ÇankırıCezaevinde şiir terapisi

Cezaevinde şiir terapisi

28.11.2014 - 15:51 | Son Güncellenme:

Şair Burak Ballı, Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülere şiir dinletisi sundu.

Cezaevinde şiir terapisi

Şair Burak Ballı, Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülere şiir dinletisi sundu.
Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı proje kapsamımda Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde düzenlenen programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk ile Proje Direktörü Tuğba Başaran, kurum personeli ve hükümlüler katıldı.
Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonunun desteğiyle Adana, Gaziantep ve Osmaniye’deki ceza infaz kurumlarında programlar yaptıklarını belirten Ballı, "Proje kapsamında bugün yeni bir gönül yolculuğuna çıkıyoruz, hepimiz gönüllü geldik. Burada belki de bir kenarda bizi bekleyen insanların dili olmak için bu yolculuğa çıktık" dedi.
Burak Ballı, proje kapsamında şiir terapisiyle tutuklu ve hükümlülerin, hayata ve geleceğe bakış açılarında daha olumlu tepkilerin, okuma ve sanatsal yönlerinin ortaya çıkarılması ve sosyal yönlerinin öne çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi.
Hazırladığı görsel sunularla şiirlerini seslendiren Ballı, tutuklu ve hükümlülere gelecekten umut var olun önersinde bulundu.
Ballı, projeye desteklerinden dolayı kurumlara ve cezaevi yönetimine teşekkür etti.
Hükümlü ve tutukluların toplumla barışık olmasını amaçladıklarını belirten Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya "Biz sizleri yeniden gelmiş olduğunuz dünyaya geri göndermek için gün sayıyoruz. Sizleri ötekileştirmek yerine, ıslah olmuş bir şekilde topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu etkinliğimiz de bu amaca yönelik bir çalışmadır. Umarım faydalı olur" dedi.
Kaya, kendi yazdığı ’Seviyorum bütün insanları’ isimli şiirini de tutuklu ve hükümlüler için seslendirdi.
Programda ayrıca sanatçı Afak Algan şarkılarıyla dinleyicilere mini bir konser verdi.
Yaklaşık 2 saat süren programı, çok sayıda tutuklu ve hükümlüyle birlikte cezaevi yetkilileri de takip etti.