Zorbalığın panzehiri arabuluculuk

25 Şubat 2024

Akran Arabuluculuk Derneği, binlerce öğrenci ve öğretmene arabuluculuk, iletişim ve müzakere eğitimleri vererek öğrenciler arasındaki ilişkilerin olumlu yönde geliştiği bir okul iklimi hedefliyor.

Ülkemiz ne yazık ki akran zorbalığı konusunda dünyada üst sıralarda yer alıyor. PISA 2022 verilerine göre Türkiye’deki öğrenciler en sık sözel ve ilişkisel zorbalık yaşadıklarını bildirdi. Zorbalık içeren davranışlardan herhangi birine uğrayan öğrenci ortalaması OECD ülkelerinde yüzde 20, Türkiye’de ise yüzde 27 oldu. Akran zorbalığından şikâyet etmenin dışında, bu durumun değişmesi için neler yapıyoruz? İşe önce dilimizi değiştirerek başlayabiliriz. Zorbalık kelimesini daha fazla popüler hâle getirmek yerine akran barışından, nezaketten, hoşgörülü iletişimden bahsedip çocuklara da bu şekilde model olabiliriz. Ortaokul ve lise öğrencilerinin müzakere becerilerinin geliştirilmesi, kişiler arası şiddet kültürünün azaltılması için kurulan Akrander (Akran Arabuluculuk Derneği) bir taraftan

Yazının Devamı

Kozmetik ağı çocukları sardı

18 Şubat 2024

Kozmetik çılgınlığı herkesi sarmış durumda. 10 yaşındaki kız çocukları birbirlerine cilt bakım rutinlerini anlatıyor. Sosyal medyanın etkisiyle erken yaşta cilt bakım ürünlerine özendirilen çocuklar için riskler neler?

Sosyal medyada en çok izlenen videoların başında makyaj videoları geliyor. Kozmetik sektörü, akıl almayacak pazarlama stratejileriyle hepimizin evine giriyor. Kız çocukları da bu çılgınlıktan nasibini almış durumda. 11 yaşındaki kızım, arkadaşlarının aldığı ve adını daha önce hiç duymadığım cilt bakım ürünlerinden bahsediyor. Yerli yabancı pek çok sosyal medya fenomeni, küçük kızlarıyla kozmetik alışverişi yaptığı videolarını paylaşıyor. Kim Kardashian’ın kızı North West ayrıntılı cilt bakımı rutininin yer aldığı Tiktok videosunu paylaştığında 9 yaşındaydı.

Henüz iki basamaklı yaşların başındaki çocuklar, doğum günlerinde birbirlerine kozmetik ürünleri hediye ediyor. Yüz maskeleri, serumlar, antiaging kremler… . Belli markaları kullanmazlarsa kendilerini dışlanmış hissediyorlar. Ebeveynler olarak

Yazının Devamı

“Kızımdan her gün çok şey öğreniyorum”

11 Şubat 2024

Bugünlerde “Zaten” ile herkesi sohbete çağırıyor Melis İşiten. Martta da yeniden sahnelere dönmek için gün sayıyor. İşiten, kızı Ada ile olan ilişkisi içinse ”Ebeveyn egosu ile ben ona öğretiyorum diyemem asıl ben ondan her gün çok şey öğreniyorum,” diyor.

Her daim yüksek enerjisi, pozitifliği, güler yüzü ile tanıdığımız bir oyuncu Melis İşiten. Geçtiğimiz yıl turneden dönerken oyuncu arkadaşlarıyla geçirdiği ve ekip arkadaşlarının ölümüyle sonuçlanan trafik kazasından sonra hayata başka bir yerden bakmaya başladı. Kendi tabiriyle karanlık bir dönemin ardından, yeniden işlerine dönen ve hayatının en üretken dönemine giren oyuncu, YouTube’da Zaten isimli bir talk show yapmaya başladı. Konuklarıyla yaptığı keyifli sohbetlerle bolca izlenen ve bir taraftan yeni tiyatro oyununa hazırlanan Melis İşiten ile ilkokul 2. sınıfa başlayan kızı Ada’yla ilişkisi ve ebeveyn olmak üzerine konuştuk.

Geçtiğimiz yıl geçirdiği trafik kazasından sonra çok zor günler geçirmiş İşiten. O

Yazının Devamı

'Çocuklar için var gücümüzle çalışıyoruz, hâlâ çok yolumuz var'

4 Şubat 2024

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, kimsesiz kalan çocuklara sahip çıkmak için 300 binin üzerinde koruyucu ailelik başvurusunda bulunuldu. Deprem öncesinde bu sayının 114 olduğu düşünülürse başvurunun rekor seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlar yardım etme arzusuyla depremzede çocukları hemen evlerine almak istese de, süreç böyle işlemiyor. Uzun bir onaylanma aşamasının ardından, depremzede ayrımı yapılmadan, sıraya göre çocuklar koruyucu ailelerine teslim ediliyor. Depremin üzerinden bir yıl geçmişken, başvurular da yeni yeni onaylanmaya ve çocuklar yeni aileleriyle buluşmaya başladı. Peki, geçen zorlu bir yılda koruyucu aileler neler yaşadı? Ne gibi çalışmalar yapıldı? Dernekler ve depremi yaşamış koruyucu ailelerle konuştuk.

Simay Bülbül (Kırmızı Çocuklar Derneği kurucusu Simay Bülbül)

 3 BİN AİLENİN DOSYASINA ONAY

“6 Şubat depreminden sonra tüm Türkiye’den yaklaşık 300 bine yakın koruyucu aile başvurusu geldi. Bu şu ana kadar yapılan en yüksek başvurusu sayısıydı. Ama maalesef bir duygu

Yazının Devamı

Tek çocuk mu çok kardeşli olmak mı?

28 Ocak 2024

Bazı araştırmalar kardeş sayısı arttıkça çocukların psikolojisinin bozulduğunu söylerken bir diğer araştırma kardeşler arası ilişkilerin pek çok beceriyi geliştirdiğini gösteriyor. Uzmanlara sorduk

ABD ve Çin’de 18 bin 500 ortaokul öğrencisiyle ruh sağlığına yönelik yapılan bir araştırmada kardeşi olmayan ya da bir kardeşi olan çocukların daha fazla kardeşi olanlara göre daha iyi ruh sağlığına sahip olduğu saptandı. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmaya göre ise kardeş kavgalarının, sosyal becerileri, kelime dağarcığını ve gelişimi artırdığını ortaya koydu. Çocukluk dönemindeki kardeş kavgaları ile yetişkinlikteki başarı arasında ilişki olduğu öne sürüldü. Kardeşli bir ailede büyümenin avantajları/dezavantajları neler? Çocuk ve Ergen Psikoloğu Evren Morgül ve Klinik Psikolog İrem Polat ile konuştuk.

“İletişim becerilerinde yardımcı”

Evren Morgül (Çocuk ve Ergen Psikoloğu)

Kendisi de 4 çocuklu bir anne olan Çocuk ve Ergen Psikoloğu Evren Morgül, bu konuda farklı bakış açıları olduğunu

Yazının Devamı

Sömestirda ne yapsak?

21 Ocak 2024

Çocuklarımızın dört gözle beklediği sömestir başladı. Anne babalar ise çocuklarının bu 15 günü ekrana bağımlı kalmadan nasıl verimli geçireceklerinin stresinde. Onların ihtiyaçlarını gözeterek birlikte keyifli bir tatil için ipuçlarını sıraladık.

Yarıyıl tatilini çocuklar için nasıl verimli hâle getirebileceğimiz, onları nasıl ekranlardan uzak tutacağımız konusu hepimizin ortak kaygısı. Şu bir gerçek ki, eskiden olduğu gibi çocukları kendi hâllerine bırakmak mümkün değil! Çalışan bir ebeveyn misiniz, evde çocuklarla ilgilenen bir yetişkin var mı, çalışma saatleriniz nasıl? Tüm bunlar tatili nasıl geçireceğinizi belirleyen kriterler. Çocuklarıyla birlikte bir tatil kaçamağı yapamayanlar için, günlük sistemli bir planlama gerekiyor.

 - Öncelikle çocukların da dinlenmeye ve boş zamana ihtiyacı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Tatilin ilk birkaç günü onları gerçekten rahat bırakabiliriz. Bedenlerini ve zihinlerini dinlendirmeye ihtiyaçları var.

-

Yazının Devamı

“Yetemediğim, çaresiz hissettiğim çok an oluyor”

14 Ocak 2024

Uzun bir aradan sonra Kanal D’nin uzun soluklu dizisi “Arka Sokaklar”la ekranlara dönen Burcu Kara ile kardeş kıskançlığı ve uykusuz geçen gecelerle iki çocuklu hayat ve annelik üzerine konuştuk.

Büyük oğlu ilkokula başlayan, küçük oğlu geçtiğimiz günlerde bir yaşına basan oyuncu Burcu Kara, hemen her annenin yaşadığı zorlanmaları, çaresizliği, yetememe kaygısını hissettiği bir yıl geçirmiş. Kardeş kıskançlığı ve uykusuz geçen gecelerin ardından yaşadıklarını tüm içtenliğiyle anlatarak annelere yalnız olmadıklarını hissettiriyor. “Arka Sokaklar”da sert, affı olmayan, işkolik bir kadını canlandıran ve seyircinin tepkisini çok merak eden Kara, sete bazı günler bebeği ve bakıcı ile gidiyor. 

- Çocuklu hayat nasıl gidiyor?

Tamamen çocuklara bağlı olarak geçiyor. Aslında bu neyi tercih ettiğinizle alakalı. Kimi insan hayatına devam ediyor, çocukları kendine uyduruyor. Ben biraz onların mutluluğu odaklıyım. Yemesi, içmesi, uykusu, dersi ihmal olmasın, çok uzun süre ayrı kalmayayım, kendini

Yazının Devamı

Müzikle öğrenmenin ritmi bambaşka

7 Ocak 2024

Müziğin ritmi, bebeklerin işitsel algılarını; melodiler, konsantrasyonlarını artırıyor ve müzik eşliğinde duydukları sözler, dili kavramalarını kolaylaştırıyor. Müziğin çocukların gelişimindeki bilişsel, sosyal ve akademik açıdan etkilerini eğitimci ve müzisyen Sezer Ortadağ ile masaya yatırdık

Son dönemdeki araştırmalar müziğin, bebeklerin gelişiminde önemli bir role sahip olduğunu yeniden gündeme taşıyor. Cambridge Üniversitesi’nce yürütülen söz konusu çalışma, müzik yoluyla bebeklerle etkileşimde bulunmanın, sadece eğlenceli bir aktivite olmadığını, bilişsel gelişim açısından da büyük önem taşıdığını gösteriyor. Eğitimci ve müzisyen Sezer Ortadağ ile müziğin çocuk gelişimindeki rolünü konuştuk.

Müziğin bebeklerin bilişsel gelişimindeki rolü nedir?

Çevrelerinden duydukları ritimler ve farklı melodi kalıpları, bebeklerin işitsel algılarını güçlendiriyor. Özellikle ritmik olarak ilerleyen melodiler, onların dikkatlerini belirli noktalarda toplamalarını sağlıyor ve bu sayede konsantrasyon

Yazının Devamı