İGE’den 1000 firmaya 1 milyar lira kaynak

İhracat yapanların, finansmana erişim imkânlarını kolaylaştırmak için Türk Eximbank ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklığıyla kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE A.Ş.) 1 Mart’ta faaliyete geçti. Teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan ihracatçılara kaynak sağlayan İGE AŞ’ye bugüne kadar 4 bine yakın firma baş vurdu. Aynı zamanda İGE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, 300 firmanın müracaatının kabul edildiğini, bir hafta içinde 600 firmanın daha destekten yararlanacağını kaydetti.

Üst limit 15 milyona yükseltildi

İftar programında gazetecilerle bir araya gelen Gülle, 1 ay içinde yaklaşık bin firmanın teminatsız kaynak almaya hak kazanacağını dile getirdi. Gülle, “Burada Eximbank aracılık yapıyor. Bin firmaya tahmini 1 milyar liralık kaynak sağlanacak. Birkaç yıl içinde de verilecek destek 3-4 milyar lirayı bulabilecek. Son yaptığımız yönetim kurulu toplantısında da kredi üst limiti 10 milyon liradan 15 milyon liraya çıkarıldı. Teminat sunmadan ihracatçı KOBİ’ler bu desteklerden yararlanabilecek” diye konuştu.

100 milyarlık kaynak bizi yatırımcı yapar

TİM Başkanı Gülle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ihracatçı firmalar verileceğini açıkladığı yüzde 9 faizli 100 milyar liralık destekle ilgili açıklamalarda da bulundu. 100 milyar liralık kredi desteğinin çok büyük bir rakam olduğunu ifade eden Gülle, “Mühim olan bu kaynağın nasıl kullandırılacağı. Detayları henüz belli olmadı. Şu an ihracatı firmaların kapasite kullanım oranı yüzde 80’lerin üzerinde. Bu kaynak bizi yatırımcı yapacak” şeklinde konuştu.

Ruslar Türk markalarını çağırıyor

İsmail Gülle, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası dünyanın önemli markalarının yaptırımlar nedeniyle Rus pazarından çekildiğini kaydetti. Rusya’da birçok AVM’de mağazaların boşaldığını ifade eden Gülle, “Ruslar, Türk firmalarına teklifler götürmeye başladı. Özellikle mağazaları yarı fiyatına Türk firmalarına vermek istiyorlar. İpekyol, Damat, LC Waikiki gibi önemli markalarımıza teklifler yapıldı. Ayrıca büyük marketler raflarında Türk ürünlerinin olması için şirketlerimizle görüşüyorlar. Sonuçta Rusya 150 milyon nüfuslu büyük bir pazar.”

İGE’den 1000 firmaya 1 milyar lira kaynak

ABD birinci pazar olacak

Dünyada Türk ihracatçısının tüm ülkeler ürün ihracatı gerçekleştirdiğinin altını çizen Gülle, özellikle ABD pazarına dikkat çekti. ABD pazarının Türkiye için çok önemli olduğuna dikkat çeken Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 yılından bu yana ABD’ye ihracatımız artarak devam ediyor. Şu anda ABD; Almanya’dan sonra en fazla ihracat yaptığımız ikinci pazar konumunda. Bu şekilde devam ederse yıl sonunda ABD birinci ihracat pazarımız haline gelebilir.”

Üç mayın ticareti durdurdu

Savaş nedeniyle Ukrayna’ya yapılan ticaretin tıkandığını kaydeden Gülle, bazı ülkelerin Türkiye üzerinden bu ülkeye satış yapmak istediğini kaydetti. Gülle, “Şu anda Ukrayna’ya satılacak ürünler altın değerinde. Türk firmalarına ‘bu ürünleri siz alın Ukrayna’ya satın’ diyorlar. Ancak gemiler gidemiyor. Şu anda Ukrayna’da bekleyen ve Türkiye’ye mal getirecek olan gemilerde bile limandan çıkamıyor. Karadeniz’de ortaya çıkan 3 tane mayın ticareti tamamen durdurdu” ifadelerini kullandı.