Medikal estetik trendi

Medikal estetik uygulamalarından en çok tercih edilenler hangileri, etkileri neler ve dünyada durum nasıl?


Cerrahi işleme gerek duyulmadan kısa sürede sonuç alınabilen medikal estetik uygulamaları popülerleşmiş durumda. Bunları, kişilerin ihtiyaçlarına göre planlanan küçük dokunuşlar, diye özetlemek mümkün. Bu uygulamalara yönelik talep o kadar artmış durumda ki sağlık ve güzellik alanında ürünleri olan ilaç şirketi Allergan, İrlanda Westport’ta ciddi bir yatırımla yeni bir üretim tesisi açtı. Yeni mikrobiyolojik ve hücre bazlı laboratuvarlarda çalışan bilim insanları, inovatif çalışmalar yürüterek dünyanın her yanındaki hastaların yaşamlarında fark yaratmayı hedefliyor. Açılışa katılmışken en güncel medikal estetik trendlerini de uzmanlardan öğrendim.

Medikal estetik trendi


Yeni uygulamalar geliyor

Ülkemizde ve dünyada sıkça tercih edilenlerin başında Botulinum toksini uygulamaları geliyor. Türkiye’de bu uygulamaları yaptıranların çoğunluğu kadınlar olsa da erkekler de oldukça fazla. Erkekler daha çok terleme sorununa karşı özellikle koltuk altına uygulama yaptırırken, kadınlar ise üst yüz bölgesinde ve estetik bakış açısıyla yaptırıyor. Uzmanlara göre medikal estetikte tedavinin kişiye özel belirlenmesi ve yüzün bütünü ele alınarak değerlendirilmesi gerekiyor. Genellikle yukarıdan aşağı ve dıştan içe uygulamaların daha doğal sonuçlar, yüzün ortasından değil diğer bölgelerden başlamanın daha sağlıklı sonuçlar verdiğini öğreniyorum.

Net ve keskin çene

Öne çıkan bir diğer trend ise dermal dolgu uygulamaları. Son dönemde özellikle çene ve çene hattı uygulamaları dikkati çekiyor. Ön çenenin, arka çene köşesindeki açının ve ikisini birbirine bağlayan hattın iyileştirilmesiyle daha net ve keskin bir kontür sağlanması daha çok tercih ediliyor. Uzmanlar bu uygulama ile gıdı görünümünün azaltılabildiği, yaşa bağlı çene hattındaki sarkmaların ortadan kaldırılabildiği, yüzün alt bölgesinin belirginleştirilerek daha ince ve genç bir görünüm sağlanabildiği konusunda bilgilendiriyor.


Kişilerin bu uygulamaları tercih ettiği bir diğer bölge, orta yüz ve yanak bölgesi. Yaşlandıkça yüzdeki kemikler ve yumuşak dokuların hacmi azaldığı için elmacık kemikleri belirginliğini kaybedebiliyor, cilt kalitesi bozuluyor. Böylece sarkma ve kırışıklıklar başlıyor. Hyaluronik Asit içeren volumetrik dermal dolgularla yüz kaybettiği hacmi yerine koyarken daha ince dolgular ile cilde kaybettiği nemi yeniden kazandırmanın mümkün hale geldiğini de öğreniyorum. Uzmanlar elmacık dolgusuyla elmacık kemiklerinin daha çıkık bir görünüm kazandığını ve yüzün alt bölgelerinde de lifting etkisi oluşturabildiklerini söylüyor. 

Doktorunu sosyal medyadan buluyor

l18 ülkede 15 bine yakın kadın ve bin 300 hekimle gerçekleştirilen “Allergan 360° Estetik Raporu” sonuçlarına göre, yaşlarından bağımsız olarak kadınları en çok endişelendiren bölgeler üst yüz bölgesindeki çizgiler ve kırışıklıklar. l Araştırmaya katılan kadınların önemli bir bölümü, doktor tercihi konusunda sosyal medyayı önemli bir bilgi kaynağı olarak kabul ediyor.