Artuklu Mardin'de 'Turizm Çalıştayı' düzenlendi

Mardin'de 'Turizm Çalıştayı' düzenlendi

16.04.2024 - 23:33 | Son Güncellenme:

Mardin'de 'Turizm Çalıştayı' düzenlendi

Mardinde Turizm Çalıştayı düzenlendi

Salih KESKİN/MARDİN, (DHA)- MARDİN’de valilik ev sahipliğinde ‘Kültür ve İnanç Ekseninde Turizm ve Mardin’ temasıyla Mardin Turizm Çalıştayı düzenlendi.

Mardin’de 15-22 Nisan Tarihleri arasında kutlanan 48’inci Turizm Haftası kapsamında, Atatürk Kültür Merkezi’nde, Mardin Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Mardin Artuklu Üniversitesi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde ‘Turizm Çalıştayı’ düzenlendi. Programa, il protokolü, siyasi parti yöneticileri, sivil Toplum kuruluşları temsilcileri, turizm sektörü temsilcileri, yönetici ve çalışanları ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Akkoyun, Mardin’in mevcut turizm zenginliğini değerlendirerek bunun en önemli sağlayıcılarının kültür ve inanç eksenli birikimler olduğunu belirterek, “Birbirine çok yakın mesafelerde farklı inançlara ait ibadethanelerin aynı fotoğraf karesinde yer alabilmesi bunun en karakteristik örneklerinden sadece bir tanesidir. Farklı inançlar, farklı diller ve farklı etnik grupların varlığı bu şehirde; kültürel zenginliğin, sosyal uyumun ve örnek alınacak bir hoşgörü ortamının tarihimizdeki en müstesna örneklerinden biridir. Yüzlerce yıllık birikimiyle onlarca medeniyetten izler taşıyan ve bu yönüyle Mezopotamya’nın göz bebeği olan Mardin, adeta bir açık hava müzesidir. Devam eden çalışmalarla bu kadim şehre ait eserler, gün yüzüne çıkarılmaya ve turizme kazandırılmaya devam edilmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Mardin’imiz, 2023 yılında yaklaşık 650 bini konaklama olmak üzere 2 milyon civarında turist ağırladı” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI GELİYOR’

Konuşmasında, Mardin'in tarihi yerlerinin şehrin, bölgenin ve dünya tarihi açısından önemine değinen Vali Tuncay Akkoyun, “Sadece Mardin açısından değil bütün dünya tarihi açısından önemli bir yeri olan Dara Antik Kentinin ulusal ve uluslararası tanınırlığını sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı 27 Eylül tarihi için Mardin’e davet etmiş bulunmaktayız. Dara Antik Kenti’nin ve Boncuklu Tarla’nın 'Geleceğe Miras Projesi' kapsamında destek alması sağlanmıştır. Bu sonuçla 4 yılda yaklaşık 100 Milyon TL destek sağlanacak bu destinasyonlar da uzun süredir bekleyen geniş kapsamlı yeni kazıların başlayacağının da müjdesini vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 15-20 yıllık süreçte ülkemiz hızla gelişip büyürken Mardin’imiz de bu büyümeden ve gelişmeden payını almıştır. Bu süreçte tesis edilen güven ve istikrar ortamının Mardin’e sağladığı katkılar en çok turizm sektöründe kendini göstermiştir. ‘48’inci Turizm Haftası’ münasebetiyle kültür ve inanç ekseninde Mardin turizmini konuşmak için toplandığımız bugünden, dönüp geçmişe baktığımızda, kadim şehir Mardin’in böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapacak konuma gelmesi çok önemli bir gelişmedir” diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI