Vajina daraltma ameliyatı nedir? Kadınlar neden bu ameliyatı ister?

11 Mayıs 2021

Vajina gençleştirme işlemlerinin sayısı yıldan yıla artmaktadır. Bu prosedürler henüz; bir burun estetiği kadar popüler ve gündemde olmasa da, son 7-8 yılda bu operasyonların sayısının %50 kadar arttığı tahmin edilmektedir. İstatistikler, genç kadınların prosedürü benimseme eğiliminde olduğunu ve vajinal gençleştirme prosedürlerinin %60'ından fazlasının 20-39 yaşlarındaki kadınlara uygulandığını göstermektedir.

Sadece estetik bir prosedür değil

Vajinanızın görünüşünden memnun kalmamak alışılmadık bir şey değildir. Bazı kadınların o bölgeyle ilgili kozmetik ve estetik kaygıları vardır. Ancak vajinoplasti sadece kozmetik bir işlem değildir. Bu ameliyatta, estetikten daha fazlası vardır.

Bazı kadınlar, genişlemiş / gerilmiş dudaklar nedeniyle egzersiz sırasında ciddi rahatsızlık hissederler. Bu sorunlar yatak odasında da ağır basar. Fiziksel veya psikolojik nedenlerden dolayı ağrılı ilişki, rahatsızlık ve zevk alamama sorunu ile yüzleşmek zorunda kalabilirler. Bazen doğum sırasında vajina aşırı gerilir ve ilk sıkılığına veya görüntüsüne asla geri dönmez. Kadınlar bu tür sorunlarla sessizce uğraşmaya alışkındır. Ama kadınlar buna katlanmak zorunda değildir. Vajinanızın görünüşünü ve hissini iyileştirmenize yardımcı olabileceğimiz birkaç yol vardır.

Kadınlar neden vajinal cerrahiye ihtiyaç duyarlar?

Yapılan çalışmalara kadınların %80-90’ı bu ameliyatları estetik nedenlerden dolayı tercih etmektedirler. Bununla birlikte, vajinal gençleştirme yaptırmayı düşünmenin tek nedeni kozmetik ihtiyaçlar değildir. Pelvik bölgenize gerçek hasara neden olabilecek birkaç durum vardır. Bu durumlarda ameliyat gerekli olabilir:

•Doğum yırtığı

Yazının devamı...