Elimiz de, cebimiz de yanıyor

10 Haziran 2018

Şimdi tatil zamanı, geçmişle hesaplaşma ve geleceği yeniden şekillendirme zamanı. BAL’da transfer dolu dizgin gidiyor. Sınır yok! Bazı takımlarımız geçen sezon iz bırakan futbolcuları transfer etmek için Ali Cengiz oyunlarına girdi bile. Somaspor, Sökespor, Salihli BLD ve Kütahyaspor transfere hızlı başlayıp çıtayı yükseltti. Futbolcuların ise yanına yaklaşılamıyor, Bedeller çok yüksek. HEM ELLER, HEM DE CEPLER ALEV ALDI. İnanası gelmiyor insanın. Her şey internete bağlanmış. Kaç maç oynamış? FALAN FİLAN!? Genç yetenekler, hedefi olan oyuncular ise yine açıkta kalıyor. Böyle transferlerle bir yere gelinmez. Lastik 4-5 hafta sonra patlar. Bizden söylemesi!
Amatör simsarlar türemiş; ‘‘HALLEDERİM-HALLEDERİZ’’ en çok duyulan laf ama gerisi HEP ÇALIM… Yeri geldi mi bacak arası. Unutmayın dostlar, Lafa geldi mi mangalda kül bırakmayanlar bu işe baş koyanları ya ofsayta düşürür ya da topu taca atıp buharlaşır. Sizi gidiler sizi, meydanı boş buldunuz di mi? Aman ha dikkat! Zemin kaygan…

Gelelim güzel haberlere. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tüm amatörlere 4 ila 6 bin TL arası nakdî yardımı herkesi sevindirdi. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler… Bir de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 3200 sözleşmeli personel alımı iş arayan kardeşlerimizi heyecanlandırdı. Hayırlısı diyelim.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu sezon da amatörlere geçen yıl olduğu gibi nakdî destek veriyor. Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere Meclis Üyeleri ve emeği geçen herkese minnettarız. Bu yardımlar birçok kulüp için oldukça değerli çünkü yaralara merhem oluyor, sezonun öyle ya da böyle bitirilmesini sağlıyor.
Temmuz ayı içerisinde İzmir İl Futbol Temsilciliği seçimleri yapılacak. Şu anda Tuncay Taşpınar ve Mehmet İncu arkadaşlarımız adaylıklarını açıkladılar. Sürpriz bir ismin adaylığı da kulislerde dillendiriliyor. Hepsi arkadaşımız ve kardeşimiz. Sonuç ne olursa olsun İzmir futbolu kazanacaktır. Tüm adayların yolu açık olsun.

Yazının devamı...

Altay, Altay, Altay!

5 Mayıs 2018

Hızır’ın İlyas Peygamber ile buluştuğu 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez olarak her yıl kutlanıyor. İstek ve dileklerin kabulü için çeşitli ritüeller uygulanıyor. Eğer bir şeyin olmasını yürekten istemişseniz ve bu istek bütün Dünya’nın hayrınaysa Hızır’ın Ab-ı Hayat’ından içmişsiniz demektir. Kısacası bolluk, şans ve sağlık sizden yanadır. Yüce Allah herkesin gönlüne göre versin… 5 Mayıs’ın bir önemi de Büyük Altay’ın 15:30’da oynayacağı Gümüşhane maçı. Şampiyonluk geliyor, çifte kutlama Alsancak’ta başlıyor ve İzmir’i kuşatıyor. Şampiyon Büyük Altay!

***

İnanın çok üzgünüm. Efeler’in son dakikada yediği golle hayallerinin bir başka bahara kalması, tribündeki taraftarların hıçkırıkları hepimizin içini dağladı. Dersler çıkartalım ve yolumuza devam edelim. Bu sene olmadı, seneye inşallah… Ödemiş profesyonel ligi fazlasıyla hak ediyor.

***

Perşembe oynanan Bornova Yeşilova-Bayındırspor Play-Out maçının kazananı penaltılarla Bornova Yeşilova oldu. Bayındırspor’un hakkını teslim edelim, çok kaliteli bir takım, yazık oldu. Bu takıma 3 takviye yapılsın seneye 1. olarak BAL’a çıkar. Gelelim Bornova Yeşilova’ya… Futbolun ilahları onların yanındaydı ve kazandılar. Geçmiş, geçmişte kaldı. Takılmayalım ama futbolcuların çoğunu da postalayalım. Rızkını başka yerlerde arasınlar, kusura da bakmasınlar. Alın terine saygımız sonsuz elbet. Bu futbolcu yapısı Yeşilova’nın ruhuna uymadı. Her neyse, her şeyin bir çözümü vardır. Bornova Yeşilova’nın yeri profesyonel ligdir! Torbalıspor - İzmirspor maçı yarın Atatürk Stadı’nda. Güzel bir maç olacak; kesinlikle izlenir.

***

İzmir 2. Amatör Küme’de mücadele dolu dizgin ilerliyor. İlk iki için mücadele son düdük çalana kadar devam edecek gibi. 1. Grup’ta Foça BLD Bağarası, Yeni Bağarası, Çakmaklı ve Yahşelli 2. Grup’ta ise Evka-5, Çiğli Esentepe, Şemiklerspor şampiyonluğa yakın adaylar. Tüm ekiplere başarılar.

Yazının devamı...

Büyük Altay geliyor!...

27 Nisan 2018

Ege’deki en büyük ivmenin rengi 2 sezondur siyah ve beyaz. Evet; BÜYÜK ALTAY geliyor. Özden Töraydın ile 2’de 2 yapan Altay, bu hafta Pendik’i haftaya da Gümüşhane’yi yenip İzmir'de şampiyonluk kupasını kaldıracak. Benim yolum, şampiyonluğun yoludur diyen Başkan Özgür Ekmekçioğlu ve ekibine bir alkışta bizden.

***

Evet son düzlüğe girdik. ‘‘İşte geldi ilkbahar, ayrılık yaklaşıyor’’ şarkısını mırıldanmaya başladık bile...! Sevinenler, başka bir bahara diyenler, üzülenler, üzülmüş gibi görünenler… Her neyse… Vazgeçmeyip şimdiden şampiyonluk hesapları yapan yöneticileri kutluyoruz.

Tebrik kısmının ardında kısa bir serzeniş… Şunu unutmayın dostlar; Koskoca Ege’de hoca mı kalmadı? Hep aynı nakarat, denenmiş-başarılı olamamış, aşı tutmamış teknik adamları ve oyuncuları transfer eden yöneticilere sesleniyorum. Kâhin olmaya gerek yok; Sonuç şimdiden belli!

***

Gelelim Efeler’e… Pazar günü olmadı. Evet farklı yenilmiş olabilirsiniz. Ancak ne demiş, HZ. Mevlana: ‘‘Dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek gerek.’’

Son sözümüzü Antalya'da söyleyeceğiz ve Nevşehir'i yenip Ödemiş'e yıllardan sonra özlenen o şampiyonluk kupasını getireceğiz. Bu Pazar Ödemişli dostlar ve tüm İzmir Antalya’da son düdüğe tek yürek olacak. Biz inanıyoruz ve Şampiyon ÖDEMİŞ diyoruz!

***

Yazının devamı...

Efeler şampiyon...

20 Nisan 2018

İzmir Süper Amatör Play Off serisi tamamlandı. Aliağaspor, İzmirspor ile berabere kalarak 11 puanla şampiyonluğunu ilan etti ve BAL’a yükseldi. Tüm camiayı kutluyoruz! Bir teşekkür de Aliağa Belediye Başkanı Sayın Serkan Acar’a… İlçedeki amatör spora önem ve destek veriyor. Helvacıspor Süper Amatörde, Aliağaspor Bal’da… Çakmaklıspor 1. Amatör’e çıkmak için mücadele ediyor. İlçede bu rüzgarı estiren Sayın başkanı alkışlıyoruz.

Bayındırspor, rakibi Ceyhan Altınyıldız’ı net bir skorla geçerek averajla 2.lik koltuğunu kaptı. Pazar gününü bekliyor. Efeler 3. Lig’e çıkarsa ki bizler çıkacağına yürekten inanıyoruz, onlar da BAL’a direkt çıkacak.

İzmirspor, inanın maçın ikinci yarısı çok istedi ama olmayınca olmuyor. Onlara da Yeşilova ile oynanacak Play-Out maçında başarılar diliyoruz.

Umduğunu bulamayan Yamanlar, Ceyhan Altınyıldız ve Çeşme BLD ile diğer takımlarımıza da 2018/2019 sezonunda başarılar. Yeter ki geçmişten dersler alınsın. Kaybedenler kimseyi suçlamasın. Bahanelerden ziyade sorun ve çözümü kendi içimizde aramanın zamanıdır. Değişimler bedel ödemeyi gerektirir. Her alanda büyümek ve ilerlemek için; Fiziksel, duygusal, ruhsal değişim gerekiyor. Başaranlar sınıfı geçiyor, diğerleri ise hayat sınavında bütünlemeye kalıyor.

Kendine güvenmeyenlerin, sonuçlardan ders almayanların, sorumluluktan kaçanların ve kendini adamayanların vay haline! Hayat cesurları sever ve korkakların bu sahnede yeri olamaz.

…Ve büyük gün yaklaştı! Pazar günü Muğla’dayız. Efelerin gösterisini izleyeceğiz ve şampiyon olarak Ödemiş’e döneceğiz. Başka yolu yok bunun. Lütfen sakin kalalım ve sabırlı olalım. Sonuna kadar inancımızı yitirmeyelim. Çünkü inanan insanların önünden Dünya bile çekilirmiş…

Yazının devamı...

Haydi hayırlısı

13 Nisan 2018

Ve nihayetinde BAL tamamlandı. 8’inci, 9’uncu ve 10’uncu grupta, tek Egeli Ödemişspor şampiyonluğunu ilan etti. Ve şimdi sıra geldi finale… Evet; Efelerin rakibi 7. Grup şampiyonu Serik BLD. Final karşılaşmaları büyük ihtimalle ayın 22’sinde Afyon’da yapılabilir. Yenen 3. Lig’e çıkacakken, mağlup taraf için her şeyin sonu değil. Kaybeden; Kırşehir BLD-Nevşehirspor müsabakasının mağlubuyla bir maç daha yapacak ve yenen 3. Lig’e giden son bileti kapacak. Biz ve bizim gibi düşünenler için bu iş ilk maçta bitecek ve Efeler hak ettiği şampiyonluğa en sonunda ulaşacaktır. Yolunuz açık ve futbol şansınız bol olsun. Yine tekrarlıyorum; Ödemiş profesyonel ligde.

KİMSE ŞÜPHE DUYMASIN

İzmir Süper Amatör Küme’de son düzlüğe girildi. Dün oynanan maçlarda; Bayındırspor-İzmirspor’u 4-1, Aliağa FK-Çeşme BLD’yi 3-0, Yamanlar Esen ise Ceyhan Altın Yıldız’ı 3-1 mağlup etti.


Aliağa FK 10 puan ile liderliğe yükselirken; İzmirspor 9, Bayındırspor 7, Yamanlar Esen 5, Ceyhan Altınyıldız 3 puana sahip. Çeşme BLD ise henüz hanesine puan yazdıramadı.


Haftaya ilk üç şekilleniyor. Aliağa FK-İzmirspor, Bayındırspor-Ceyhan Altın Yıldız ve Yamanlar Esen-Çeşme BLD zorlu serinin son maçları. Şimşekler yenerse BAL’a çıkacak, Aliağa’ya ise beraberlik yetiyor. Bayındırspor’un mutlak galibiyete ihtiyacı var. Yamanlar ise yenmek için sahaya çıkacak ve Bayındır-Çeşme maçının sonucunu bekleyecek.


Yazının devamı...

Aklın yolu bir!

29 Mart 2018

İzmir Süper Amatör Lig Play-Off serisinde ilk maçlar tamamlandı. İzmirspor Çeşme BLD’i 3-1, Aliağa FK Ceyhan Altınyıldız’ 1-0 ile geçerken; Yamanlar Esen Bayındırspor müsabakasında 2-2’lik beraberlik vardı.
Yarın tüm maçlar saat 16:00’da oynanacak. İzmirspor-Yamanlar Esen, Aliağa FK-Bayındırspor ve Ceyhan Altınyıldız-Çeşme BLD ile kozlarını paylaşacak. Bu maçlara dikkat! Çünkü finaller sabırlı ve sakin olabilenindir. Rakibinizi ne gözünüzde büyütün ne de küçümseyin. Çıkın, elinizden gelenin en iyisini yapın ve sadece inanın; Ama gerçekten inanın!
Fiziksel olarak hazır ama zihinsel olarak değilseniz potansiyelinizin büyük bir bölümünü kullanamıyorsunuz demektir. Bir de bahar yorgunluğunun getirdiği etkiyle söz dinlemez, ‘‘Benim bu sahada ölüm bile yeter’’ havalarına girerseniz hem takımınızın kaderiyle oynar hem de kendi bindiğiniz dalı kesmiş olursununuz.

TÜM TAKIMLARIMIZA BAŞARILAR…

BAL 8. GRUP:
Şampiyon belli oldu. Efeler Kale BLD’yi geçerken; Torbalı ise evinde Söke’ye yenilince zirvenin tek sahibi Ödemiş oldu. Şimdi tüm ilçenin ve İzmir’in kalbi Efeler için çarpacak. İnanıyoruz ki; Ödemişspor-Serik BLD maçında zafer kazanılacak ve Ödemiş yıllardan sonra özlediği şampiyonluğu İzmir’e getirecek. Başta Serol Hoca olmak üzere tüm futbolcuları, yönetimi ve taraftarları kutluyoruz. Yolunuz açık ve futbol şansınız bol olsun.
BAL 9. GRUP:

Yazının devamı...

Doğa’nın dirilişi

22 Mart 2018

Bahara selam diyoruz. Yeniden filizlenmenin ve yeşermenin tam zamanı. Evet; ne ekiyorsak o nu biçiyoruz sadece! 23 Mart-15 Nisan arasında Merkür Koç burcunda gerileyecek. Bu süreçte Mars ve Satürn sert kontaklar kuracak. Ne yapmalayız? Sözleşme imzalarken kılı kırk yarın! İletişimde sorunlar çıkabilir; Esnek olmaya çalışın. Elektronik eşya alırken ve kullanırken dikkat edin. Dinlendirici müzikler dinleyin. Zihninizi olumsuzluklardan arındırın ve pozitif düşünmeye gayret edin. Çünkü sevgi filizlenirken nefret de sırasını beklermiş. Astro Özgecan a teşekkürler…

***

Bir sonbahar Pazarı’nda çıkılan bu yolculuğu sonlandırmak üzereyiz. Bazıları sonuna kadar diyor, bazıları ise hayallerini diğer bahara bıraktı. Tüm kulüpleri tek tek mercek altına alıp değerlendirmeler yapacağız iki-üç hafta içinde… Geçmişten dersler alınmazsa, bozuk plak gibi aynı şarkıları dinler durur ve ‘‘Ah bu şarkıların gözü kör olsun’’ deriz.

BAL 8. GRUP:

Bu hafta zirvede sessizlik vardı. Ödemişspor, Sandıklıspor, Bozdoğan ve Torbalıspor haftayı bir puanla kapattılar. KALE BLD ise Yatağan’da totoları yatırdı. Efeler’in Kale ve Yatağan deplasmanları çok önemli. Son maç Bozdoğan ile kendi sahasında oynanacak. TORKOS ise hala kendine gelmiş değil. Bozdoğan’da kaçan gollere bozuluyorlar. Söke ve Şuhut Hisar ile içerde, Çal Garası ile de deplasmanda maçları var. Kalespor ise 3’te 3 yapıp rakiplerinin puan kaybetmesini bekleyecek. Ödemiş ve Söke ile içerde Bozdoğan ile dışarda büyük mücadele var.

BAL 9. GRUP:

Şile Yıldız Alaşehir’i, Çiğli BLD ise Ayvalık’ı aynı sonuçla geçmesini bildi. Şile Yıldız üç puan ve ikili averajla son viraja avantajlı giriyor ama bu hafta B.Yeşilova maçı kritik! Çiğli ise üç puan için Çayırova’ya gidecek. Çiğli’nin işi zor mu; Evet zor. Ama neden olmasın? SONUNA KADAR DEVAM! Derince derinlerden geldi ama bir kaşık suda boğuldu ve Kartal’a puan kaybetti.

BAL 10. GRUP:

Yazının devamı...

Yağmur geliyor!

15 Mart 2018

Birçok kez bu sayfalarda ve ekranlarda yer bulan milli tekvandocu Türkiye ve Balkan şampiyonu Yağmur Banda… Survivor’da “Adımdan değil, arkamdan kopacak fırtınalardan korksunlar” diyerek meydan okuyan ve yarışmada performansı ile fark yaratan İzmir’in gururu Yağmur’a desteğimiz sonuna kadar sürecektir, rüzgar daima arkandan essin.

17 Mart’ta yeni ay oluşuyor. Güneş-Jüpiter desteği ve etkisi en üst safhada olacak. Bu tablo; şans, bereket ve dileklerin gerçekleşmesiyle beklenmedik sürprizlerin ve maddi kaynakların bir anda ortaya çıkması anlamına geliyor. Su grubu Balık-Akrep ve Yengeçler bu yeni ayın etkisini daha çok hissedeceklerdir. Şunu da aklımızdan çıkarmayalım, Armut piş ağzıma düş diye bir şey yok, hiçbir şey insanın çabasının yerine geçmez. Astro Özgecan’a teşekkürler…

BAL 8. GRUP:

Bu maç izlenir, rekor kırılır demiştik. Hepsi de gerçekleşti ve TORKOS çıkışına devam etti. EFELER ise yenilgiye rağmen üç puan önde liderliği sürdürüyor. KALE BLD’de çöküş devam ediyor. Sandıklı’da bir şok daha yaşadılar ve lider Ödemiş ile puan farkı beş… Haftanın maçları; Ödemiş-Sandıklı/Bozdoğan-Torbalı/Yatağan-Kale

BAL 9. GRUP:

Şile Yıldız avantajını sürdürmeye devam ediyor ve Kartal’ı yuvasında avlamasını bildi. Bu hafta Alaşehir maçına kilitlendiler, puan kaybına tahammülleri yok. Derince BLD Çayırova’nın umutlarını bir başka bahara erteletti. Herkesin merak ettiği diğer bir maç Modafen-Çiğli arasındaydı. Kazanan Şeytanlar oldu ve takip devam ediyor. Haftanın maçları: Şile Yıldız-Alaşehir/Çiğli-Ayvalık/Derince-Kartal

BAL 10. GRUP:

Kütahyaspor’un dinlendiği hafta ligin dibine demir atmış Beykoz Bld’yi zorda olsa yenen Alibeyköy zirvenin ortağı oldu. Bu haftaki maçlar kritik… Kütahya-Anadolu Ünv / Alibeyköy- Vitra

Yazının devamı...