Deniz Feneri’nde ‘sır’ tartışması

Davanın dünkü duruşmasında sanık konumundaki savcılarla, avukatlar arasında ‘devlet sırrı’ tartışması çıkınca Mahkeme Başkanı salonu boşalttı

Deniz Feneri’nde ‘sır’ tartışması

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği ile Türkiye’deki Deniz Feneri derneği arasındaki bağlantıları soruşturdukları sırada soruşturmadan alınan ve haklarında “resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açılan savcılar Nadi Türkaslan, Abdülvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün yargılandığı davaya “sır görüşme” tartışması damgasını vurdu.
Duruşmada Savcı Tamöz, Deniz Feneri davasının sanıkları hakkındaki tedbir kararına başlangıçta itiraz etmeyen, ancak soruşturmadan savcılar el çektirildikten sonra itiraz eden Avukat Ersan Şen’e, “Sizin kimlerle görüştüğünüzü biliyoruz. Devlet sırrı niteliğinde” dedi. Şen’in, “Yok öyle, açıklayın” diye tepki göstermesi üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, salonu boşalttı.

Roller değişti
Türkaslan’ın 11 yıl, diğer iki savcının 1 yıldan 3 yıla kadar hapsinin istendiği davanın ikinci duruşması Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda yapıldı. Savcıları, 1. sınıfa ayrılmış olmalarından dolayı ilk derece mahkemesi olarak yargılayan Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin gerçekleştirdiği duruşmaya, daha önce savcılar tarafından sorgulanıp tutuklattırılan, savcılar görevden el çektirildikten sonra tahliye edilen, Deniz Feneri davası sanığı, RTÜK eski üyesi Zahid Akman da “şikayetçi-tanık” sıfatıyla katıldı. Şikayetini tekrarlayan Akman, savcıların krediyle aldığı, miras yoluyla elde ettiği mallara bile tedbir koydurduğunu ve mağdur olduğunu söyledi. Heyet, davaya müdahil olmak isteyen Akman’ın talebini reddetti.

Mahkemeye neden gitmedin?
Duruşmada, Deniz Feneri sanıklarının avukatı Prof. Dr. Ersan Şen de tanık olarak dinlendi. Sanık Savcı Türkaslan, Şen’in, tedbir talebinin kaldırılması isteminin reddedilmesinden sonra “Müvekkillerime bunu açıklamakta zorluk çekerim” dediğini, kendisinin de, “Savcıyı ikna edemedik diye söyleyin, bize yükleyin” yanıtını verdiğini kaydetti. Türkaslan, Şen’e mahkemeye başvurmasını önerdiğini ancak, “Başvursak sonuç değişmeyecek” yanıtını aldığını da ifade etti.
Türkaslan, bunları anlattıktan sonra Şen’e, “Tedbir kararının kalkması için neden mahkemeye başvurmayıp, sonradan şikayetçi oldunuz” sorusunu yöneltti. Şen, “10 ay sürede herşey olup bittiği için itiraz etmedik” karşılığını verdi.

Önce can, sonra mal
Üç savcının görevden alınmasından yaklaşık 1 ay sonra niye itiraz başvurusunda bulunulduğu sorusuna ise Şen, müvekkillerininin tutuklu olduğunu belirterek, “Önce can, sonra mal” yanıtını verdi. Karara daha sonra itiraz ettiğini ancak hakimin kendisine, “Ben kararı verdim, infaz kabiliyeti bende değil, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle görüşün” dediğini aktaran Şen, bunun üzerine başsavcılığa tekrar başvurduklarını kaydetti. Şen, “Biz de Ulaştırma Bakanlığı’na vermedik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdik” dedi.

Kimlere gittiğinizi biliyoruz
Sanık Savcı Mehmet Tamöz, bunun üzerine, “Kimlere gittiğinizi biliyoruz. Devlet sırrı niteliğinde olduğundan susuyoruz” dedi. Şen, el kol hareketleriyle, “Yok öyle, açıklayın nereye gittiğimizi” yanıtını verirken, savcıların avukatları, “Tanığı saygıya davet ediyoruz” dedi. Başkan Hüseyin Eken, tartışmaların sürmesi üzerine izleyicilerin salondan çıkarılmasına karar verdi. İzleyici sırasındaki CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, yargılamada gizlilik kararı bulunmadığını belirterek, bu karara itiraz etti. Ancak Eken, “Sadece sohbet edeceklerini” belirterek, Tanal’dan dışarıya çıkmasını rica etti.
İzleyicilerin dışarıya çıktığı bölümde Eken’in, sanık ve tanıklara, “Ortam geriliyor, biz de geriliyoruz. Rahatsız oluyoruz. Gerek yok bunlara” dediği öğrenildi.
Aradan sonra söz alan Türkaslan’ın avukatı Cevat Balta, “Cumhuriyet savcılarının her mütalaası soruşturma konusu edilirse, hatta Tanrı’nın şanslı sanıkları gibi bu iddialar buralara getirilirse yargılanmayan savcı kalmaz” değerlendirmesini yaptı. Deniz Feneri sanığı Zekeriya Karaman’ın ifadesinin beklenmesine karar veren heyet, duruşmayı 5 Ekim’e erteledi.

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber