Bloklar yapacak

Bloklar yapacak


Tamer HEPER

     Oturduğum sitede beş blokta 20 tripleks daire mevcut. Bunların bazılarında çatı bakımı ihtiyacı, bazılarında da deprem nedeni ile hasar görmüş bacalar var. Bacalarda yapım tekniği yönünden hatalar olduğu tespit edildi. Bu durumda aynı tekniği kullanmak zorunda mıyız, başka teknik kullanılabilir mi? Çatıların yapımı kime ait olacak? B.Ü. - Gölcük

       Bilindiği gibi bir parsel üzerindeki blok yapılarda, her bloğun kendi problemini halletmesi esastır. Yani bir bloğun çatısı tahrip oldu ise bunun yapımı ve onarımı için kendi bloğunun kat malikleri bir araya gelebilir, onarım için yine bu bloktaki bağımsız bölüm maliklerinden ortak gider toplanabilir. Sizin sitede de bazı blokların çatısı sağlam, dolayısıyla gerek yaptıracağınız müteahhidi seçmek için ve gerekse para toplamak için bir başka blok sakininin fikrini almak mantıklı olmuyor. Bunu her blok kendi yaptıracaktır.
       Bacaların yeniden yapılması durumunda projedeki esaslara uyulması gerekmektedir. Projedeki projelendirme hatası varsa bir tadilat projesi yapılarak tasdik ettirmek gerekecek. Ancak çoğunlukla projelendirme hatasından çok, yapımda projeye uymama, keyfi inşa nedeni ile hasarlar doğmaktadır. Dolayısıyla dış görünümün aynı olması şartı ile bir takviye düşünülebilir, ama dış görünüş bir bütündür. Bu bütünlüğün bozulmaması gerekir. Tabiiki çatılarda olduğu gibi bacaların da yapımında çatı hasarı olan bloktaki bağımsız bölüm malikleri, masrafa iştirak edecek.

     TRAFİK KURALLARI:
       Geceleri veya görüşü azaltacak şekilde sisli, karlı, yağmurlu havalarda ve yeteri kadar aydınlatılmamış tünellerde, benzeri hal ve yerlerde uzağı gösteren ışıkların yakılması; sayılan hal ve yerlerdeki karşılaşmalarda, aydınlatma yeterli olduğu kesimlerde, önceki aracı takip sırasında veya bir aracı geçerken yan yana gelinmesine kadar yakını gösteren ışıkların yakılması, kuyruk (arka kenar) ışıklarının uzağı ve yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte kullanılması zorunludur.