Geri Dön
DünyaABD'den Yunanistan'a 'Suda' kıyağı!

ABD'den Yunanistan'a 'Suda' kıyağı!

ABD uçak gemilerinin ağırlandığı Girit Adası'nda gerçekleşecek 190 milyon euroluk değişiklik, Yunan donanmasının Doğu Akdeniz planının bir parçası. Kathimerini, ABD tarafından verilen 'dolaylı' desteği yazdı.

ABD'den Yunanistan'a 'Suda' kıyağı!

Avrupa Birliği ve NATO zirvesi öncesinde Yunan medyasının manşetinde Türkiye var. Kathimerini gazetesi, iki yıl önce NATO tarafından kurulan 'acil' irtibat hattının yeniden gündemde olduğunu bildiriyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye ile Yunanistan arasında denizde ve havadaki ayrıştırmayı kolaylaştıracak mekanizmayı yeniden devreye sokmaya hazır olduğunu söyledi. Mekanizma, bir askeri kaza riskini veya istenmeyen olayları önlemeyi hedefliyor.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ve Yunanistan'ın ittifak için 'değerli' müttefikler olduğunun altını çizdi, NATO'nun iki ülkenin buluşabileceği bir platform olması gerektiğini vurguladı.

PROVOKATÖR YİNE DEVREDE


Kathimerini'deki bir başka haberde, Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların lideri Manfred Weber'in Türkiye'yi hedef alan provokatif çıkışı yer aldı. Avrupalı Halkların Partisi (EPP) lideri olan Alman siyasetçi, Türkiye'nin Yunanistan'ı savaşla tehdit ettiğini savunup yeni bir silah ambargosunu dile getirdi. Türkiye'ye silah satışına ambargonun Avrupa Parlamentosu'nda tartışılmasını isteyen Manfred Weber, Türkiye karşıtlığıyla bilinen bir isim.

Alman politikacı, iki yıl önceki krizde "Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil, AB sorunudur" deyip somut yaptırım çağrısında bulunmuştu.

ABDden Yunanistana Suda kıyağıTÜRKİYE'Yİ BİR KEZ DAHA ŞİKAYET EDECEK


Ta Nea gazetesi ise, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye'yi AB zirvesinde şikayet edeceğini aktarıyor. Gazeteye göre, Atina Ankara'nın bir kez daha sonuç bildirgesinde kınanmasını hedefliyor.

Yunan Başbakan Miçotakis, hafta içinde bir televizyona verdiği röportajda "Bugün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yayılmacılığını vurguladığımızda, bir dereceye kadar, Ukrayna’da yaşananlarla karşılaştırıyoruz. Avrupa Birliği’ndeki ortaklarımız da bunu idrak ediyor" dedi.

Mayıs ayı sonunda Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini görüşmek üzere olağanüstü toplanan AB liderleri, Miçotakis'in Türkiye şikayetlerini dinlemişti.

ABDden Yunanistana Suda kıyağıANKARA MİSİLLEMEYE HAZIR


Ta Nea, Ankara'nın Yunan Başbakan Miçotakis'in AB zirvesindeki tutumunu dikkatle izleyeceğini yazıyor. Miçotakis Türkiye'yi şikayet ederse, Ankara da ay sonundaki NATO zirvesine Ege Denizi'nde silahlandırılan adaları gündeme taşıyacak. 

Kathimerini'deki bir analizin başlığı, 'Avrupa jeopolitik zorluklarla yüzleşiyor' oldu. Analize göre, yeni üyelerin katılımıyla gerçekleşecek genişleme bir kez daha birliğin ajandasında üst sıralara tırmandı.

Yunan hükümetine yakınlığıyla bilinen Eleftheros Typos gazetesi ise, 'NATO: Türkiye ve Yunanistan arasında bir olay yaşanmaması için alınan önlemlerin arka planı' başlığıyla yayımladığı haberi ilk sayfasından sundu.

Hem Ankara'nın hem de Atina'nın NATO'nun önümüzdeki 10 yıllık stratejik vizyonunun belirleneceği zirveye güçlü bir şekilde hazırlandığını belirten Eleftheros Typos, Batılı ülkeler ve ittifak yöneticilerinin Türkiye ile yakın temasta olduğunu da kaydetti.

CNN Yunanistan'a göre, Atina tarafının NATO zirvesinde merak ettiği en önemli başlık, ABD Başkanı Joe Biden'ın Madrid'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüp görüşmeyeceği. CNN Yunanistan'a göre, Biden zirvede Miçotakis ile bir araya gelebilir.

ABDden Yunanistana Suda kıyağıTRAKYA VE KUZEY EGE


Ta Nea gazetesi, bugün 'İki kırmızı 'bölge' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı, Trakya ve Kuzey Ege'nin mercek altında olduğunu yazdı. Ta Nea'ya göre, Yunan ordusu Midilli, Semadirek ve Lemnos adalarının yanı sıra Türkiye ile kara sınırını çizen Meriç Nehri çevresinde alarma geçmiş durumda. Gazete, Yunanistan'ın söz konusu iki bölge için bazı önlemler aldığını aktardı.

ABDden Yunanistana Suda kıyağı

SUDA ÜSSÜ GENİŞLETİLİYOR

Kathimerini gazetesinde yer alan bir başka haberde ise, 2020 yazından bu yana ABD savaş gemilerine ev sahipliği yapan Suda Üssü'nün genişletileceği aktarılıyor.

ABD'nin uçak gemisi gönderdiği Girit Adası'ndaki üste yapılacak modernizasyon ve genişleme çalışmaları, 190 milyon euroya mal olacak.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos tarafından yeni silahlanma programına dahil edilen Suda planı, Yunan donanmasının Doğu Akdeniz'e daha hızlı ve doğrudan erişimini hedefliyor.

MİLYARLARCA EUROLUK YENİ SİLAHLANMA PROGRAMI

Atina yönetimi, Suda'da Yunan deniz kuvvetleri için kalıcı bir üs kurmayı planlıyor. Suda'daki genişleme ve modernizasyona ABD tarafından dolaylı destek sağlandı. Kathimerini, Marathi'de ABD savaş gemileri için gerçekleşen modernizasyondan arta kalan bütçe ve diğer malzemelerin Yunan üssü için kullanıldığını da yazdı.

Kathimerini, parlamentoya getirilen yeni silahlanma programının milyarlarca euroyu bulduğunu, donanmaya sağlanacak Sikorsky helikopterlerinden RM-70 çoklu roketatar sistemine kadar birçok silahı kapsadığını aktardı.

ABDden Yunanistana Suda kıyağı

Türk-Yunan geriliminde açık şekilde Atina'nın tarafını tutan ABD ise, Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne 2021 ilkbaharında uçak gemisi gönderdi. USS Dwight D. Eisenhower'ın başını çektiği, 22 savaş gemisi ve 5 bin 600 askerden oluşan Taarruz Gücü, ABD tarafından Yunanistan'a destek için Doğu Akdeniz'e yollandı.

Suda'yı Doğu Akdeniz'de adeta kendi üssü haline getiren ABD ordusu, ayrıca dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu da Girit'teki üste ağırladı. Pompeo, Yunan Başbakan Miçotakis'le birlikte Amerikan uçak gemisi üstünde poz verdi.

2020 yazından itibaren neredeyse her hafta Yunan ordusuyla tatbikat yapan ABD'nin ilgisi, yalnızca Akdeniz'le sınırlı kalmadı. Girit'ten Selanik'e kadar neredeyse tüm Ege Denizi'ni kapsayan ortak tatbikatlara Yunan ve Amerikan özel kuvvetler askerleri katıldı. Yunan medyası, ABD'nin Yunanistan'da kalıcı üsler elde etmeyi amaçladığını yazdı.

ABD, halihazırda Yunanistan'ın elindeki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Türkiye'yi F-35 programından çıkaran Washington, Türkiye'ye ayrılan savaş uçaklarının Yunanistan'a verilmesini gündemine almış durumda.ABDden Yunanistana Suda kıyağıBAYRAKTAR PANİĞİ! GÖZLER İSRAİL VE ABD'DE


Ta Nea'daki bir başka haber, Yunan ordusunun Türk insansız hava araçları için verdiği alarm. 'Türk drone'larına karşı Ege'de çifte kalkan' başlığını kullanan gazete, kıtalararası üne kavuşan Türk insansız hava araçlarına karşı hem elektronik sistemler hem de yeni drone'lar alındığını belirtiyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros'un İsrail ziyaretinde ziyaret ettiği askeri üsse değinen Ta Nea, Yunan generalin Palmachim'deki üste İsrail'in insansız hava aracı filosunu incelediğini kaydetti. Yunan Genelkurmay Başkanı, ayrıca İsrail'in elindeki Demir Kubbe, David's Sling ve Arrow 3 hava savunma sistemleri hakkında bilgi aldı.

Yunan savaş gemilerine küçük insansız hava araçları konuşlandırıldığını yazan gazete, Yunanistan'ın kendi drone projesi Archytas'ın ise iki yıl içinde üretime başlayacağını aktardı.

Ta Nea'ya göre, Bayraktar TB2'ye yanıt veremeyen Yunan ordusu halihazırda insansız hava araçlarına karşı koyabilecek bir müdahale aracından yoksun.

ABDden Yunanistana Suda kıyağı


 

Gazete, yalnızca gözetleme drone'larına sahip olan Yunanistan'ın ABD'den üç adet MQ-9 insansız hava aracı almaya hazırlandığını da yazdı. Yaklaşık 17 bin metre irtifaya ulaşabilen söz konusu MQ-9'un menzili ise 1850 kilometre.

Ege Denizi'nde sıcak bir yaz mevsiminin beklendiğini sık sık vurgulayan Yunan medyası, geçen hafta Ankara'nın atabileceği iki muhtemel adımı manşetlerine taşımıştı. Haberlere göre, Türkiye uluslararası anlaşmalara göre silahsız olması gereken Ege Denizi adalarının 'statüsü'nü Birleşmiş Milletler'e (BM) taşıyarak 'resmi bir meydan okuma'ya girişebilir.

Girit ve Rodos adaları arasına Türkiye tarafından bir araştırma gemisinin gönderilmesi ise muhtemel ikinci hamle olarak bekleniyor. Ankara'nın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) 28'inci meridyenin batısında yeni bir arama ruhsatı verebileceği Atina'da konuşuluyor. Kathimerini gazetesine göre, Türkiye söz konusu adımla Kaş'ın karşısında yer alan Meis Adası çevresinde dile getirdiği kıta sahanlığı ya da münhasır ekonomik bölge haklarını daha da ileriye taşımış olacak.