DünyaABD'de 'Proje 2025' tartışmaların odağında: Trump projeyle alakasının olmadığını söylüyor

ABD'de 'Proje 2025' tartışmaların odağında: Trump projeyle alakasının olmadığını söylüyor

09.07.2024 - 16:04 | Son Güncellenme:

Federal yönetimde kapsamlı değişiklik öngören 922 sayfalık plan, Donald Trump'ın seçilmesi halinde başkana ait yetkilerin büyük ölçüde genişletileceğini ve 50 bin hükümet çalışanının işten atılıp yerine Trump'a yakın isimlerin getirilmesini öngörüyor.

ABDde Proje 2025 tartışmaların odağında: Trump projeyle alakasının olmadığını söylüyor

Muhafazakar 'Heritage Foundation' vakfının hazırladığı, federal yönetimde kapsamlı değişiklikler öneren 'Proje 2025' planına dair Amerike Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı ve Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden ciddi eleştiriler yöneltirken, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ise projeyle bir alakasının olmadığını açıkladı.

Haberin Devamı

ABD Başkanlık seçimleri için yarışan Trump’a yakınlığıyla bilinen muhafazakar isim Paul Dans’ın direktörlüğünü yaptığı projeye Biden’ın getirdiği eleştiriler arasında "anayasanın feshedilmesi',  'demokratik denetleme ve dengenin temelinin sarsılması" ve Trump’ın 'siyasi ve kişisel düşmanlarından intikam alma' çabası yer alıyor.

Joe Biden'ın başkanlık kampanyası yetkililerinden projeye ilişkin 6 Temmuz’da yapılan açıklamada, Trump'ın müttefiklerinin aşırılıkçı 'Proje 2025' ajandasıyla bağını gizlemeye çalıştığı iddia edildi. Projenin Trump'a yakın isimler tarafından onun için hazırlandığı savunan Demokrat yetkililer, "Proje 2025 her ABD vatandaşını korkutmalı" dedi.
Trump ise konuya ilişkin sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 'Proje 2025' hakkında hiçbir şey bilmediğini ve 922 sayfalık planın arkasında kimin olduğundan da haberdar olmadığını belirtti.

Haberin Devamı

Plan çerçevesinde gündeme getirilen bazı önerilerin 'kesinlikle saçma ve berbat' olduğunu kaydeden Trump, "Ne yaparlarsa yapsınlar onlara şans diliyorum ama onlarla hiçbir ilgim yok" dedi. Demokratların tepkisini çeken bir diğer açıklama da Heritage Foundation Başkanı Kevin Roberts'tan gelmişti.

Geçen hafta, Trump'ın eski danışmanlarından Steve Bannon'ın 'War Room' podcast programında Cumhuriyetçilerin 'ülkeyi geri alma sürecinde' olduğunu söyleyen Roberts'ın Demokratların tepkisini çeken asıl demeci ise, "Sol izin verirse kansız kalacak olan ikinci Amerikan Devrimi sürecindeyiz” olmuştu.

Söz konusu açıklama hızlıca yayılırken, Biden tarafı, Trump ve müttefiklerini 'Amerika fikrini yok etmek için şiddetli bir devrim hayal etmekle' suçladı. Federal yönetimde kapsamlı değişliklik öngören 922 sayfalık plan, Donald Trump'ın seçilmesi halinde başkana ait yetkilerin büyük ölçüde genişletileceğini ve 50.000 hükümet çalışanının işten atılıp yerine Trump'a yakın isimlerin getirilmesini öngörüyor.

Heritage Foundation bünyesinde yürütülen "Proje 2025"in direktörlüğünü Donald Trump'ın başkanlık yaptığı dönemde Personel Yönetimi Ofisi direktörü olan Paul Dans yürütüyor.

Haberin Devamı

Söz konusu projeyle anılanlar arasında Trump’ın başkanlığı döneminde görev almış eski üst düzey isimler de bulunuyor. Ayrıca, Trump'ın kampanya sözcüsü Karoline Leavitt de 'Proje 2025'in videolarından birinde yer aldı.