Girişim Ekosistemimizde Hasat Zamanı!

Startups.Watch 2019 ikinci çeyrek sonuçlarını salı günü Workinton evsahipliğinde yapılan etkinlikte açıkladı. Compay, Kassa, Klonbiyotek, Kolay IK, Lifemote, Minoto, Paym.es, Playz, Price&me, Sertifier, Sopsy, Thread in Motion tohum ve sonrası yatırım alan girişimler olarak açıklandı.

Girişim Ekosistemimizde Hasat Zamanı

Türkiye’de 2019’in ikinci çeyreğinde girişimler 12 yatırım turunda toplam 3.4 milyon dolar yatırım aldı. 2019 yılında ilk altı aya bakıldığında ise 24 girişim melek ve girişim sermayelerinden yatırım almayı başardı.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının yaygınlaşması ile kurumlar yatırımlarda daha aktif rol almaya geçtiğimiz çeyrekte de devam etti. Finberg’in Compay yatırımı, Maxis’in Kolay IK yatırımı, QNB Finansbank’ın Kassa yatırımı en dikkat çeken kurumsal yatırımlar oldu.

Yatırım anlamında son 27 ayın en kötü çeyreğini gördük fakat EXIT anlamında en parlak çeyreklerden birini yaşadık. Foriba, İyzico, Lala, Panaroma ve Paraşüt satışları, ODC Business Solutions’ın ikincil işlemi en dikkat çekici işlemler oldu. Bu satın almalar hem Revo Capital ve 212 gibi girişim sermayelerinin yeni fonlarını kurma, büyütme açısından iyi bir başarı hikayesi oldu, hem de girişimciler açısından bir başarı hikayesi oldu ve yeni kurulacak girişimlere ilham olacak diye ümid ediyorum.

Yatırımlardaki düşüşün ana sebebi yeni fonların henüz kurulamamış olması ve eski fonların da ikinci fonlarını kurma çalışmalarının devam etmesidir diyebiliriz. Bunu daha önceki yazılarımda da dile getirmiştim.

Türkiye son 3 yıldır ilk defa hem Avrupa’da hem Orta Doğu’da melek ve girişim sermayesi yatırımları anlamında bir alt lige düştü. Avrupa’da 33 ülke arasında 26. sırada yer alırken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 10 ülke arasında 7. sırada yer aldı.

Yurt dışındaki Türk girişimcilerin kurduğu girişimler geçtiğimiz çeyrekte melek ve girişim sermayelerinden yaklaşık olarak 90 milyon dolar yatırım aldı. Blok-Z, Carbon Health, Firefly, Hazelcast, MenaPay, Naturansa, Pieligence, Wordego yurt dışı merkezli olup geçen çeyrek yatırım alan girişimler oldu. Türk diasporası dediğimiz bu girişimci grubunun daha da başarılı olması lazım ki dönüp ülkemize yatırımcı olarak veya deneyimli girişimci olarak yeni girişimcilerin işlerini kolaylaştırsınlar. O nedenle Türk diasporasının başarısı da bizim için çok önemli.

Etkinlikte kadın girişimcilikle ilgili rakamlar da paylaşıldı ve Türkiye’nin girişim ekosistemleri karşılaştırıldığında %14 ile Avrupa ortalamasının (%13) üstünde olduğu aktarıldı. Tabi bu oranın %50 olması lazım ki gurur duyalım. O nedenle diğer ülkeler için de Türkiye için de yolumuz uzun diyebilirim.

Revo Capital yönetici direktörü Cenk Bayrakdar 2019 ikinci yarısının hareketli geçeceğini, portföylerindeki bir çok girişimin büyük yatırımlar alacağını, hatta yine satın almalar olabileceği ile ilgili ipuçları verdi. Aynı şekilde diğer yatırımcılar da ikinci yarıda yatırım açıklayabileceklerini belirttiler. Bu da ekosistemin 2019 ikinci yarısında toparlanacağına dair ekosisteme umut verdi.

Aldığım duyumlar, etkinlikte söylenenler 2019 ikinci yarısında birçok yatırım ve belki bir iki tane de EXIT duyacağımızı işaret ediyor. Umarım bu yatırımlar Türkiye’de gerçekleşir ki ben de bu köşede gururla sizlerle paylaşırım.