Geri Dön
DünyaLouvre Müzesi, 228 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın tarafından yönetilecek

Louvre Müzesi, 228 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın tarafından yönetilecek

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve dünyaca ünlü tarihi eserlere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi'nin yönetimine 228 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın yönetici getirildi.

Louvre Müzesi, 228 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın tarafından yönetilecek

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Louvre Müzesi'nin başına, Orsay Müzesi'nin de yönetiminde yer alan 54 yaşındaki sanat tarihçisi Laurence Des Cars'ın seçildiğini duyurdu.

Sputnik'in aktardığına göre, bu karar ile Louvre, kurulduğu tarih olan 1793'ten bu yana ilk defa bir kadın tarafından yönetilecek. Cars, aynı zamanda dünyanın en önemli nü tablolarının da aralarında bulunduğu pek çok esere ev sahipliği yapan Orsay Müzesi'nin de yönetimine gelen ilk kadın olmuştu.

Cars'ın 4 yıl önce yönetimine geldiği Orsay Müzesi'nin sergi odalarını genişletmesi ve daha fazla sanatsal çeşitlilik sunma çalışmaları halkın takdirini toplamıştı. Cars yönetiminde, 2019'da gerçekleşen ve Fransa’nın sanatsal avangartlarına ilham veren "unutulmuş" siyah modellere odaklanan sergi büyük beğeni toplamıştı.

Cars, AFP ile yaptığı son röportajda, "Müzeler toplumsal tartışmalarla iletişim halinde kalmalı ve böylece yeni nesillere ulaşmalı" demişti.

Fransa'da Versay Sarayı ve Pompidou Modern Sanat Müzesi'nin de dahil olduğu kamu müzelerinin yöneticileri, doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından atanıyor. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Cars, yeni görevine 1 Eylül'de başlayacak.

Müzenin yöneticiliği görevini 2013'ten beri Jean-Luc Martinez yürütüyordu.

2020'de koronavirüs pandemisi nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşanan Louvre Müzesi, bir önceki yıl 10 milyon ziyaretçi sayısı ile rekor kırmıştı.

Xiaomi Redmi Note 10 5G Telefon İncelemesiPerformans yarışçısı Xiaomi Redmi Note 10 5G akıllı telefon, Milliyet.tv teknoloji editörünün kadrajı altında! Nilay Kamu, Türkiye'de MediaTek Dimensity 700 işlemcisine sahip ilk akıllı telefon Redmi Note 10 5G'yi inceledi. Çok daha yüksek performansı ve enerji verimliliği ile segmentinde öne çıkan telefon hem oyun hem de çoklu görev performansı ile sınırları zorluyor, enerji tüketimi konusunda dikkat çekiyor. Sosyal medyada veya oyun başında geçirilen saatleriniz için göz dolduran bir pil ömrüne sahip olan Redmi Note 5G, 5000mAh'lik pili ve 18W hızlı şarj özelliği ise tam olarak telefonu elinden bırakamayanlar için yaratılmış! Akıllı telefon 5G’yi de desteklediği için, 5G kullanılan bölgelerde çok daha yüksek bir İnternet hızına sahip oluyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, Redmi Note 10 5G’nin ön ve arka kamera özellikleri, farklı çekim modları, ekran yenileme hızı, oyunlar sırasındaki performansı gibi pek çok konuda daha fazla detay öğrenmek, kullanıcı deneyimi hakkında çok daha fazla bilgi almak için Milliyet Teknoloji Editörü Nilay Kamu'nun videosunu izleyebilirsiniz! #işbirliği
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler