Dünya ABD'li senatör: İran'ı bombalamalıyız! İsrail-Hamas savaşında 'yeni cephe'

ABD'li senatör: İran'ı bombalamalıyız! İsrail-Hamas savaşında 'yeni cephe'

11.10.2023 - 16:57 | Son Güncellenme:

İsrail-Hamas arasındaki savaş bütün kaosuyla devam ederken ABD'li senatör bölgede ikinci bir cephenin daha açılmasının an meselesi olduğunu söyledi.

ABDli senatör: İranı bombalamalıyız İsrail-Hamas savaşında yeni cephe

İsrail, 2007 yılından bu yana Hamas'ın yönettiği Gazze Şeridi'ne karadan, havadan ve denizden abluka uyguluyor. 16 yıldır devam eden ablukanın en büyük patlama noktası ise geçen Cumartesi yaşandı. Sabah saatlerinde İsrail sınırından sızan Hamas kuvvetleri kilometrelerce içeri sızmayı başardı. Hamas ilk gün sivillerin katıldığı bir müzik festivalinde 260 kişiyi öldürürken saatler sonra bir karakolu teslim aldı. İçeride 20 esirle birlikte saatler süren çatışmalar sonrası İsrail ordusu karakolun kontrolünü tekrar sağladı. Hamas'ın bu beklenmedik saldırısı sonrası İsrail ordusu tam 50 yıl sonra resmi olarak savaş ilan etti. Bu bağlamda harekete geçen ordu Gazze'yi havadan vurmaya başladı.

Haberin Devamı

Ülkenin güneyinde yaşanan sızma girişimini engelleyen İsrail daha sonra Gazze'nin su ve elektrik kaynaklarını kesti. Birleşmiş Milletler, son yaptığı açıklamada 260 bin Gazzelinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu. Yerlerinden edilmiş insanların sayısı, Gazze nüfusunun yüzde 10'undan fazla.

LÜBNAN SINIRINDA GERGİNLİK HAT SAFHADA

Ülkenin güneyi ateş topuna dönerken İsrail, kuzey de Lübnan ile gerginlik yaşıyor. Cumartesi gününden beri devam eden Hizbullah tehlikesi hala geçmiş değil. Savaşın ilk gününde sınırın diğer ucundan İsrail'in radar istasyonlarını vuran Hizbullah ile İsrail ordusu arasındaki çatışmalarda sürüyor. Bugün birçok Hizbullah militanı İsrail'in saldırılarında yaşamını yitirdi. İsrail ordusu Lübnan sınırına onlarca tank yığdı, saldırılarda top atışlarının yanı sıra savaş uçakları da füze ateşliyor.

Haberin Devamı

ABDli senatör: İranı bombalamalıyız İsrail-Hamas savaşında yeni cephe

'TAHRAN BİLİYORDU'

Orta Doğu'daki gerilim bütün hızıyla devam ederken ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. CNN'e konuşan Lindsey, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarının arkasında İran'ın olduğunu öne sürdü. Senatör açıklamalarının devamında ABD Başkanı Joe Biden'a atıfta bulunarak 'İran saldırıların arkasında olduğunu reddetti, ancak ortada bir kanıt yok' dedi ve ekledi:

'Hamas bu saldırı için aylarca hazırlandı. Bu hava, deniz ve kara saldırısıydı. İran'ın haberi olmadan bunun olma olasılığı yok. İran ile Hamas arasındaki ilişkiyi biliyorsanız İran'ın açıklamalarına inanmanız imkansızdır'

ABDli senatör: İranı bombalamalıyız İsrail-Hamas savaşında yeni cephe

'İRAN'I BOMBALARDIM'

Sunucunun 'ABD doğrudan savaşa dahil olur mu' sorusuna da yanıt veren Graham, 'Biz zaten doğrudan işin içindeyiz. Bu gece 14 Amerikalı öldü, ailelerinden özür dilerim. Çok açık söylüyorum. Hamas rehineleri öldürür, kuzeyden de Hizbullah saldırırsa İsrail içinde iki cephe olur. Ben olsam ne mi yapardım? İran'ın petrol altyapısını bombalardım' ifadelerini kullandı.

ABDli senatör: İranı bombalamalıyız İsrail-Hamas savaşında yeni cephe

'DİNSEL BİR SAVAŞIN İÇİNDEYİZ'

ABD medyasında bir başka televizyon kanalına da konuşan Graham, CNN'e yaptığı açıklamalar sonrası İsrail'i suçlayan kişilerin kendisini dehşete düşürdüğünü kaydetti. İran ve Hamas'ın bölgede bir çözüm istemediğini belirten Graham, 'Dinsel bir savaşın içindeyiz, özür dilerim ama ben İsrail tarafındayım' değerlendirmesinde bulundu.