Sezen Aksu’dan yeni demolar!..

Büyük sanatçıların cover albümlerinin çıkmasına alışığız ama sanırım başkaları tarafından söylenmiş bestelerini kendi sesinden yayınlaması görece yeni bir konsept


Sezen Aksu “Demo 2” adlı yeni albümünü yayınlamaya dün itibarıyla başladı ama bu süreç henüz bitmedi. Çünkü albümdeki şarkılar, belli bir takvim doğrultusunda tek tek yayınlanacak. Muhtemelen öngörülen sayıda şarkı sunulduktan sonra, albüm artık tamamlanmış formatıyla piyasaya çıkarılacak. Bu sürece şaşırmamalı. Bugünlerde albümler bu şekilde yayınlanıyor.

Sezen Aksu’dan yeni demolar..


“Demo 2” adından da anlaşılacağı gibi Sezen Aksu’nun 2018’de yayınlanan “Demo” adlı albümünün devamı niteliğinde.

Bu albüm serisinin özelliği Sezen Aksu’nun başka sanatçılar için yazdığı şarkıların demo versiyonlarını bir araya getirmesi. “Demo 2”den ilk şarkı “Yetinmeyi Bilir misin” adını taşıyor. Işın Karaca tarafından söylenmişti. Demo hâli elbette neredeyse akapella denilebilecek şekilde kaydedilmiş romantik bir beste bu. Işın Karaca versiyonu romantik, hafif Latin özellikleri taşıyan bir balad şeklindeydi. Sezen Aksu demo versiyonunda hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde şarkıyı çok daha dramatik tınlıyor. Onun vokalinin özelliği bu. Büyük sanatçıların cover albümlerinin çıkmasına alışığız. Ama sanırım büyük bir sanatçının daha önce başkaları tarafından söylenmiş bestelerini kendi sesinden yayınlaması görece yeni bir konsept. Besteleri geri çağırmak gibi bir şey olsa gerek. Sanki, “Hadi evinize gelin artık siz buraya aitsiniz” der gibi…

Haftanın albümü: Georgia-“Seeking Thrills”

Sezen Aksu’dan yeni demolar..


Şu ara alt-pop âleminde yıldızı parlayan isim Georgia. İngiliz şarkıcı, müzisyen, besteci ve prodüktör Georgia, 80’ler soslu synthe sound’u ve 2000’lerin electro pop seslerini kullanarak belleğimizin nostaljik bölgelerini gıdıklasa da orijinal ve güncel bir estetiğe sahip. “Never Let You Go” albümden yayınlanan ilk single’dı ve çok da başarılı oldu. Radyo dostu, çalındığında merak uyandıran ve en önemlisi, kendini sonuna kadar dinleten şarkılardan. (Bugünlerde bir şarkıda aranan en değerli nitelik.) Sahne performansı da etkileyici Georgia’nın. Solo performansına bir Simmons elektro davul seti (müziğe davul çalarak başlamış), muhtelif drum pad kombinasyonları, bilgisayar, klavyeler ve efekt setleri eşlik ediyor. Georgia Barnes, Leftfield’dan Neil Barnes’ın kızı. Elektronik müziğe dair sağlam referansları olmasına şaşmamak lazım. 12 şarkılık albüm, Georgia’nın ikinci uzunçaları. 2015’de yayınlanan “Georgia” adlı ilk albüm çok daha alternatif çizgide elektronik müzik içeriyordu. Georgia bugün pop kulvarına oynuyor. Sound denemeleri bir kenara bırakılmış ve pop düzenlemeler ön plana çıkmış. Bu yaz pek çok festivalin kadrosunda yer alacak isimlerden.

Murda’nın yükselişi

Sezen Aksu’dan yeni demolar..


Geçen hafta yayınlanan en popüler parçalardan biri Murda’nın “Eh Baba”sıydı. Murda, Ezhel ile yaptığı iş birliği sayesinde sesini Türk dinleyicisine duyurdu ve yıllardır rap âleminde olmasına rağmen, ilk kez bu kadar büyük bir kitleye ulaştı. Bu da elbette ona ve ekibine yeni bir ufuk açtı. Murda bir süredir solo Türkçe parçalar yayınlıyor. “Boynumdaki Chain” ve “Aya”nın yakaladığı başarının ardından birkaç hafta önce “Nereye Kadar” gelmişti. Geçen hafta da “Eh Baba” güzel etkileşim yakaladı. Açıkçası Murda çok sempatik, sıcak, sözü, şarkıcılığı ve duyguları kolaylıkla karşıya aktarabilen çok başarılı bir isim. Sanırım çok yakında bu özellikleriyle daha büyük işlerle adını duyuracak.

Bir plak

Sezen Aksu’dan yeni demolar..


2014’te Londra’da kurulan The Big Moon, dört müzisyen kadından oluşan nitelikli bir rock ekibi. Juliette Jackson, Soph Nathann, Celia Archer, Fern Ford, Fiction Records etiketiyle yayınladıkları “Walking Like we Do”da indie rock geleneğine bağlı kalıyor. Bugünlerde nitelikli gitar soundu yok gibi; âdeta müzikten buharlaştı, gizli bir el tarafından silindi ve unutturuldu. Gitar derken kastım uzun sololar ve gitar şov değil, gitarın soundun geneline hâkim olduğu o harika şarkıları özlediğimizi ifade etmeye çalışıyorum. Bugün pek çok grup, âdeta çocukken dinleyip beğendikleri grupların müziklerinin gitarsız versiyonlarını yeniden yaratıyor. The Bign Moon onlardan değil. Parantezi kapatalım, albüm plak olarak basıldı. Bir mini poster, şarkı sözleri, CD ve dijital indirme koduyla birlikte geliyor. Meraklısına tavsiye ederim. Evde bulundurmak isteyeceğiniz güzel bir albüm.