Korunma amaçlı doğum kontrol hapı kullanmak sıkıntılı bir süreç. İlk 21 haptan birini dahi kaçırırsanız, doğum kontrolü için prezervatif gibi ikincil bir yöntemini en az 7 gün doğum kontrol hapı alana kadar kullanmanız gerekecektir. 

1 hap kaçırırsanız: Fark ettiğiniz an alın. Sonraki hapı da normal saatinde için. 

Bir süre sonra haplardan eksik içtiğinizi fark ederseniz: Atladığınız ve o gün içeceğinizi birlikte alın. Aynı anda 2 hap almak soun yaratmayacaktır. 

2 hap kaçırırsanız: 2 gün boyunca 2 hap için. Sonrasında her gün tek hap içmeye dönün. 7 gün boyunca hamile kalma ihtimaline karşın ikincil bir korunma yöntemi de kullanın. 

Doğum kontrolün üçüncü haftasında bir hapı atladığınızı fark ederseniz: O hafta için olan hapları bitirin. Son haftayı atlayıp yeni bir pakete başlayın. Yeni pakete başladığınızda bitene kadar adet görmeyeceksiniz. Yine 7 gün kuralına uyun. 

3 veya 4 hap içmediyseniz: Doktorunuzu arayıp tanışabilirsiniz. Birkaç gün daha her gün 1 paket alıp sonradan yeni bir pkaete başlamanızı salık verebilir.  Bu süreç boyuca hamile kalmamak için ikincil koruma yöntemleri kullanın. Ancak 7 gün boyunca doğum kontrol hapı kullandıktan sonra hamileliğe karşı korunursunuz. 


PembeNar Özel