla bir liderler zirvesi yapmayı düşünüyor musunuz?
       - Konuyla ilgileniyorum. Eğer bir ihtiyaç ortaya çıkarsa, liderler zirvesini de toplayabiliriz. Bugün ulaştığımız ortamda çok olumlu gelişmeler var. Enflasyon düşme eğiliminde. Birçok sorun çözülüyor. Hükümet ve Meclis, uyumlu ve üretken bir çalışma temposu içinde. Böyle bir ortamda hükümet bunalımı doğması, Türkiye'ye içeride ve dışarıda çok büyük zarar verir.
       * * *
       BAŞBAKAN Ecevit, Meclis soruşturma komisyonlarının, benzeri siyasi sorunlara yol açmaması için Anayasa'nın değiştirilebileceğini de söylüyor:
       - Bu tür konuların doğrudan yargı tarafından soruşturulması daha sağlıklı bir yol. Soruşturma komisyonlarının siyasi kararlar vermesi olasılığı her zaman tartışılıyor. Bu bakımdan dokunulmazlıkların sınırlandırılması projesi geliştirilmiş ve bir görüş birliği de sağlanmıştı. Ama bir türlü uygulamaya geçilemedi. Bu yeniden ele alınabilir ve Anayasa'nın 83. ve 100. maddeleri değiştirilebilir.
       Ecevit, 83. ve 100. maddelerin bu doğrultuda değiştirilmesi için DSP Grup yönetimine, önerge verilmesi talimatını da dün veriyor.
       Diğer parti liderleri de dokunulmazlıkların sınırlandırılması ve milletvekillerinin siyasi olmayan konularda muhatap oldukları iddiaların doğrudan yargı tarafından incelenip, soruşturulması gerektiğini savunuyorlar.
       Bu uzlaşmaya dayalı olarak Anayasa değişikliği yapılması mümkün görünüyor.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr