Editörün SeçimiRSS
22.02.2014 - 10:03 | Son Güncelleme: 22.02.2014-12:55

Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm izle (Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm 1.Fragmanı)

Muhteşem Yüzyıl son yılların en çok izlenen dizisi oldu. Muhteşem Yüzyıl'ın 125.bölümü Fragmanı yayınlandı. Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm (Yeni Bölüm) Fragmanı haberimizde bulunan linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm 1.fragmanı eski bölümler ve daha fazlası milliyet.com.tr'de.

Sitene Ekle
Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm izle (Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm 1.Fragmanı)
Muhteşem Yüzyıl son yılların en çok izlenen dizisi oldu. Muhteşem Yüzyıl'ın 125.bölümü Fragmanı yayınlandı. Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm (Yeni Bölüm) Fragmanı haberimizde bulunan linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm 1.fragmanı eski bölümler ve daha fazlası milliyet.com.tr'de.

Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm 1.2.fragmanı izle - Star tv dizi izle.Muhteşem Yüzyıl'da dün gece herkes nefeslerini tutarak izledi. Sultan Sülayman'ın oğlu Şehzade Mustafa'yı idam ettirdikten sonra cenazesini Yeniçerilere teslim etmesi ve yaşananlar herkesi duygulandırdı.

Şehzade Mustafa ölümü üzerine Yeniçeriler ellerini kalplerine vurarak cenazeyi Bursa'ya götürdüler. Peki  herkesi duygulandıran bu yeniçeriler kimlerdi? İşte Yeniçeriler hakkında genel bilgi...

Yeniçeri, (Osmanlı Türkçesi:  Yeni asker) Osmanlı Devleti’nde askerî bir sınıftı. Kuruluşunu Orhan Gazi veya I. Murad dönemlerine dayandıran farklı görüşler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlemesi ile, Hıristiyan çocukların 8-18 yaşlarında alınarak yetiştirilmesi (devşirme) ile oluşturulmaya başlanan Yeniçeri Ocağı, Padişah’a bağlı Kapıkulu Ocakları’nın piyade kısmının büyük kısmını oluşturmaktaydı. Kapıkulu ocaklarının en itibarlısı olan Yeniçeri Ocağı savaşlarda padişahın bulunduğu merkez kolunda bulunur, savaş esnasında padişah onların arkasında ve ortasında at üzerinde dururdu. Sefere gidişlerde ve konaklarda yeniçeriler padişahın etrafında bulunup onu muhafaza ederlerdi. Yeniçeriler barış zamanında İstanbul’u korurlardı. Ayrıca devletin farklı bölgelerinde konumlanmış yeniçeri birlikleri de vardı.

17. yy’dan itibaren Müslümanlardan da Acemi Ocağı’na alım yapılmaya başlandı. Devletin ilk yüzyıllarında çok yararlı olan ve Türklerin Rumeliye yerleşmesinde etkili olan bu sistem, daha sonra bozulması ile değişik sorunları birlikte getirdi. Yeniçeri Ocağı II. Mahmud tarafından 1826’da kaldırıldı. Yeniçeri Ocağı, dünyadaki modern anlamdaki ilk Daimi ordudur.

Muhteşem Yüzyıl 125. Bölüm 1.FragmanıMUHTEŞEM YÜZYIL 124. BÖLÜM'DE NELER OLDU?
 
Muhteşem Yüzyıl'ın 124.bölümü son yılların en çok izlenen dizisi oldu. Muhteşem Yüzyıl'ın 124.bölümünü haberimizde bulunan linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Muhteşem Yüzyıl ve daha fazlası milliyet.com.tr'de. Muhteşem Yüzyıl 124.bölüm izle (Muhteşem Yüzyıl izle)
 

ŞEHZADE MUSTAFANIN BABASINA YAZDIĞI MEKTUP

Hünkarım, kalbimin üzerinde taşıdığım bu mektubu muhtemelen siz hiç okuyamayacaksınız. Zira bu mektubu hakikate ermesini hiç ummadığım bir istikbale yazıyorum. Arzum, dileğim budur… dileğim gerçekleşmez ve bu mektup elinize geçerse bana kıymışsınız demektir.

Ey hünkarım, Ey canum babam;

Bu satırları okuduğunuza göre siz kendi kalbinizi söküp attınız. Bense bu yalan dünyadan göçüp gittim… Bilin ki, elinizi günaha buladınız. Bilin ki, masum bir canı aldınız. Oysa birbirimize söz vermiştik… Ben size isyan etmeyeceğime and içmiştim. Siz de bana kıymayacağınıza. Ben sözümü tuttum baba ve zinhar ihanet etmedim. Oğlum Mehmed’in başı hakkı için, kızım Nergisşah’ın başı hakkı için ihanet etmedim, etmem. Fakat siz sözünüzden döndünüz. ‘Asla yapmam’ dediğinizi yaptınız.

Size bir babanın evladına kıydığı bu zalim dünyayı bırakıyorum. Zira ikbal ve iktidar uğruna babasının canına kastetmiş bir zalim olarak yaşamaktansa, bir mazlum olarak ölmeyi yeğlerim.

Adım sizin gibi tarihin altın sayfalarında yazılmayacak belki… hiç kimse zaferlerimden bahsetmeyecek. Cihana hükmettiğim bir tahtım olmayacak. Hatta bir hain, asi bir şehzade olduğumu yazacak vakanüvisler.

Varsın öyle yazsınlar… Varsın Allah’In bildiğini kullarından saklasınlar. Bir gün gelir mazlumların hikayesi de anlatılır.

Belki yıllar, belki de yüzyıllar sonra biri benim hikayemi anlatır.

Birileri işitir ve öğrenirler hakikati.

İşte o gün mazlumun hakkı, mazluma teslim edilmiş olur.

MUHTEŞEM YÜZYIL 124. BÖLÜMÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Muhteşem Yüzyıl son yılların en yüksek ratingini aldı

Muhteşem Yüzyıl dizisinin dün akşam ekrana gelen, Şehzade Mustafa’nın ölümünü konu alan bölümü 16.82 rating, 40.11 share ile 2012 yılının Eylül ayından bu yana AB sıralamasında en yüksek ratingi alan dizi oldu.
 
Yapımını Tims’in yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkede izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl, dün akşam ekrana gelen bölümü ile yeni bir rekora imza attı.
Şehzade Mustafa’nın ölümününün duyurulduğu bölüm Türkiye’yi yasa boğdu. 
 
Şehzade Mustafa’nın cenazesi Bursa’ya götürülürken, Şehzade’nin annesi Mahidevran Sultan ve eşi Mihrünnisa’ya kara haberi ulaştırma görevi Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Taşlıcalı Yahya’ya düştü. 
Haberin ulaşmasıyla Amasya Sarayı’nda zaman dururken, payitahta ulaşan haberle yer yerinden oynarken Türkiye bu sahnelere kilitlendi. 
Rating ölçümlerinde şimdiye kadar yayınlanan 124 bölümde de olduğu gibi Total ve AB’de birinci sıraya yerleşen Muhteşem Yüzyıl, yeni bir rekora da imza attı. 
 
Total’de 13.85 rating, 32.14 share alan Muhteşem Yüzyıl, AB sıralamasında ise; 16.82 rating 40.11 share alarak TNS rating ölçümlerinin başladığı 2012 yılından bu yana en yüksek ratingi alan dizi oldu
 

'MUHTEŞEM YÜZYIL'DA BAŞBAKANIN SÖZLERİ

Mehmet Günsür'ün canlandırdığı 'Şehzade Mustafa'nın babası 'Sultan Süleyman' (Halit Ergenç) tarafından boğdurularak öldürülmesinden sonra televizyon izleyicisinin 'Muhteşem Yüzyıl'a ilgisi daha da arttı. 124'üncü bölümüyle önceki akşam ekrana gelen dizinin geçen haftaki bölümü Total'de yüzde 11.56 reyting alırken, bu hafta yüzde 16.82 reyting alarak büyük çıkış yakaladı. Şehzade Mustafa'nın çadırdan cenazesi çıktığı ilk 15 dakikalık sahne AB Grubu'nda yüzde 16.20 reyting aldı ve yaklaşık 7 milyon 500 bin kişi tarafından izlenerek yılın rekorunu kırdı. 'Muhteşem yüzyıl' 40.11 share ile 2012 yılının Eylül ayından bu yana AB sıralamasında en yüksek reytingi alan dizi oldu. 'Muhteşem Yüzyıl' yeni bölümüyle hem Total'de hem de AB Grubu'nda birinci olurken, geçen haftanının özetiyle ikinci sırada yer aldı. Twitter'da 'Muhteşem Yüzyıl' hakkında 70 bine yakın tweet atıldı. 

Çapulcuları değıtırlar 
Dizide 'Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Yeniçeriler'in ve halkın ayaklanması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için söylediği 'Çapulcu' olarak ifade edildi. Yeniçeriler'in ve halkın saraya dayanmasından sonra korkan 'Mihrimah Sultan' (Pelin Karahan), "Vaktimiz varken buradan ayrılmalıydık" diyerek telaşlanmasına 'Rüstem Paşa' (Ozan Güven), "Merak etme elbet dağıtırlar çapulcuları" cevabını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleri sırasında düzenlediği 'Milli iradeye saygı' mitinglerinin sloganı olan 'Dik Dur Eğilme' cümleside dizide kullanıldı. Yeniçeriler'in ayaklandığını söyleyen 'Rüstem Paşa'ya 'Hürrem Sultan' (Vahide Perçin), "Şimdi dik durma vaktidir. Eğilmeden, bükülmeden bir dağ gibi karşılarına dikilme vaktidir" diyerek karşılık veriyor. 'Mahidevran Sultan'ın oğlunun öldüğünü öğrenmesinden sonra 'Sultan Süleyman'a söylediği sözler sosyal medyada 'Yolsuzluk ve rüşvet' operasyonuna kendisine yönetilen eleştirilere bedduayla karşılık veren Fethullah Gülen'in sözlerine benzetildi. 'Taşlıcalı'nın (Serkan Altunorak) Sultan Süleyman'ın fermanı üzerine Bursa'daki saraya gitmelerini söylemesi 'Mahidevran Sultan' (Nur Fettahoğlu), "Yere batsın o zalimin fermanı. Allah gün yüzü göstermesin o evlat katiline... Nasıl benim kalbime ve sarayıma ateş düşürdü Rabbim'de onun can evine cehennem alevleri sarsın. Nefes aldıkça yansın. Yandıkça kahrolsun. Kahroldukça kahrolsun" diyerek beddua ediyor. 
 

ŞEHZADE MUSTAFA’DAN MUHTEŞEM VEDA

Geçen haftaki idam sahnesiyle adından bir kez daha sözettiren ve Türkiye’de gündem belirleyen Muhteşem Yüzyıl 124. Bölümüyle bu akşam ekrana geldi. Geçen bölüm senaryo gereği  idam edilen Şehzade Mustafa’nın üstünden çıkan mektup ekran başında duygusal dakikaların yaşanmasına sebep oldu. Şehzade Mustafa’nın ölümünden Rüstem Paşa’yı sorumlu tutan Yeniçeriler ise ayaklanma çıkardı. Bu olaylar üzerinde Rüstem Paşa’nın vezir-i  azamlığı elinden alındı. Oğlunun masum olabileceği gerçeğini aklına getiren  Sultan Süleyman bütün öfkesini adeteaVezir-i azam Rüstem Paşa’dan çıkarttı.  Görevden alınan Rüstem Paşa’nın yerine Kara Ahmet Vezir-i Azam olarak getirildi.  Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran ise oğlu için göz yaşı dökmektedir. . Mihrünnisa ise oğlu Mehmet’in hayatta kalması için savaşmaya başlamıştır . Muhteşem Yüzyış 124.Bölüm için aşağıdaki linki takip edin.

 


Şehzade Mustafa’nın ölümü herkesi yasa boğuyor! Mustafa’nın üzerinden çıkan mektup, Süleyman’ı kahrediyor. Cihangir’in feryadı tüm ordugahı sararken,  babasına verdiği sözün hesabını soruyor. Yeniçerilerin öfkesinden zor kurtulan Rüstem, vezir-i azamlıktan azlediliyor. İstanbul’da halk ve asker Hürrem ve Rüstem’e karşı isyan başlatıyor. Mahidevran  oğlunun ölüm haberiyle sarsılıyor. Mihrünnisa ise Mustafa’dan sonra oğlu Mehmet’in hayatı için savaşıyor. İlk anda düşmanını alt etmenin zaferini yaşayan Hürrem, Mustafa için gözyaşı döküyor. Süleyman ise Mustafa’nın hayali ile boğuşuyor!                                                    


Süleyman Mustafa’nın üzerinden çıkan mektubu okur. Mustafa’nın sözleri Süleyman’ı derinden yaralar. Oğlunun masum olabileceğini düşünen Süleyman, tüm öfkesini Rüstem’den çıkarır. Canını zor kurtaran Rüstem vezir-i azamlıktan azledilir. Kara Ahmed vezir-i azamlığa getirilir.

Mahidevran ve Mihrünnisa umutla Mustafa’nın dönüşünü beklerken, gelen ölüm haberi zamanı durdurur. Mahidevran için yaşamın hiç bir anlamı kalmamıştır. Mihrünnisa ise oğlu Mehmet’in hayatta kalması için savaşır.


 
Muhteşem Yüzyıl 124. bölüm 2. fragmanını tıkla izle
 
 
Star TV ekranlarının fenomen dizilerinden Muhteşem Yüzyıl 124. bölümü ile yine izleyenleri ekrana kitleyecek. Muhteşem Yüzyıl 124. bölümde Şehzade Mustafa'nın infazının ardından Sultan Süleyman sessizliğe bürünüyor. Dizinin son bölümünde sırtından okla vurulan Atmaca'nın sonu ne olacak? Atmaca diziye veda mı edecek? Sultan Süleyman ordugahta olan bitenin farkına varacak mı? Muhteşem Yüzyıl 124. bölümde Şehzade Cihangir abisi Mustafa'nı ölümü üzerine Süleyman'a çok sert tepki gösteriyor. Şehzade Mustafa'nın ölümünün ardından Şehzade Selim'e taht yolu açılacak mı? Muhteşem Yüzyıl 124. bölümde yeni bir infaz gerçekleşecek mi? Muhteşem Yüzyıl 124. bölüm fragmanı, Muhteşem Yüzyıl Son Bölüm özeti aşağıdadır.Türkiye çarşamba akşamı Star TV'de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl'daki Şehzade Mustafa'nın ölüm sahnesini soluksuz izledi. Muhteşem Yüzyıl'ı dün akşam izleyemediyseniz haberimizde bulunan linki tıklayınız. İşte Şehzade Mustafa'nın ölüm sahnesi. Muhteşem Yüzyıl 123.bölüm izle (Şehzade Mustafa ölüm sahnesi izle)

MUHTEŞEM YÜZYIL 123.BÖLÜMÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

MUHTEŞEM YÜZYIL 123.BÖLÜMDE NELER YAŞANDI! Şehzade Mustafa ölüme yürüdü! Mustafa’nın ölümüne hükmeden Süleyman, sessizliğe bürünüyor. Mustafa, Süleyman’dan gelen emirle ordugaha çağırılıyor. Süleyman’ın halinden korkan Hürrem ise Mustafa’nın sona yaklaştığını anlıyor. Herkes Mustafa’nın ordugaha gitmesini engellemeye çalışırken, Mustafa babasının kendisine kıyacağına inanmak istemiyor!  Cihangir, babasından Mustafa’yı öldürmeyeceğine dair söz alıyor! Atmaca ve Taşlıcalı Mustafa’dan gizli bir isyan tertip ediyor. Son anda ihaneti anlayan Atmaca, ölümle burun buruna geliyor.Ve şehzade Mustafa çadıra giriyor

Süleyman kararını vermiştir!

Süleyman verdiği kararın ağırlığıyla sessizliğe bürünür. O’nun bu hali Hürrem’i korkutur. Cihangir ve Bayezıt, Süleyman’ı Mustafa’ya tuzak kurulduğuna ikna etmek ister. Süleyman ise kararını vermiştir.

Süleyman Mustafa’yı ordugaha çağırır.Mahidevran ve Nisa, Mustafa’nın Süleyman’ın karşısına çıkmasını engellemeye çalışırlar. Mustafa, babasının kendisini öldüreceğine inanmak istemez.

İŞTE TÜRKİYE'Yİ EKRANA KİLİTLEYEN O SAHNE

Hain Kim?
Atmaca ve Taşlıcalı, Mustafa’dan habersiz bir isyan hazırlar. Atmaca ordugaha gidip, yeniçeri ağalarını plandan haberdar eder. Mustafa asla o çadıra girmeyecektir. Ancak içlerindeki hainden haberleri yoktur.
 

 MUHTEŞEM YÜZYIL 123.BÖLÜM 1.FRAGMANI


Mustafa, babasının kendisine kıyacağına inanmak istemiyor!
Cihangir, Süleyman’dan abisini öldürmeyeceğine dair söz alır. Şehzade Mustafa ordugaha gelir. Çadırına üzerinde Süleyman’ın Mustafa’yı öldüreceği yazan bir not atılır. Mustafa kuşkulansa da Cihangir’den aldığı sözle babasına olan inancı artar.

MUHTEŞEM YÜZYIL 123.BÖLÜM 2.FRAGMANIMustafa babasının çadırına yürürken, Atmaca kendilerine ihanet edildiğini anlar. Mustafa çadıra girer. Dilsiz cellatları görünce babasının kendisinden vazgeçtiğini anlayan Mustafa için artık çok geçtir.....

İŞTE O SAHNE!

Kanuni Sultan Süleyman, oğlunun ölümünü tül perde arkasından izledi.

Muhteşem Yüzyıl Dizisi'nde Şehzade Mustafa'nın ölüm anının fotoğrafı internete düştü. Tarih kitaplarına göre Şehzade Mustafa'yı sağır ve dilsiz cellatlar urgan ile boğarak öldürdü. Kanuni ise, eşi Hürrem'in 'Tahtına göz dikiyor' dolduruşuyla boğdurduğu Mahidevran'dan olan oğlunun ölümünü tül perde arkasından izledi.

MUHTEŞEM YÜZYIL 123.BÖLÜM 3.FRAGMANIŞehzade Mustafa kimdir?

 
Şehzade Mustafa (1515, Manisa - 6 Ekim 1553, Konya), Kanuni Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğlu. Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konya’da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur. Katli, devlete isyan suçundan dolayıdır; ancak deliller ve şahitler konusunda tartışma bulunmaktadır. Hürrem Sultan'ın tahta kendi oğullarından birini geçirmek için Şehzade Mustafa'ya tuzak kurduğu ve ölümünü hazırladığı iddia edilmektedir.
 
1515 yılında babası Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeliği sırasında Manisa’da dünyaya geldi. Dedesi Yavuz Sultan Selim’in 1520’de hayatını kaybetmesi üzerine Osmanlı tahtına oturmak üzere İstanbul’a giden babasının yanında İstanbul’a gitti.
 
MUHTEŞEM YÜZYIL 122. BÖLÜMDE NELER OLMUŞTUR?

Muhteşem Yüzyıl yeni bölümde Hürrem zafere çok yakın. Hürrem Sultan, İbrahim Paşa'dan kurtulduğu gibi Şehzade Mustafa'dan da kurtulamaya kararlı. Muhteşem Yüzyıl yeni bölümde Şehzade Mustafa'yı bir felaket bekliyor. Kritik mektup ele geçiriliyor. Sultan Süleyman Muhteşem Yüzyıl yeni bölümde Şehzade Mustafa'nın Acem ordularını kullanarak tahtı devirmeyi planladığını iddia eden mektuba nasıl tepki verecek? Yoksa Şehzade Mustafa için idam anı yaklaşıyor mu?


Mustafa, Selim’i yeniçerinin elinden kurtarıyor! Selim ise olanlardan Mustafa’yı sorumlu tutuyor. Selim, ilk defa Süleyman ölürse kendisini nasıl bir kaderin beklediğinin farkına varır.

Hürrem oğlunun hayatını kurtaran Mustafa’ya müthiş bir itirafta bulunuyor; “Keşke sen benim oğlum olsaydın”.

Rüstem’in geçmişinden sürpriz bir ziyaretçi saraya geliyor. Kardeşi yıllar sonra Rüstem’in karşısına çıkıyor. Sinan karakterini; Serdar Orçin canlandırıyor.

Selim’in korkularını gören Mihrimah, Mustafa ile büyük bir gerilim yaşar. Mihrimah bir tercih yapmak zorundadır. Bayezıt ve Selim’in hayatına karşılık Mustafa’nın hayatı. Mihrimah’ın ihanetiyle Mustafa, geri dönülmez bir felakete sürükleniyor!

Yorum Yazın
Gönder
En Çok Konuşulan Haberler
"Üzüm, incir,zeytin" üretiminde birinci sırada yer alan bölgemiz hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX