İstanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'a Yapacağı Ziyareti Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'a Yapacağı Ziyareti Değerlendirdi

08.09.2017 - 13:31 | Son Güncellenme:

.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistana Yapacağı Ziyareti Değerlendirdi

Kazakistan’a yapacağı ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 1’inci Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katılacağını belirterek, "Burada hem ikili münasebetlerimizi hem de Suriye, Irak, Filistin, Myanmar başta olmak üzere önemli bölgesel meseleleri istişare edeceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi temasta bulunmak üzere Kazakistan’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulunarak, yapacağı ziyaret ile ilgili bilgiler aktardı.
Kazakistan ziyareti ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "Dost ve kardeş Kazakistan’ı bir kez daha ziyaret edecek olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Türk dünyasının ak sakalı Sayın Nursultan Nazarbayev ile yapacağımız ilişkilerde ikili ilişkilerimizi gözden geçirmek suretiyle işbirliğimizi daha da güçlendirme noktasında neler yapabileceğimizi ele alacağız. Ayrıca bölgesel ve küresel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunacağız. Ziyaretimiz vesilesiyle de çeşitli anlaşmalar imzalayacağız. Astana Expo 2017 fuar alanını ve Türk standını inşallah bu ziyaretimiz sırasında görme fırsatımız olacak. Ayrıca Kazakistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 1’inci Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne de iştirak edeceğiz. Bu zirveye iştirak edecek devlet ve hükümet başkanlarıyla da kapsamlı görüşmelerim olacak. Burada hem ikili münasebetlerimizi hem de Suriye, Irak, Filistin, Myanmar başta olmak üzere önemli bölgesel meseleleri istişare edeceğiz" dedi.

"Zirve, yaşanan bu zulme karşı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sesinin daha gür çıkması açısından bir fırsat"
Arakan’da Müslümanlara yönelik vahşetin durdurulması için Türkiye’nin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle Arakan’da yaşanan insani dramın son bulması için çok taraflı diplomasi yürütüyoruz. Mübarek Kurban Bayramı süresince bu konuyla ilgili olarak 20’yi aşkın liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Ayrıca eşim ile Dışişleri Bakanımız, oğlum ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız da Genel Başkan Yardımcım Ravza Hanım da Bangladeş’e sığınan Rohingyalı Müslümanları ziyaret ettiler. Sorunun tüm muhataplarıyla görüşüyor, bir taraftan da insani yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Hamdolsun ülkemizin gayretleri sonucunda yavaş da olsa bazı konular da netice almaya başladık. TİKA bin tonluk insani yardım malzemesin dağıtımını gerçekleştirdi. 2’nci etap ta 10 bin tonluk yine gıda, ilaç, giysi vs. Bunları şuanda planlıyoruz. Sivil Toplum kuruluşlarımız da tüm imkanlarını seferber ediyor. İnşallah bu zirve, yaşanan bu zulme karşı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sesinin daha gür çıkması açısından bir fırsat olacaktır. Şu andaki çadır kampların ne yazık ki yaşanır bir durumu yok. Eğer Bangladeş yönetimi orada bize bir bölgeyi tahsis edebilirse orada çadır kamplar için bizim buradaki deneyimimizi oraya aynen taşımak, orada da daha güvenilir, daha yaşanabilir çadır kamplar kurmayı da planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Akan mazlum kanının durması için önemli bir adım atacağız"
Erdoğan, Kazakistan ziyaretinde Arakanlı Müslümanların durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunacaklarını ifade ederek, "Zirve marjında Arakanlı Müslümanların durumu hakkında bir gayri resmi devlet veya hükümet başkanları toplantısı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu toplantının yapılmasını biz önerdik. Sağ olsun İslam İşbirliği Teşkilatı Sekreteryası ve Kazakistan başta olmak üzere birçok ülkede bizim bu teklifimize destek oldular. İnşallah yapılacak olan bu toplantıyla akan mazlum kanının durması için önemli bir adım atacağız. Teklifimize destek veren tüm taraflara teşekkür ediyorum. Tüm üye ülkelerin toplantının en iyi şekilde icrası noktasında elini taşın altına koyacağına da inanıyorum" dedi.

"Türkiye ve Kazakistan stratejik ortaktır"
"Türkiye ve Kazakistan dost ve kardeş iki ülke olmanın yanında stratejik ortaktır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nazarbayev’in 2009 Ekim ayında ülkemizi ziyareti sırasında stratejik ortaklık anlaşması imzalanmıştı. 2012 yılında ise yüksek düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni ihdas etmiş ve ilk toplantısını ülkemizde, ikinci toplantıyı Nisan 2015’te Astana’da düzenlemiştik. Müteakip toplantıyı inşallah 2018 yılında yine ülkemizde düzenleyeceğiz. Yapacağımız bu ziyaret konsey toplantısının hazırlıkları bağlamına da önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

"Kazakistan FETÖ ile mücadelede de ülkemizle dayanışma içinde hareket ediyor"
İki ülke arasındaki kardeşliğe vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin hayırlı olmasını dileyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ülkemizi ziyaret eden ilk devlet başkanı değerli kardeşim sayın Nazarbayev olmuştur. Kazak halkının bu kadirşinaslığını asla unutmayacağız. Kazakistan FETÖ ile mücadelede de ülkemizle dayanışma içinde hareket ediyor. Kazak kardeşlerimiz yalanı, takiyeyi, iftirayı, örgüt çıkarları için kan dökmeyi mübah gören bu insan müsveddelerinin kendileri için de ciddi bir tehdit olduğunu biliyor. İnşallah önümüzdeki süreçte başta FETÖ olmak üzere terörle mücadele alanındaki işbirliğimizi daha da geliştireceğiz."