Bayındır Partisi'nin yıldızı sönüyor

Bayındır Partisi'nin yıldızı sönüyor

Bayındır Partisinin yıldızı sönüyor
Bir grubun öyküsü - 10
Bayındır Partisi'nin yıldızı sönüyor

1999 yılı, Bayındır Grubu ve Kamuran Çörtük için hiç de iç açıcı olmadı.
Mesut Yılmaz hükümeti, Türkbank skandalı sonucu CHP'nin gensorusuyla 1998 Kasım'ında düşürülmüş, ülkeyi seçime hazırlayan DSP azınlık hükümetiyle Çörtük arasında anlamlı bir bağ kurulamamıştı. Oysa Çörtük, Cumhurbaşkanı Demirel ile Başbakan Mesut Yılmaz arasında köprü gibiydi... Başbakan'ın kuzeni Mehmet Kutman da işleri kolaylaştırıyordu.
* * *
Genelde Demirel'in DYP'sinden Parlamento'ya giren milletvekillerini destekleyen Çörtük, Tansu Çiller'le Amca'nın arasının açılması üzerine ANAP'a yöneldi. Zaten Amca'nın yakını DYP'li milletvekilleri de birer ikişer ANAP'a geçtiler.
İbrahim Gürdal, Nafiz Kurt, Yaşar Topçu, Ömer Barutçu, Işılay Saygın, Işın Çelebi, Cemal Alişan, Rıfat Serdaroğlu, İrfan Demiralp, Lütfullah Kayalar ve adları buraya sığmayanlar... Kimi bir partiden diğerine gidip geldi, kimi hep ANAP saflarında yer aldı, ancak hepsi Bayındır Partisi'ne yakın durdular. Çoğu Samsun, İzmir ve Karadeniz bölgesi milletvekilleriydiler. Tabii Isparta'lılar da vardı. Çörtük neredeyse TBMM'de grup kurabilir durumdaydı.
Ayrıca Bayındır Tıp da Çörtük'e yıllardır parti gözetmeksizin milletvekilleriyle dostluk kurma olanağı sağlıyordu. Çörtük'ün merkez sağın dışında da yakın dostları vardı. Örneğin CHP'de Deniz Baykal'ın en yakınındaki isimlerden Erol Çevikce Çörtük'ün yakın arkadaşı, hatta Bayındır İnşaat'ın kurucu ortağıydı. Dolayısıyla Baykal'la da eskiden beri dosttular. Çörtük, Yazarlar Vakfı'nın kuruluş yıllarında Fetulllah Gülen'e de sponsorluk desteği vermiş, hatta birkaç toplantısına bizzat katılmıştı.
Gazete küpürlerine göre (belki işler kötüye gitmeye başladığı için) kendi de politikaya girmeyi aklından geçirdi:

* Çörtük ANAP'tan adaylığını koyuyor: Türkbank skandalına adı karışan Çörtük, ANAP'tan miletvekili olma hazırlığında. Ancak Samsun ya da Ankara'dan aday olmak isteyen Çörtük'ün adının Mesut Yılmaz'ı zor durumda bıraktığı belirtildi.
14 Ocak 1999 Milliyet

Çörtük, daha 7 - 8 ay önce POAŞ'ta 1 milyar 160 milyon doların yüzde 30'unu peşin ödeyecek güçte olduğu görüntüsünü veriyordu, ama...

* Yaşamkent'te yaşam bitti: Bayındır, devletten 10 yıllığına devraldığı Yaşamkent'i 10 ay sonra zarar ediyor gerekçesiyle kapatma kararı alınca, bakıma muhtaç yaşlı ve hastalar ortada kaldı. Binayı terk etmek zorunda kalan 30 yaşlı ne yapacağını bilememenin çaresizliği içinde.
15 Ocak 1999 Radikal

* Kriz sırası Çörtük'te: Çörtük'ün Pakistan'daki 624 milyon dolarlık karayolu projesi de 1.5 yıldır askıda. 55. Hükümet döneminde Devlet Bakanı Işın Çelebi'ye bağlı Eximbank'tan kredi almakta zorlanmayan Çörtük'ün yeni kredi talebi reddedildi.
9 Mart 1999 Yeni Yüzyıl

* Seçimlere Çörtük gölgesi: Çörtük'ün, memleketi Samsun'da ANAP Büyükşehir Başkan adayı Yusuf Ziya Yılmaz -eski Karayolları Samsun Bölge Müdürü- ve milletvekili adayı Yaman Kök'e destek için Klas TV'yi ve Halk Gazetesi'ni kiraladığı ya da ortak olduğu söylentileri kenti karıştırdı.
12 Nisan 1999 Cumhuriyet

* Sagra'ya haciz kıskacı: Merkezi ABD'de bulunan ve Sagra USA INC'e (sahibi Bayındır değil) 1.6 milyon dolarlık borcunu ödemediği için mahkemeye verilen Sagra'ya haciz geldi. Bayındır'a ait Sagra'nın menkul ve gayrimenkulleri, araçları, telefonları, bilgisayarları ve sahibi olduğu 124 adet marka ve patent satışa çıkarıldı.
12 Nisan 1999 Cumhuriyet

* Bayındır yine şirket sattı: Bayındır Tıp'ın yüzde 51 hissesini İş Bankası'na devreden Çörtük, Antalya Havalimanı Dış Hatlar İşletmeciliği'nin de yüzde 33'ünü borçlarına karşılık Vakıfbank'a, yüzde 33'ünü de Lufthansa'nın yan kuruluşu FAG'a devretti.
9 Temmuz 1999 Radikal

* Nükleer Çörtük: Nükleer santral ihalesi için yarışan 3 firmadan Kanadalı Candu'nun Türk ortağı olan Bayındır'ın sahibi Çörtük, "Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede nükleer santral olmamasını eksiklik sayıyorum" dedi.
6 Aralık 1999 Radikal

Evet, ANAP'a ve Çankaya'ya yakın gruplar için 1999'in iç açıcı geçtiği söylenemezdi. Ama Amca manevi evladının her zaman yanındaydı:

* Demirel: Çörtük yüzümüzü ağarttı: Demirel'den Cumhurbaşkanı olarak son açılış, Kamuran Çörtük'e. Çörtük'ün kurduğu Samsun Serbest Bölgesi'ni hizmete sokan Demirel, "Kendisi parlak bir işadamı. Tebrik ediyorum. Ülkemizde Kamuran Çörtük'lerin, Bayındır'ların sayısı artsın" dedi.
30 Temmuz 2000 Milliyet

* Balina Operasyonu'nda Çörtük adı: Mali polisin Balina Operasyonu kapsamında gözaltına aldığı Zeytinburnu Spor Kulübü'nün Asbaşkanı Selahattin Halman'ın bürosunda yapılan aramada, Bayındır'a ait belgeler bulundu. Bayındır'ın, paravan şirketlere gümrük beyannameleri düzenleyen Ser Gümrükleme'ye hazırlattığı 20'den fazla beyanname ile ihracat yaptığı saptandı.
29 Ekim 2000 Milliyet