Bahçe ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve cevapları

18 Ekim 2021

SORU: Özlem hanım saksıda yetiştirdiğim limon ağacımın yapraklarının ucunda sararmalar hatta kararmalar görmeye başladım. Neden böyle oluyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Öncelikle limon ağacınızı hava akımlarından ve soğuklardan koruyun. Limon sıcak ve bol ışık alan yerlerden hoşlanır. Uzun zamandır gübre takviyesi yapmadıysanız demir ağırlıklı gübre verin.

SORU: Memleketimdeki (Sinop) ilkokulumun bahçesine ağaç dikmek istiyorum. Hangi ağaçları önerirsiniz?

CEVAP: Öncelikle okulunuzun bulunduğu yerin iklim şartlarına dikkat edin. Çocuklara zarar vermeyecek dikensiz bitkilerden seçin. Manolya, akçaağaç, ıhlamur, alev ağacı, huş gibi ağaçlardan seçim yapabilirsiniz.

SORU: Bizim köyümüzdeki evimizin bahçesinde nar ağaçları, portakal ağaçları var. Her sene çokça meyve topluyoruz. Bu sene meyvelerde çatlamalar oldu. Bu nedenle meyveler tam olgunlaşmadan toplamak zorunda kaldık. Ağaçlarımızda neden çatlamalarda oldu?. Ne yapmamız gerekiyor?.

CEVAP: Meyve ağaçları düzenli bakım ister. Bakımını aksattığınızda bu tarz bozulmalar meydana gelir. Ağaçlarınızın yeterince su aldıklarına dikkat edin. Sulamayı doygun bir şekilde yapın. Topraktaki vitamin ve mineral oranlarına dikkat edin.

SORU: Selam; Benjamin ağaçlarını çok seviyorum. Bu nedenle evimde on tane benjamin ağacım var. Benjamin ağaçlarıma gözüm gibi bakıyorum. Ama sonbahar mevsimine girerken dört tanesi hastalandı. Yaprakları dökülmeye başladı. Önceleri birkaç taneydi, şimdi ise daha fazla. Gitgide kötüye gidiyor. Ne yapmam gerekli?

CEVAP

Yazının devamı...