‘New Yorker’ların kahve falı fallanmış!

‘New Yorker’ların kahve falı fallanmış

Türk kahvesine üç vakte kadar New York’a bir yol görünüyor... New York’ta açılan simit dükkanlarının menülerine çoktan giren kahve, bu kez sergisiyle ‘yeni dünyadaki’ kültür camiasının ruhuna hitap edecek. Önceki gün kahve sergisi için gittiğimiz Sultanahmet Meydanı beyaz gelinliğini giymiş gibiydi. Ayasofya, Sultanahmet, ağaçlar her yer karlar içindeydi. Dünyaca ünlü soprano Emma Chaplin, konser için geldiği Sultanahmet Four Seasons Otel’de gözlerini karlar altındaki tarihi yarımadadan alamadı. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, kahveyi dünyada tanıtmak için ciddi çalışmalar yürütüyor.

Has ahırlar bölümünde
Derneğin çabaları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Türk Kahve kültürü ve geleneği 2013 yılında UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine girdi. Dün de Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliği ile, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, “Bir Taşım Keyif: Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” sergisi açıldı. 800 eserden oluşan sergi, kahvenin Osmanlı kültürü içindeki özgün yerini gözler önüne seriyor.

Kahve-lokum
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katıldığı törenle açılan sergi, 15 Haziran’a kadar Topkapı Sarayı Müzesi’nin Has Ahırlar bölümünde gezilebilecek.
Birkaç güne yayılan etkinliklerde, Emma Chaplin de, Four Seasons Otel’de, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği yararına muhteşem sesi ile konser verdi.
Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkanı Merve Gürsel’in ajandasında bu etkinliklerin hemen arkasında New York gündemi var. Türk kahvesini tanıtmak ve bilinirliğini artırmak için derneğin New York, Dubai ve Hong Kong temsilciliklerini açmayı planladıklarını söyleyen Gürsel, Topkapı Sarayı’ndaki serginin bir benzerinin New York’ta açılabileceği sinyalini de verdi. Tabii bu noktada devlet ilgisi yanı sıra Şekerbank gibi güçlü sponsorlukların desteği şart. Gürsel sohbetimizde, kahvenin lokumla ilişkisini öne çıkaran yeni bir kitap çıkardıklarını da söyledi.

‘New Yorker’ların kahve falı fallanmış

19. yüzyıl, Fransız, Napolyon porselen fincan takımı, Topkapı Sarayı arşivinden

Kar bile engelleyemedi...
Gelelim olayın backstage’ne! Misafirler yoğun kar yağışı nedeniyle sarayın ana girişinden sergiye bagilerle taşındı. Sağlıklı Yaşam Koç Alara Malaz ile bagiden inerken, TAV CEO’su Sani Şener ve eşi Asuman Şener içeri giriyordu.
Merve Gürsel çok özendiği ve İstanbul’un kalburüstü kesiminin katıldığı Chaplin konseri ve yemeği için her türlü tedbiri aldı. Kötü hava koşullarından dolayı bir aksilik yaşanmaması için geceyi Four Seasons Otel’de geçirdi. Dernekteki çalışma arkadaşları Asuman Şener, Nalan Çekiç, Dalia Garih, Esra Kohen de Gürsel’i yalnız barıkmayarak otelde konakladı. Önceki akşam, Four Seasons otelinin lobisi TÜSİAD lobisi gibiydi. Etkinliğin yan sponsorları Arzum, Sipahiler, Bilkent Kültür Girişimi, Tav’ın üst düzey yöneticileri trafiğin açılmasını beklerken Türk kahvesi içti!