Bitkilerle ilgili merak edilen sorular ve cevapları

6 Mayıs 2021

Bitkilerle ilgili merak ettiğiniz soruların cevabı bu yazıda sizleri bekliyor. Hazırsanız başlayalım!.

SORU: Orkideleri çok seviyorum. Evimde on adet orkidem var. Dört tanesini ben aldım, geri kalanları bana hediye geldi. Orkideler evimde bir süre güzel çiçek açıyor sonra bozulmaya başlıyor neden olabilir?

CEVAP: Orkidelerinize yapmış olduğunuz bakım hatalı veya eksik olabilir. Orkide çiçekleri yüksek ışık ve nemli ortamlarda hızlı gelişmektedir. Yaz mevsiminde sulaması düzenli yapılmalı, kış mevsiminde haftada bir kez sulanmalıdır.

SORU: Evim çok küçük olduğundan dolayı istediğim bitkileri alıp yetiştiremiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

CEVAP: Küçük ev de yaşamanız bitki bakmanıza engel değil. Evinizin ışık, sıcaklık ve nem durumuna göre bitkilerinizi belirleyin. Askıda ve duvara monte olan saksılarda yetişen bitkiler seçebilirsiniz. Hem yer kaplamaz hem estetik görüntüler ortaya çıkar.

SORU: Kısa bir süre önce fidanlıktan kalatya bitkisi almıştım. Çok güzel yaprakları var. Evimin dekoruna uygun bir saksı seçtim, fidanlıkta saksı değişimini de yaptırdım. Yeni bitkimi, evimde tavsiye ettikleri yere koydum. Fakat bir veya bir buçuk hafta sonra yaprakları kararmaya yani koyu kahverengileşmeye başladı. Oysaki bana fidanlıktan söyledikleri gibi baktım. Sizce neden yaprakları karardı?

CEVAP: Bu durumun bir çok sebebi olabilir. Bulunduğu ortam bitki için çok sıcak ise bitki yaprakları kararmaya başlar veya bitkinin istediği nem sağlanmamış ise yapraklarından kararmaya başlar. Böyle durumlarda bitkinin büyüme sıcaklığına uygun ortamda bitkinizi büyütün. Yapraklarına haftada bir kez fıs fıs yardımı ile nemlendirin.

SORU:

Yazının devamı...

Saksıda sebze bahçesi

16 Nisan 2021

Bahar mevsiminin en güzel günlerinin yaşadığımız bu zamanları; balkonunuzda veya terasınızda saksıda sebze yetiştirerek değerlendirebilirsiniz.. İstediğiniz sebzeleri seçip yetiştirebilirsiniz. Haydi! saksılarınızı ve sebze fidelerini-sebze tohumlarını hazırlayın. Sebzelerinizi dikmeden veya ekmeden önce saksıda sebze yetiştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini hep birlikte öğrenmeye ne dersiniz! Cevabınız evet ise başlayalım.

-Öncelikle hangi sebzeleri yerleştireceğinize karar verin. Bu kararda bulunduğunuz yerin iklim şartlarını dikkate alın.

-Fidanlıklardan veya zirai merkezlerden aldığınız sebze fidelerinin hastalıklı olmamasına dikkat edin. Hastalıklı olan sebze fidelerinden yeterli ürün almazsınız.

-Sebze tohumlarını alırken yeni çıkan sebze tohumlarından alın. Bir önceki seneden kalan sebze tohumlarından istenilen ürün elde edemezsiniz.

-İster sebze fidesi ister sebze tohumu tercih edin, ama mutlaka bulunduğunuz hava şartlarına uygun olanlarından seçin.

-Saksılarınızın her ölçü ve ebatta olanlarından seçin. Küçük-sığ olan saksılara aromatik bitkiler yetiştirebilirken, Büyük-derin saksılara domates, salatalık, patlıcan gibi sebzeleri yetiştirmek için kullanın.

-Saksılarınızın temiz, tabaklı ve altlarının derin olmasına dikkat edin. Delik; saksı içerisinde su kalmamasını sağlayarak bitki kökünün çürümesini engeller.

-Saksı rengi ve şekli tamamı ile sizin seçiminize kalmıştır. Aynı renkli saksılar veya benzer tondaki renkler balkon veya terasınıza şıklık katacaktır. Ev dekoruna uygun plastik veya toprak saksıları seçebilirsiniz. Genellikle aynı türden seçeceğiniz saksı tipleri sizin gözünüzü yormaz ortam kalabalıklığı oluşturmaz.

Yazının devamı...

Bahçe için organik gübre

12 Nisan 2021

Bahar mevsiminin cıvıl cıvıl günleri devam ederken, bizde bahçede çalışmalara devam edelim. Bahçenin en çok ihtiyacı olduğu bakımı ihmal etmeyelim. Ancak o zaman bahçeden güzel ve sağlıklı bir verim alırız. Bahçenin en çok ihtiyaçlarından biri olan gübreyi; bitkilerin cinsine, toprağın durumuna, çeşidine göre vermeliyiz. Her ne kadar inorganik gübreleri bahçede sıkça kullansak da organik gübre kullanmayı ihmal etmemeliyiz. İşte bu noktada size bahçenize yarar sağlayacak birbirinden farklı üç organik gübre tarifi veriyorum. Hazırlaması çok basit etkisi fazla olan gübre tarifleri sizlerle….Haydi başlayalım.

ISIRGAN OTU GÜBRESİ: Ellerinize koruyucu eldiven takın, temiz bir makas alın ve bahçenizdeki ısırgan otunu dal kısımlarında keserek toplamaya başlayın. Kestiğiniz kısımları temiz bir kaba veya kovaya yerleştirin. İçine kabın ağzına kadar dolduracak su koyun. Güneş görmeyen yerde iki veya üç günde bir karıştırmak şartı ile iki ila dört hafta bekletin. Kabınızdaki koyu yeşil rengine dönmüşse kullanmaya başlayabilirsiniz. Meyve ağaçlarınızın dibine, sebze bahçenize ve çim yüzeylerinize sulama suyuna karıştırarak özellikle bahar mevsiminde sıkça kullanabilirsiniz. Bitkilerde bulunan hastalıkları ve böceklenmeyi azaltır. Azot miktarı yüksek olduğundan yaprak ve dal kısımlarını güçlendirir. Bitkinin sağlıklı gelişimini hızlandırır.

MAYA GÜBRESİ: Mutfağınızda bulunan yaş veya kuru mayayı kullanacağınız su miktarına dökün. Burada bire bir ölçüde kullanabilirsiniz. Yani bir pakete bir litre su gibi… Döktüğünüz mayayı suda erimesi ve suya karışması için karıştırın. Bu karışımı güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin. İki gün aralıklarda karıştırma işlemi yapın ve mayalı suyu dinlendirin. Bir hafta sonra bahçedeki çiçekli bitkilerinize, çalılarınıza ve güllerinizin toprak kısımlarına dökün. Bu gübrelemeyi bitkilerin gelişim döneminde bir veya iki haftada bir uygulayın. Bu maya gübresinin içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bitkinin köklerinin güçlendirir, bitkiyi haşerelerden korur ve bitkinin güçlü bağışıklık kazandırır.

ÇAY-TÜRK KAHVESİ-TARÇIN GÜBRESİ: İstediğiniz su oranını bir kovaya boşaltın ve içine çay posası, Türk kahvesi telvesi ve tarçın ekleyin. Oran vermek gerekirse bir litre suya, birer ölçek çay suyu, kahve telvesi ve tarçın ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımlı suyu bir iki dakika karıştırın ve bir gün güneş görmeyen yerde bekletin. Ardından bahçedeki tüm bitkileriniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu karışımdan elde edeceğiniz vitamin ve mineraller sayesinde bitki gelişimini destekleyeceksiniz, pis kokuları engelleyecek ve bitki üst kısımlarının daha sağlıklı büyümesini sağlayacaksınız. Bu karışımlı suyu özellikle gelişim aşamasında tüm bitkilere kullanırsanız en kısa zamanda etkili olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın kendi yapacağınız bu tarz organik gübreleri bahçenizde düzenli kullanırsanız bahçenize çok yararlarını olduğunu görürsünüz.

KOLAY GELSİN…

HAYDİ YAZIN BİR SONRAKİ YAZI NE OLSUN?

YÜKSEK PEYZAJ MİMARI////ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

Yazının devamı...