Eğlence Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

02.01.2024 - 14:45 | Son Güncellenme:

Uzun, kısa, kolay, komik ve zorlayıcı halleri ile eğlendiren tekerlemeler “ağızda yuvarlanan söz, saçma sapan söz, eş sesli kelimelerle kurulu konuşma" anlamına gelir. Ölçülü ve kafiyeli olan tekerlemeler çocukların dil ve konuşma gelişimine katkıda bulunurken diksiyon için de ayrıca yararlıdır. Masal ve çocuk oyunlarının başında, aralarında ya da sonunda yer alırlar. Gerçek hayatla bağdaşmayan tekerlemelerin amacı şaşırtıcı etki oluşturmak ve hoş vakit geçirilmesine yardımcı olmaktır. Zor, uzun, diksiyon tekerleme örnekleri için “Uzun Tekerlemeler” içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

Yöreye göre farklı isimlere sahip olan tekerlemeler hoş vakit geçirmek, şaşırtıcı etki bırakmak ve çocukların konuşma ve dil yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunmak için kullanılır. Söz, kelime ve ses benzerliğinden faydalanılarak söylenen, kısa, hoş cümleciklerden oluşan tekerlemeler ölçülü ve kafiyelidir. Büyük küçük herkesin hoşuna giden tekerlemeler hayal ürünü oldukları için genellikle anlamsızdırlar.

Haberin Devamı

En Uzun Tekerleme Örnekleri

1.
Şu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.
Bu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.
Şu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuk,
bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğa demiş ki; “ben bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş. öteki tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsukta; ben de; “bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş.

2.
Sizin dala konmuş, hallu, bellu, gabellu, kabak baş bel baykuşu,
Bizim dala konmuş, hallu, bellu, gabellu,kabak baş bel baykuşuna,
“Sen nasıl bir hallu, bellu, gabellu, kabak baş bel baykuşusun”, demiş.
Bizim dala konmuş, hallu, bellu, gabellu, kabak baş bel baykuşu da,
Sizin dala konmuş, hallu, bellu, gabellu, kabak baş bel baykuşuna,
“Sen nasıl bir, hallu, bellu, gabellu, kabak baş bel baykuşuysan,
Bende öyle bir, hallu, bellu, gabellu, kabak, baş, bel, baykuşuyum” demiş.

Haberin Devamı

3. Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi.

4. İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum.

5. Şu yoğurdu nane ile birlikte sarımsaklasak da mı saklasak nane ile sarımsaklamasak da mı saklamasak. Nanesiz sarımsaklasak da mı saklamasak?

6. Titiz, temiz, tendürüst dadım; tadını tattığı tere demetini dide dide dağıttı da hiddetinden hem dut dalında takılı duran dırıltı düdüğünü öttürdü, hem de didine didine dedim dedi, dedim dedi dedi durdu.

7. Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirine bağlayıp, Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Balıkesir pazarına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi´den biberli bir papara yedi.

8. Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: “Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz.” demiş.

Haberin Devamı

9. Kelkit’te keklikler Kesmik’ e dadanmışlar. Kelkitliler de Kesmik’teki kekliklerin etine dadanmışlar. Kelkit’teki keklikler Kesmik’e dadanmayaydılar, Kelkitliler de Kesmik’teki kekliklerin etine dadanmazlardı.

10. Adanadan aladana aldım, Adanadaki aladanalar adanalılar gibi piskopat çıkınca aladanalar adanalılara saldırmaya başladı. Neye uğradığını şaşıran adanalılar aladanaları tokatlamaya başladı.

11. Çatalağzı’nda Çatalcalı çatalsız, çatalcının çarpık çurpuk çalçene Çoruhluya çarptı. Çatalca’da başı çıbanlı topal çoban çatal yapıp çatal satar. Çatalca’da saf çoban çatal yapıp çatalsızlara çatal satar.  Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çakallara çatal satar.

12. Beş çift takunyamın takunyalarını takunyacıya yaptırmaya götürdüm. Beş çift takunyamın takunyalarını takunyacı takunyalamadan geri verdi. Beş çift takunyamın takunyasını  takunyacıya takunyatalamadan eve getirdim.

Haberin Devamı

Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

 

Zor Tekerleme Örnekleri

1. Gagavuz kuşunun gagası gerdandan sarkar, ger ger gerilen gergefin gültası Galata’dan galat gergedana gül atar.

2. Kara kızın kısa kayışını kasışına kızmayışına şaşmamışsın da, kuru kazın kızıp kayısı kazışına şaşmış kalmışsın.

3. Kapıyı kıcır gattırıcılardan mısın, ocağı kıvılcımlattırıcılardan mısın? Ne kapıyı kıcırdattırıcılardanım ne ocağı kıvılcımlattırıcılardanım.

4. Be birader buraya bak, başı bereli burma bıyıklı bastı bacak bayan berberiyle bizim Bedri bey birlikte bir pirinci birinci buluşta birbirine dizip Bursa pazarına indi.

5. Uykucu Ülkü, ucu tüllü üç örtüyü ütüyle ütüleyip de mi üstüne örtünmeli, üç örtünün ucunu tülleyip ütüleyip de mi üstüne örtünmeli?

Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

 

Diksiyon Tekerleme Örnekleri

1. Büyük büyük büyülteçli, babacan Babaeskili bonboncu Bilal’le Bigalı bıngıldak Bahir’in bön bön bakışlarına, bomboş büyülü, büyük büyük laflarına kızıyordu. Bir berbere, bir bibere bre berber beri gel biber al, diyordu.

Haberin Devamı

2. Sazende Şazi ile Zifos Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoslaşarak sizi zibidi Suzi’ye sonsuz ve sorumsuz bir hayasızlıkla ikide bir şikayet ederler.

3. Cüce Çinici celalli hoca Çebi, geceleri içki içince gizlice marpuççular içindeki züccaciyelere gidip, içi Çince yazılı cevizcikleri ciro için iç içe geçmiş cicili bicili üç çeşit biçimsiz civalı cam çubuğu cepceğizine indirdi.

4. Cırcır böceği çeneli ciciannenin çıtır pıtır kızının çıtı pıtı çıtkırıldım çocuğu için çıtı pıtı hanım, ciciannesine çatmış, çıkışmış.

5. Sason’un susuz sazlıklarında sadece soğanla sarımsak yetişebileceğini söyleyen Samsunlu sebzecilerin sözüne sizler de sessizce ve sezgilerinize sığınarak inanabilirsiniz.

6. Ilım ılınan, ılıcalı ılıcalı akan ılık Iğdır Irmağı’nın kıyıları ıkır tıkır ığrıp ağaçlarıyla kaplıdır.

7. Okmeydanı’ndan Oğuzeli’ne otostop yap; Oltu’da volta at, olta al; Orhangazi’de Orhanelili Orhan’a otostopçuluk öğret, sonra da Osmancıklı Osman’a otoydu, fotoydu lotoydu, say dök.

8. Oluklu’dan Kozlu’ya, Kozlu’dan Oğuzeli’nin Otçuk Otogarı’na oba oba, ot toplaya toplaya Posoflu Osman’ın ocağına vardı.

9. Ulubatlı utangaç Ulaş’a uğursuz Ulunay’ın uzun uzun uzattığı urganı uğraşa uğraşa aldı.

10. Talihli Tahir’in titrek Tevfik’i ters türs söz ederek tir tir titretmesi tahin ve tahıl işini Turhallı tombul, tuhaf Turhan’a vermesi doğru mu?

11. Tokmakçı tokmağını tokmaklattırıyor mu, tokmaklattıramayıp topuzcudan topuz yiyor mu?

12. Topal Talip’le Tophane’li Tahsin, tahteravalli tahtasından tepetaklak tortop taşların ortasına düştüler de, ne tahteravalli tahtasını tazmin ettiler, ne de tahteravalli tahtasını tamir ettiler.

13. Taşlı tarladaki terasta talaşlar tutuşunca başlayan telaş, talaşların tamamıyla ve büsbütün tutuşmasıyla artmış. Tutuşan talaşları görüp tellaklar telaş ettikçe talaşlar tutuşmuş, talaşlar tutuştukça tellaklar telaş etmiş ve terasın trabzanına tutunmuş bakan Trabzonlu teşrifatçı titiz Tahsin Tevfik, talaşlar tutuştukça telaş eden tellaklara boşuna telaş ediyorsunuz, demiş.

14. Jurnâlci Jale ile jenaratör Müjgân, Japonya’dan jilet, jant, jet, jambon, jelatin, jartiyer, jeton, jarse, Japongülü getirdiler.

15. Nobran Nadir’in Nallıhan’da naneruhu, nalın, narenciye, nergis alıp sattığı, namlı Nesrin’e de nazikâne nazım, nesir, nesep, nesiç, nemelâzımcılık, nezaket, nikelâj, nüans, nümayiş, nukut, noel, nöbet şekeri üzerine nutuk attığı söyleniyor.

Uzun Tekerlemeler – En Uzun Zor ve Diksiyon Tekerleme Örnekleri

 

Kolay Tekerleme Örnekleri

1.
Az gittim uz gittim.
Dere tepe düz gittim.
Çayır çimen geçerek,
Lale sümbül biçerek,
Soğuk sular içerek,
Altı ayla bir güzde,
Bir arpa boyu yol gittim.

2.
Makas, makas, makas,
Ali dayı, noktaya bas,
Trampetler çalınıyor,
Yüzbaşılar darılıyor,
Darılmayın yüzbaşılar,
Can yürekten ayrılmıyor.

3.
Sıra sıra fenerler,
İşte geldi askerler.
Merdivenden iniyor,
Bize para veriyor.
Yağ parası, mum parası,
Akşama kandil parası.

4.
-Komşu, komşu !
-Hu, hu!
-Oğlun geldi mi?
-Geldi
-Ne getirdi?
-İnci, boncuk.
-Kime, kime?
-Sana, bana.
-Başka kime?
-Kara kediye
-Kara kedi nerede?
-Ağaca çıktı
-Ağaç nerede?
-Balta kesti
-Balta nerede?
-Suya düştü.
-Su nerede?
-İnek içti.
-İnek nerede?
-Dağa kaçtı.
-Dağ nerede?
-Yandı, bitti kül oldu.

5.
Adem madene gitmiş.
Adem madende badem yemiş.
Madem ki Adem madende badem yemiş,
Niye bize getirmemiş.

6.
Otobüs,araba,tır
Durakta dur
Sıraya geç
Ayakta dur
Boşaldı yer
Haydi gel otur

7.
Hık mık
Nerden geldin?
Oradan çık
Kız saçların kıvırcık
Mavi boncuk

8.
Eteği var pile pile
Saçları var lüle lüle
Dersimizi yaptık bitti
Gidiyoruz güle güle

9.
İğne miğne ucu düğme
Fil filince kuş dilince
Horoz öttü,tavuk tepti
Bülbül kızı selam etti
Selamına dua etti
Al çık bal çık
Sana dedin sen çık

10.
Leylek leylek lekirdek
Hani ban çekirdek
Çekirdeğin içi yok
Koca kızın saçı yok

11.
Bir yıl on iki aydır.
Sayması kolaydır.   
İlk ayı ocak,   
Son ayı aralıktır.   

12.
Mumcu mum yapar.
Sucu su satar   
Yaşamak için,   
Herkes bir iş yapar.   
Ütücü ütü yapar.   
Yüncü yün satar   
Yaşamak için,   
Herkes bir iş yapar.   

13.
Bir elimde beş parmak.
İnanmazsan say da bak.   
Bir, iki, üç, dört, beş.   
Beş de öteki elimde,   
On etmez mi kardeş?   

14.
Güm güm gümüş   
Al sana memiş   
Al sana para   
Ver bana yemiş   
Yemişçinin tablası   
Ebe oldu ablası

15.
Masal masal martladı,
İki sıçan atladı   
Biri tos vurdu bardağa,   
Gelin çıktı,çardağa.   

16.
Elleri yaprak sarması   
Kolları patlıcan dolması   
Burnu Burgaz nohutu   
Gözleri Beydağ payamı   
Kaşları Gölcük sülüğü   
Alnı Bozdağ yaylası   
Yavrum demiş anası   

17.
Ödemiş'in unundan   
Gölcük'ün suyundan   
Yeni çıktı fırından   
Sıcak gevrek  

18.
Çarşıya gittim   
Eve geldim, hanım yok   
Bebek ağlar, beşik yok   
Çorba taşar, kaşık yok   
Ali Baba öldü, tabut yok