Herkes Mars’a giderken ben bugün tersine gideyim

İnsanoğlu neden Mars’a gitmek istiyor? Atmosferi dünyadaki atmosfer yoğunluğunun yüzde biri kadar. Solunacak bir atmosfer de değil. Neredeyse tamamı karbondioksit. 

Isı eksi 80 derece. Su yok. Buz formunda bir yerlerde var ama senin alıp kana kana içeceğin bir şey değil. Her taraf kaya, taş, krater. Manyetik alanı olmadığından dünya gibi radyasyon kalkanı yok. Güneş ışınları öldürücü. Meteorlara karşı savunmasız. Herhangi bir özel elbise giymeden yüzeyinde hayatta kalma süren 60 saniye. 

Belki özel yapıların içinde ya da yerin altındaki tünellerde yaşamak mümkün olabilir. Yine yerin altında marul falan yetiştirip yenebilir. O şartlarda nasıl yetişecekse? Bunu ben değil bilim insanları söylüyor. 

Şimdi insanoğlunun övüle övüle bitirilemeyen üstün stratejisi bu öyle mi?

Her tarafı su olan, yemyeşil, masmavi, havasını soluduğun, altında güneşlendiğin, ısındığın muhteşem gezegeni, seni radyasyondan meteorlardan koruyan, canlılarıyla seni doyurup besleyen, kaynaklarıyla ihya eden gezegeni mahvedip yaşanmaz hale getireceğiz ve Mars’a gidip fare gibi tünellerde yaşayacağız. Yaşasın!

Elon Musk’ı dünyanın en zengin adamı yapan (şu an sanırım şirketinin hisseleri düştüğünden bu unvanını kaybetmiş) vizyon bu. Bu vizyon kendi gezegenimiz bu cenneti kurtarmak, yaşanabilir bir ortam halinde muhafaza etmek, sürdürülebilir bir sistem kurmak için çalışmak didinmek değil. Milyonlarca mil uzakta altı ayda gidilen yer çekimi bile farklı bir kayaya tüneller kazarak  içinde yaşamak.

Nasıl düşünüyor mesela Marsçılar şöyle mi: Dünya artık bitti. Biz geri zekâlı bir türüz. Ne ders alabiliyoruz ne kendimizi değiştirebiliyoruz. Aptalca, hesapsızca cahilce yaşamaya, dünyanın böyle giderse sonunun geleceğine inanmadan yıkıma devam ediyoruz. Nasılsa Mars var. Oraya gider, orayı sömürürüz. Değerli yaşamımız orada devam eder. 

Bu vizyon dünyayı gözden çıkarmışların işi. Neden insanlığın geleceği Mars’ta olsun birader? Biraz zahmet et, kendine çeki düzen ver de cennetinde yaşa.

Dünyayı gözden çıkarıp Mars’ı insanlığın vazgeçilmezi olarak görenler, bana bi anlatır mısınız, sizin stratejiniz
bu mu acaba?

Kişileştirmek gerekirse illa, Elon Musk’ın değil David Attenborough’nun yanında benim yerim. 

2021 modası

Çocukluğumuzda izlediğimiz uzay konulu filmlerde herkes eşofman ve tayt giyiyordu. Sonraları çok dalga geçilen bir konuydu bu. Mesela Star Trek’in orijinal versiyonunda da 2021’de çekilen yeni nesil versiyonlarda da kıyafetler çok farklı değil. Sweatshirt, eşofman. Sonunda gerçek oldu. Gerçekten de
gelecekte hepimiz eşofman giyiyoruz artık. 

Kovid sayesinde evdeyiz ve evde otururken rahatlık ön planda. Nasılsa gelen giden yok. Nasılsa misafirlik yok. Bütün giyim markaları bunu fark ettiğinden yeni ürün katalogları Umut Sarıkaya karikatürlerindeki dar gelirli Türk ailesinin ev hali gibi.
Her yer eşofman.

Geçenlerde bir pantolon almak için internette geziniyordum. Pantolon/eşofman arası yeni bir pantolon modeli türemiş. Paçalar eşofman gibi dar. Üst taraf pantolona benzese de aslında bu pantolon taklidi yapan bir eşofman. Pantolon ve jean modelleri de aşırı bollaşmış. 90’larda bir skater pantolonum vardı. Aşırı boldu, altına giydiğim ayakkabıyı bile tamamen kaplıyordu paçaları. Ama o kadar rahattı ki 24 saat üzerimdeydi. Şimdi bu tip şeyler gene piyasaya çıkmış. Marangoz pantolonu, bahçıvan pantolonu isimleriyle bize kendilerini beğendirmeye çalışıyorlar.

Gömlek, kazak gibi ürünler neredeyse tarih olmuş. Hatta önü fermuarlı hoodie bile az. Sweatshirt ve tek parça hoodie altın devrini yaşıyor. 

Bakalım Kovid sonrasında da kalıcı olacak mı bu moda? Eşofman ve hoodie üzerine bir pardösü giyip, çantanı boynuna asarak işe gidilecek mi? Doğrusu, Kovid öncesinde de gayet geçerli olan bir giyim tarzıydı bu dünyanın pek çok büyük şehrinde. Bakalım daha da yayılacak mı?