Çifte zafer hesabı

Ak Parti ile MHP’nin oluşturduğu Milli Mutabakat Komisyonu, 2019’daki Cumhur-başkanlığı seçimi ve genel seçimleri odak alan çalışmalarında önemli bir eşiğe geldi.

Yapılacak düzenlemeler ilk kez yasal ittifaklara zemin hazırlayacak.

Milli Mutabakat Komisyonu bugüne kadar 6 toplantı yaptı.

İttifak modeli konusunda yasada birden çok seçeneğin yer alması, partilerin istedikleri modeli seçmesi görüşü öne çıkmıştı.

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Ak Parti MKYK toplantısına şu üç modelle gidildi:

1- İttifak yapan partilerin logoları oy pusulasında ayrı ayrı yer alacak. İki partiye verilen oylar ittifaka verilmiş sayılacak.

2- Her partinin logosunun altında, ittifaka giren partilerin ortak adaylarının listesi olacak. Bu partilere basılan her oy yine ittifaka verilmiş olacak.

3- İttifakta yer alan partiler tek logo altında seçime girecek. İttifak barajı geçerse hangi partinin Hazine yardımından ne kadar pay alacağı konusunda önceden protokol yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifakın pusulaya açıkça yazılması kararı da dahil son söz liderlerin olacak.

Dün Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın ittifaka ilişkin verdiği yanıtların tonu da bunun zorunlu olduğunu gösteriyordu.

SP ve BBP’nin hesapları

2019 hazırlıkları yasal çalışmalarla sınırlı değil.

Ak Parti’de, ittifakın geniş olması düşüncesi hakim.

BBP, ittifakta bulunma eğilimini zaten açıkladı.

Erdoğan ve Ak Parti “aynılar aynı yere”, “yerli ve milli ittifak” prensiplerinden hareketle, Saadet Partisi’nin tutumunu izliyor.

Dün Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yaptığı görüşmeyi bu çerçevede ele almakta fayda var.

Saadet Partisi’nin endişesi Milli Görüş hareketinden doğan ve zamanla neredeyse bütün sağı kapsayan Ak Parti’nin içinde erimek.

İttifakın ideolojik zemini, partilerin baraj problemi yaşamayacak olması ise Ak Parti’nin elini güçlendiriyor.

Ak Parti henüz izlemede, düne kadar ne BBP’ye ne Saadet Partisi’ne resmi istişare bağlamında gönderilen bir heyet yok.

Kulislerdeki iddialar, BBP’nin ittifak için 5 civarında vekillik talebinin olduğu, Ak Parti’nin pazarlık yapmadan gelmesi yanıtını verdiği yönünde.

MHP’nin BBP’ye yönelik çekinceleri sürmekle birlikte büyük resme odaklanılmış durumda.

Erdoğan çifte zafer istiyor

Ak Parti ve MHP, Saadet Partisi’ni yanlarına çekerek, “FETÖ projesi” olarak gördükleri İYİ Parti ile, “Terör örgütlerinin güdümünde” diye nitelendirdikleri CHP ve HDP’yi yan yana konumlandırmak kararında.

Referandumda, “hayır” cephesinde yer alan Saadet Partisi’nin tavrı bu yüzden mühim.

Ak Parti’de hesaplar sadece Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu üzerinden yapılmıyor.

Erdoğan, hem ilk turda sonucu almak hem de İYİ Parti ve HDP’yi baraj altında tutarak Ak Parti için Meclis’te mümkün olan en yüksek temsil sayısını yakalamak, böylece MHP’ye de nefes aldırmak istiyor.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin erken dönemde ayağını yere sağlam basması için hem ilk turdan zaferle çıkmak hem de Meclis’te en yüksek temsili hedefliyor.

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin tek amacı ise Cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura taşımak.

Bu nedenle, başta CHP ile Saadet Partisi olmak üzere 16 Nisan’ın “hayır” blokunda kısa vadede bir temas trafiğinin gerçekleşmesi bekleniyor.