Geri Dön
EbeveynEbeveynler okul eğitiminde nelere dikkat etmeli?

Ebeveynler okul eğitiminde nelere dikkat etmeli?

Yeni okul döneminin başlamasına kısa bir süre kala tüm ebeveynleri zorlu bir süreç bekleyebilir. Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, Çocuklarının iyi bir eğitim almasını, güzel bir gelecek planlamasını isteyen ebeveynler nelere dikkat etmeli? Okul hayatları boyunca çocuklara nasıl yaklaşmalı, okul sevgisini onlara nasıl aşılamalı? gibi soruları cevapladı.

Ebeveynler okul eğitiminde nelere dikkat etmeli?

Yeni okul dönemi başlıyor. İlk kez okula başlayacakların veya eğitim hayatı devam eden çocukların anne babalarını da zorlu bir süreç bekliyor. Peki çocuklarımızın geleceğini etkileyecek bu dönemde ebeveynlere düşen görevler neler? Çocuklarının eğitimleri boyunca nelere dikkat etmeliler? Okuldan soğumamaları için neler yapmalı? Çocukları geleceğe nasıl hazırlamalı?
Yaşam Sihirbazı kitabının yazarı Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, tüm anne babalara çocuklarının eğitim süreçlerinde dikkat etmeleri gereken noktaları açıkladı:

ÇOCUKLARI İLK KEZ OKULLA TANIŞACAKLAR DİKKAT: Çocuğunuz ilk kez okula başlayacaksa onu okul hayatına dikkatle hazırlamalısınız. Gerek okul öncesi eğitim ile gerek ise aile içinde, eğitime verdiğimiz önemi anlatmalısınız. Çocuğunuz, eğitimin kendi hayatında neden önemli olduğunu bilmeli hatta buna ikna olmalı ve bu şekilde ilköğretime başlamalı. Başarı için küçük küçük adımların atılması gerektiğini anlatmalısınız. Başarının ancak uzun yıllar çalışarak elde edilebileceğini unutmayın ve çocuğunuza da bu düsturu aşılayın. Başarının iki günde gelmeyeceğini bilsin, bir diploma almak için kaç yıl okumak gerektiğini öğrensin ki, yılmadan hedefine ulaşmak için sürekli çabalayabilsin.

EĞİTİME İHTİYACI OLDUĞUNU ANLATIN: Çocuklar neden okula gittiklerini ve ders çalıştıklarını bilmedikleri için karşı çıkarlar. Neden matematik öğreniyor, neden tarih bilmeli… Çocuğunuzun bu düşünce biçimini aşmasına yardımcı olmalısınız ve onu ikna etmelisiniz. Çocuk bir şeyi anlayacak ki onu sevecek, ona değer verecek, onun üzerinde düşünecek. Aldığı tüm eğitimlerin onun geleceğine nasıl etki edeceğini anlatın, ayrıntılı olarak örnekler verin. Böylece kendi kendine şöyle demeli: “Bu dersler sadece yapılması gerektiği için, zorunluluktan yapılmıyor. Bunlar benim geleceğimin, kişiliğimin şekillenmesi için gerekli olan derslerdir.”

DERS BİLİNCİ KAZANDIRIN: Çocuklarınıza ödev veya ders çalışma sorumluluğunu kazandırmanız gerekiyor. Siz çocuklarınızın ödevlerini yaparsanız büyük bir hata yapmış olursunuz. Derslerin bizim için olmadığını, ödevlerin bize verilmediğini bilmelisiniz. Yardım edecekseniz de sadece rehberlik edin. Dersinin başına oturup problemleri çözmeyin.Çocuğunuzun özgüvenli olmasını istiyorsanız ona nasıl ödev yapacağını, ders çalışacağını öğretmelisiniz. Sorunlarını nasıl çözmesi gerektiğini bilmeli ve ders çalışmanın yöntemini kendisi bulmalı.

OKUL SEVGİSİ AŞILAYIN:Çocuğunuzun başarılı bir eğitim dönemi geçirmesini istiyorsanız okulu sevdirmeniz gerekli. Bazı çocuklar okulu sevmezler, öncelikle bu durumu ortadan kaldırmalısınız. Çocuklar belli bir süreçten sonra anlamadıkları dersten koparlar. Öğretmenin daha önce anlattıklarını anlamayan çocuk, daha sonraki dersleri de anlamaz, anlamadığında da kopukluk yaşar ve o dersten soğur. Böyle bir şey hissettiğinizde bu soğukluğun daha fazla büyümesine yol açmadan önünü kesmeniz gerekir. Devamlı öğretmenlerle iletişim halinde olmalısınız. Bir sıkıntı gördüğünüzde hemen müdahale etmelisiniz.

BAŞKA ÇOCUKLARLA KIYASLAMAYIN: Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri. ‘O çocuk daha güzel derslerini çalışıyor, şu çocuk daha iyi not almış…’ Söylediğiniz buna benzer kıyaslamalar çocuğunuza yetersizlik hissi verir. Bu da ileride aşağılık kompleksine yol açabilir. Çocuklar bu nedenlerle özgüvenlerini kaybederler. Özgüven aşılayın, çocuğu eleştirmeyin, eleştirseniz de onun zekasını, kişiliğini zedeleyici sözler sarf etmeyin.

FARKINDA OLMAK İÇİN ÖNCE DİNLEYİN: Çocuklarla iletişimsizlik en büyük hataların başında geliyor. Anne babalar çocuklarını dinlemiyor. Çocuğunuzun farkında olun, eğer farkında olup dinlerseniz her şeyi görürsünüz. Bir problemi mi var, derste bir şey mi yaşadı, öğretmenini neden sevmiyor? Çocuk bir dersi anlamıyor mu? Bu çok doğal. Çözümü de basittir. Siz yeter ki dinleyin. Çözümü bulup gerekirse pedagoglar ve uzmanlardan yardım alırsınız.

SÜREKLİ İLETİŞİM MOTİVASYON SAĞLAR: Çocuğunuzu okul dönemi boyunca yalnız bırakmayın, öğretmenleriyle sürekli iletişim halinde kalın, onu izleyin, takip edin ve ilgi gösterin. İlginiz hem çocuğunuzu motive edecektir hem de problemleri kısa sürede görmenizi sağlayacaktır. Onu gözlemleyin, hareketlerine davranışlarına dikkat edin, kötü alışkanlıklar edinmesini baştan önleyin, kimlerle arkadaşlık kuruyor, kimlerle okula gidiyor, kimlerle iletişim kuruyor, hangi kelimeleri kullanıyor, hepsine dikkat edin, ona göre de baştan önleminizi alın. Müdahale edin, ikaz edin ancak sakın yermeyin.

ÇOCUKLARINIZA GARDİYANLIK DEĞİL REHBERLİK EDİN:Çocuklarınızı sıkmadan, zorlamadan yol göstermelisiniz. Eğitim hayatı boyunca çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunan bir danışman, rehber olduğunuzu düşünün. Anne babalar olarak siz gardiyan değilsiniz, sadece danışmansınız. Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmadan, sadece bildiğiniz yolları, tecrübelerinizi aktarın yani danışmanlık yapın.