22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
'Evimizin içini temizleyeceğiz...'

     Tüm beklentiler yeni yıla ertelendi. Biz, yatırımcılara sürekli olarak 2001 yılının ilk üç ayının çok önemli olduğunu söylüyoruz.
     Neden? Öncelikle belirtmeliyiz ki bugün borsada son işlem günü. Ve al - sat yapanların çoğunlukla risk almayı tercih etmedikleri dikkat çekiyor. O yüzden gecelik faizler 10 günlük tatil için en gözde yatırım aracı. Ancak yeni yılla birlikte borsada hangi beklentiler satın alınacak? Gerçi ek niyet mektubunu herkes bu sabah itibarıyla öğrenme şansına sahip oldu. Elbette yılın ilk ayı için IMF cephesinden gelecek her açıklama önemli. Ama yapısal reformlar konusunda Türkiye'nin verdiği sözleri tutması inanın ki çok daha önemli.
     
8 Ocak önemli tarih
     İlk üç aya ilişkin kısa bir bilanço çıkartırsak;
     Ocak ayında 2.7 katrilyon liralık itfa var. Ve yine aynı ay içinde 1.4 katrilyonluk iç borçlanma yapılacak. Biliyorsunuz, Hazine, yılın son iç borçlanma ihalesinde teklifleri aldı, ancak satış yapmaktan vazgeçti. Bankacılara göre 8 Ocak önemli bir tarih. 1 katrilyon 176 trilyonluk itfa var. Tabii 6 Ocak'ta yapılacak ilk ihale, bono faizlerinin yönünü tayin etmesi açısından önemli bir gösterge olacak. Bankacılar, Hazine'nin bugün kasasına girecek olan 1 milyar 400 milyon liranın bu açıdan çok önemli olduğunu biliyorlar. Çünkü faizler çok yüksek olur da borçlanma istenilen ölçüde yapılamazsa gelen para, "emniyet süpabı" vazifesi görecek. Ancak asıl hedef özelleştirme takviminin aksamadan gitmesi.
     
Yeni yılda gündem yüklü
     Çünkü özelleştirmelerin açıklanan takvime göre gerçekleşmesi, hem 2001 yılı bütçe hedeflerinin tutturulması, hem de piyasaların moralinin düzeltilmesi anlamında özel bir önem taşıyor. Özelleştirmede en önemli kalem hiç şüphe yok, Türk Telekom. 10 Ocak'ta şartname alınacak, 14 Mayıs'ta son teklifler verilecek. İkinci sırada Türk Hava Yolları yer alıyor. THY için son teklifleri verme günü 28 Şubat 2001. Nisan ayında da özelleştirme tamamlanacak. Bir başka önemli konu ise enerji özelleştirmesi ve dolayısıyla Meclis'e sunulan elektrik yasası... Ocak ayı içinde bu yasanın Meclis'ten geçmesi bekleniyor.
     Gelelim bankacılık sektörüne, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen sekiz bankanın satışı ile ilgili haberler, ocak ayından itibaren gündeme oturacak. 16 bankanın "ilgileniriz" diye teklif verdiği biliniyor. Tabii bu bankaların dışında geri kalan üç banka ile ilgili gelecek açıklamalar da önem taşıyor. Özellikle Demirbank cephesine bakarsak HSBC Bank'ın Demirbank'ın yüzde 100 oranındaki hissesine 1 milyar 400 milyon dolar teklif verdiğini duymayan kalmadı. Üstelik bankanın krize girmesinden bir hafta önce başlayan görüşmelerde yüzde 40 oranındaki hisse için 1 milyar dolar rakamı konuşuluyordu.
     Anlattıklarımız Türkiye'den yansıyanlar. Peki ya yurtdışında neler oluyor? Hangi göstergeler bizi etkiler derseniz; Euro/dolar paritesi, petrol fiyatları ve ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri önemli. Petrol fiyatlarındaki gerileme, Euro/dolar paritesinin Euro lehine güçlenmesi, cari açık üzerinde pozitif bir etki yaratacak. Ve "battık, batıyoruz" diye bağıran ihracatçı kesim açısından önemli bir gösterge olacak. Biliyorsunuz 2001 yıl sonu için konulan 28.1 milyar dolarlık ihracat hedefi için duyulan kaygılar dağılacak. En önemlisi de ihracatçı - sanayi açısından nefes alma dönemi başlayacak. Ancak ekonomistlerin yaptığı en önemli değerlendirmeye gelirsek; ABD ekonomisinden gelen durgunluk sinyalleri bir buçuk yılda altı kez faiz artışına giden ve büyümeyi yavaşlatmak isteyen ABD'den bu haliyle yatırımcıların çıkması kaçınılmaz görünüyor. Ve para gelişmekte olan ülkelere doğru yola çıkacak.
     
Yatırımcı ne yapmalı?
     İşte Türkiye de bu noktada ne kadar pay alabilir? Kimse bunu bilmiyor ama herkes umutlu görünüyor. O yüzden ilk üç ay kendi evimizin içini temizlemeyi becerirsek korkuya gerek kalmayacak.
     Bu durumda yatırımcı ne yapacak derseniz; Kısa dönemde yüksek faiz ortamından etkilenen nakit zengini şirketler ilgi görecek. Neler mi? Elbette nakit zengini holdingler, vadeli alıp peşin satış yapan perakende sektörü ile ocak ayında Meclis'ten geçecek elektrik yasasını bekleyen enerji sektörü tabii ki...
     
     melihao@cnnturk.com.tr
      SAYFA BAŞI 

Taha AKYOL
Halkın Tapınağı

Melih AŞIK
'Şüphe'siz inanmak!

Fikret BİLA
Tıbbi müdahale tartışması

Hasan CEMAL
Komplo: Düğmeye kim bastı?..

Güneri CIVAOĞLU
"Atari" değil "insani"

Yalçın DOĞAN
Yönetimin sonbaharı

Yalım ERALP
AGSK

Abbas GÜÇLÜ
Önce insan

Nail GÜRELİ
Bankacı kadınlar

Doğan HEPER
TTB yönetimi istifa etmeli...

Sami KOHEN
Neden anlamıyorlar?

Meliha OKUR
'Evimizin içini temizleyeceğiz...'

Hasan PULUR
Ne gam!

Derya SAZAK
İkinci Bush dönemi

Umur TALU
Pekiyi ama neden?

Meral TAMER
Balalayka Sunal'la ölüp, yeniden doğmuş

Tamer HEPER
Yasalar uygulanmalı

Güngör URAS
Kadir Gecesi

Serpil YILMAZ
Laila’ya gidip mozzarella ısmarlamaya benzemiyor

© 2000 Milliyet