Çocuklarla bahçe keyfi

3 Ağustos 2020

Yaz mevsimini çocuklarla eğlenerek,öğrenerek geçirmek ve farklı alternatifler arıyorsanız istiyorsanız, haydi bahçeye! Hem yaz mevsiminde bahçeniz gereken ilgiyi görecek hem de çocuklar için eğitici aktivite olacak. Başlayalım o zaman!.

Bahçeniz ister büyük ister küçük olsun çocuğunuz la birlikte gezin, gözlemleyin. Güneş alan ve gölgeli kısımları dikkate alın. Bahçenizde yaprak temizliği yapılacak, çiçek dikilebilecek, bahçe aksesuarları yerleştirilecek, ufak tamiratlar yapılacak,toprak havalandırılacak gibi bahçe bakım işlerini belirleyin. Küçük bir defterine not alın.

Notlarınızı uygun zamanlarınızda uygulayabileceğiniz şekilde oluşturarak planlama yapın. Bu planlamayı çocuğunuz ile birlikte oluşturun. Unutmayın planlama her zaman iyi işler çıkartır.

Çocuğunuz ile birlikte yakınınızda bulunan fidanlık, çiçekci veya bitki marketlerini ziyaret edin. Onlara bitkileri, bahçe malzemelerini (toprak, saksı, çocuk dikim malzemeleri…), bahçe aksesuarlarını (rüzgar gülü,heykelcikler,duvar süsleri…) gösterin, anlatın. Bu konuda yetkiliden yardım alabilirsiniz. Dikkatini çektiği bitkileri, aksesuarlarını sorun. Bahçenizin uygunluğuna göre dikkatini çeken bitkileri ve malzemeleri temin edin.

Bahçe notlarınız hazır ise, malzemelerinizi de temin ettiğinize göre ayarladığınız planlamayı uygulamaya başlayabilirsiniz.

Meyve ağaçlarınızdaki meyveleri, sebze bahçesindeki sebzeleri çocuğunuz ile birlikte toplayın. Eline vereceğiniz küçük bir sepet ile taptaze meyve ve sebzelerin kokusunu ala ala toplasın.

Çocuklar için dikim, ekim malzemeleri temin edin ve sizin kontrolünüz altında bahçenizde sebze bahçesi toprağını havalandırın. Yabani otları temizlettirin. Bu işlem çocuğunuzu rahatlatacak, sebze bahçenizi dinlendirecektir

Bahçe aksesuarlarınızı (heykelcikler, duvar süsleri, süs havuzu bibloları, şemsiyeler…) yine çocuğunuz ile birlikte uygun yerlere monte edin. Mutlaka onun istediği yerlere koyun. Bu işlemler onları motive edecektir.

Yazının devamı...

Yaz bahçesi nasıl olmalı?

20 Temmuz 2020

Bakımlı olmalı: Bahçenizdeki tüm bitkilerin mevsimine, yaşına ve cinsine uygun bakımları (budama, ilaçlama, çapalama, gübreleme…) yapılmış olmalı. Bakımlı bahçe her zaman sağlıklı bitkilerle dolu bahçedir.

Huzurlu olmalı: Bahçenizin tasarımı sizin tarzınızı yansıtmalı. İçinde bulunduğunuzda size huzur vermeli. Çiçekleri seviyorsanız çiçeklerle dolu bir bahçe veya meyve-sebze yetiştirmeyi seviyorsanız sebze-meyve bitkileri ağırlıklı bir bahçe yapın. Unutmayın sevdiğiniz bahçe size her zaman huzur verir.

Renkli olmalı: Yaz mevsiminin enerjisini doyasıya yaşamak istiyorsanız bahçenizi renklendirin. Rengarenk çiçekler, renkli minderler veya ışıl ışıl aydınlatmalarla bahçenizi hareketlendirerek renklendirebilirsiniz.

Serin olmalı: Yaz mevsiminin yakıcı sıcağının altında keyif geçirmek istiyorsanız bahçede birkaç değişim yapmalısınız. Bahçeniz için özellikli bahçe bitkileri veya bahçe malzemeleri tercih edin. Bahçe şemsiyeleri, rüzgar gülleri, pergolalar, çardaklar veya büyük ağaçlar (ıhlamur ağacı, akçaağaç, gürgen ağacı…) size gölge ortamlar sağlayıp serinletecektir.

İlgi çekici olmalı: Bahçenizde monotonluktan ve tek düzenlilikten sıkıldıysanız bahçe için değişim yapmalısınız. Bahçenizin konumuna, yapısına, büyüklüğüne uygun olan süs havuzları, heykeller, bahçe aynaları, salıncaklar, kuş yuvaları gibi bahçe malzemeleri seçin veya duvar bitkilendirilmesi, succulent bitkilendirilmesi gibi köşeler oluşturun. Bahçenizi monotonluktan kurtararak ilgi çekici bir hale getirin.

Şık ve davetkâr olmalı: Özellikle yaz akşamları dostlarınızla keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız birkaç değişikliği göz önünde bulundurmalısınız. Değişik figürlü led ışıkları, bahçe mobilyası, bahçe masası, hamaklar, dev ekran sinema düzeneği, müzik ses dizaynları bahçenizde ağırlayacağınız konuklar ile harika zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Kullanışlı olmalı: İster küçük ister büyük bahçeniz olsun bahçeniz mutlaka kullanışlı olsun. Bitkilerinizle geçireceğiniz zaman sizi bunaltmamalı aksine rahatlatmalı, dinlendirmelidir. Sevdiklerinizle mangal yapabileceğiniz, ailenizle piknik yapabileceğiniz kullanışlı alanlar oluşturun.

Huzur, sağlık ve mutluluğun sizinle olması dileğimle...

Yazının devamı...

Güllere yaz bakımı nasıl yapılır?

22 Haziran 2020

Yaz mevsiminde güllere nasıl bakılacağını biliyor musunuz? Haydi hep birlikte bu sorunun cevabını bulalım.

-Öncelikle bahçenizde mevcut güllerinizi tespit edin. Güllerinizin cinsini, türünü ve çeşidini belirleyin. Çünkü güllerde kendi cins ve türüne göre bakım farklılığı ister. Sarmaşık güller, bodur güller, çalı güller, baston güller, ağaç güller olmak üzere güller çeşitlere ayrılır.

-Güllerin yeteri kadar güneş ışığı aldığına emin olun. Bitkinin sağlıklı gelişebilmesi, bol çicek açması için yeterli oranda güneş ışığına ihtiyacı vardır.

-Yaz mevsiminde sıcaklığın artması ile birlikte tüm bitkilerin su ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle gülleri sulamayı ihmal edilmemelidir. Her gülün bulunduğu iklime göre su ihtiyacı farklılık göstermektedir. Mevcut güllerin toprağı el yardımı ile kontrol edilmeli ve toprak kuruluğuna göre su verilmelidir.

-Yaz mevsiminde bitki diplerinde yabani ot sayısı artar. Yabani otlar bitkinin besinini tüketir. Zamanla bitkiyi sağlıksız yapar. Bu nedenle gül diplerinde bulunan yabani otlar el yardımı veya ilaç yardımı ile temizlenmelidir.

-Güllerin kurumuş dallarını, yapraklarını temizleyin. Hem güzel gözükmesini hem sağlıklı olmasını sağlarsınız.

-Yaz mevsiminde güllerde fungusit ve insektisit zararlıları çok olmaktadır. Böyle durumlarda bitkinin hastalık durumuna göre 10 veya 15 gün aralıklarla ilaçlama yapılmalıdır.

-Güllerin yaz mevsiminde de gübreye ihtiyaçları vardır. İster sıvı ister granüllü halde olsun, bitkinizi belirli zaman aralıklarla gübrelemeyi ihmal etmeyin. NPK oranları dengede olan gübreleri tercih edebilirsiniz.

Yazının devamı...