Geri Dön

Müzeyyen Senar kimdir, kaç yaşında öldü? Müzeyyen Senar nereli?

Türk Sanat Müziğinin usta ismi Müzeyyen Senar'ın hayatı ölüm yıl dönümünde merak konusu oldu. "Cumhuriyetin Divası" olarak da anılan Senar, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde ilk müzik eğitimini aldı. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk'ün de dikkatini çekti. Peki, Müzeyyen Senar neden ve ne zaman öldü?

Müzeyyen Senar kimdir, kaç yaşında öldü? Müzeyyen Senar nereli?

Müzeyyen Senar, Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk karşısında da birçok defa şarkılar seslendirdi. Sanatçı, 1918 yılında doğdu ve  İstanbul Radyosu'na çıkarak geniş hayran kitlesi edindi. Cumhuriyet'in Divası Müzeyyen Senar 8 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybetti. İşte, Müzeyyen Senar biyografisi...

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa'da dünyaya geldi. Müzeyyen Senar'ın küçük yaşta evlatlık verildiği iddia edilmektedir. Müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu. Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Dinleyicileri arasında 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı söyledi. 1936-1938 yılları arasında 5 kez Atatürk'ün huzurunda konserler veren isim, ilk konserini 19 Aralık 1936'da İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirdi. Daha sonra Bursa'da Çelik Palas Oteli'nde konser veren Müzeyyen Senar, 1937 yılında Mudanya'da Ege Vapuru'nda Cumhuriyet Balosu'nda konser verdi. 1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar kimdir, kaç yaşında öldü Müzeyyen Senar nereli

1998 yılında Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel albümünü çıkmıştır. Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen ve sanatçı dostlarının da katıldığı gecede 72. sanat yılını kutladı. Müzeyyen Senar son konserini 5 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Sarayburnu'nda Sepetçiler Kasrı'nda verdi.

MÜZEYYEN SENAR KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ?

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklana Senar, 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Tedavi neticesinde kısmen de olsa durumu iyiye gitti. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye, annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiğini açıkladı. 22 Temmuz 2008'de sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

8 Şubat 2015 tarihinde sabah saat 07:30'da zatürre dolayısıyla tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 96 yaşında hayatını kaybetti. Müzeyyen Senar'ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

 

 

'Taksi' serisinin yıldızı Samy Naceri, İstanbul sokaklarında taksi kullandıDünyaca ünlü Fransız yapımı 'Taksi'nin başrol oyuncusu Samy Naceri, film görüşmesi için İstanbul'a geldi. Naceri, Cağaloğlu'ndaki bir taksi durağına gitti ama taksi bulamadı. Fransız aktör yaklaşık 20 dakika taksi beklerken, bu sırada hayranlarıyla bol bol fotoğraf çektirdi. Samy Naceri, bindiği taksinin direksiyonuna da geçti.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber