Dünya SON DAKİKA HABERİ: Almanya'dan U dönüşü! Selanik yolcusu, Yunanistan'da bayram

SON DAKİKA HABERİ: Almanya'dan U dönüşü! Selanik yolcusu, Yunanistan'da bayram

03.06.2022 - 15:55 | Son Güncellenme:

Son dakika haberlere göre, hafta başında Türkiye'ye karşı sürpriz bir çıkış yapan Almanya Başbakanı Scholz'un yeni hamlesini Yunan medyası ilk haber olarak veriyor. İşte detaylar...

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in Türkiye'nin dibindeki adalara ziyaretini manşetinden duyuran Yunan medyası, Ege Denizi'nin ortasındaki Kandilli Adası'nın üstünde Türk insansız hava araçlarının uçtuğunu ileri sürdü.

Haberin Devamı

Türk-Yunan ilişkilerini alt üst eden Washington ziyaretinin ardından Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Türkiye'yi şikayet eden Başbakan Miçotakis, Bodrumun karşısındaki Kos, Eşek ve Astypalea adalarını ziyaret etti.

Miçotakis, Instagram hesabından Eşek Adası'nın üstüne çizilmiş Yunan bayrağının fotoğrafını paylaştı, altına "Pserimos. Ege'nin mavisi bayrağın mavisi ile buluşuyor!" yazdı.

Yunan medyası, son haftalarda artan gerilimin gölgesinde gerçekleşen ziyaretlerin Ankara'ya bir mesaj verdiği yorumunu yapıyor.

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

Skai televizyonu ise, ziyareti sayfalarına taşıyan Türk gazetelerini ekrana getirdi. Kathimerini gazetesi, Türk medyasında özellikle Bodrum'a yalnızca 12 kilometre uzaklıktaki Keçi adasına yapılan ziyaretin tepki çektiğini kaydediyor.

Haberin Devamı

Uluslararası anlaşmaları ihlal edip söz konusu adaları silahlandıran Yunanistan, Türkiye'nin adalardaki egemenliğinin sorgulanacağı uyarısıyla yüz yüze.

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

'6 BİN METRE YÜKSEKLİKTE GÖRÜNDÜ'

Yunan medyasındaki dikkat çeken bir başka haber, bir Türk insansız hava aracının Ege Denizi ortasındaki Kandilli Adası'nın üstünde uçtuğu oldu.

Kathimerini, Cuma günü saat 10.12'de fark edilen Türk insansız hava aracının yaklaşık 6 bin metre yükseklikte uçtuğunu ileri sürüyor. Gazeteye göre, Türk drone'u aynı adanın üstünde 33 dakika sonra, saat 10.45'te bir kez daha göründü.

Mayıs ayının sonunda toplanan AB zirvesine katılan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin gerilimi tırmandırdığını iddia edip "Provokasyonlara müsamaha gösterilemez. Uluslararası barış ve istikrarın sınandığı bir zamanda bölgemizin ihtiyaç duyduğu son şey, başka bir gerilim kaynağıdır" dedi.

Atina yönetiminin yakın müttefiki ve silah tedarikçisi Fransa, beklendiği gibi Miçotakis'in açıklamalarına destek verdi. AB dönem başkanı Fransa'nın lideri Emmanuel Macron, Yunanistan'ın adalardaki 'egemenliğinin' sorgulanmasını kınadıklarını söyledi. Macron, "Burada tüm AB'nin ve özellikle Fransa'nın Yunanistan'a desteğini belirtmek istiyorum. Bugün hiç kimse herhangi bir üye devletin egemenliğini tehlikeye atamaz" diye konuştu.

Haberin Devamı

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

HARİTALAR WASHINGTON'DAN BRÜKSEL'E TAŞINDI

Miçotakis, zirvede Almanya Başbakanı Olaf Scholz'la bir araya geldi. Yunan medyası, Miçotakis'in Beyaz Saray'da ABD lideri Joe Biden'a gösterdiği Mavi Vatan haritalarını Almanya Şansölyesi'ne de sunduğunu yazdı.

Söz konusu buluşmanın ardından, daha önce Atina ve Ankara'ya sağduyu çağrısı yapan Almanya'dan sürpriz bir açıklama geldi. Başbakan Scholz, Türkiye'yi Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlıkta itidalli olmaya çağırdı ve AB üyelerinin egemenliğinin tartışmaya açılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Scholz adına açıklama yapan Alman hükümet sözcüsü, Atina yönetiminin Türk savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal ettiği yönündeki tezini de destekledi: "Yunan hava sahasına girilmesi ve Yunan adaları üzerinde uçuşlar gerçekleştirilmesi doğru bir şey değil. Yapıcı bir yaklaşım olmamakla birlikte ittifak ruhuyla da bağdaşmıyor."

Ankara, U dönüşüne imza atan Berlin yönetimine Dışişleri Bakanlığı açıklamasıyla tepki gösterdi. Almanya'nın Yunanistan'ın tuzağına düştüğünü belirten Türkiye'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Haberin Devamı

"Yunanistan, dünyada karasularından daha geniş hava sahası iddiasında bulunan tek ülkedir. Bu hukuk dışı iddiaya dayanarak 6-10 mil içerisindeki uluslararası hava sahasında yapılan uçuşları 'Yunanistan hava sahasının ihlali' olarak nitelendirmek en hafif tabiriyle aymazlıktır. Komşusunun egemenliğini, bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden bir aktör varsa o da Yunanistan’dır. Nitekim Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmaları hilafına ülkemize yakın adaları silahlandırmaktadır... Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan tarafgir açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz."

YUNAN MEDYASINDA BAYRAM

Yunan medyası, 1 Haziran 2022 tarihli Türkiye açıklamasının üstünden 48 saat geçmeden Almanya Başbakanı Scholz'un Selanik'i ziyaret edeceğini 'son dakika' haberi olarak duyurdu.

Almanya Şansölyesi, Başbakan Miçotakis'in daveti üzerine 10 Haziran Cuma günü Selanik'te olacak. Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'nin zirvesine katılacak Olaf Scholz, Miçotakis tarafından ağırlanacak.

Yerel medya, geceyi Selanik'te geçirecek Almanya Başbakanı'nın Cumartesi günü ise Kuzey Makedonya ve Bulgaristan'ı ziyaret edeceğini bildiriyor.

CNN Yunanistan, manşetinden 'Scholz'dan Selanik'e sürpriz ziyaret, Miçotakis'le buluşuyor' başlığıyla haberi verdi. To Vima gazetesi ise, Miçotakis'in Alman mevkidaşını Brüksel'deki buluşmada Yunanistan'a davet ettiğini yazdı.

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise, Scholz'un Selanik ziyaretinden iki gün önce Atina'ya gidiyor. Yunan Başbakan Miçotakis ve mevkidaşı Nikos Dendias ile buluşacak Baerbock'un, bir sonraki durağı Ankara olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Haziran günü Annalena Baerbock'la Ankara'da bir araya gelecek.

Haberin Devamı

BİR DÖNÜM NOKTASI: WASHINGTON ZİYARETİ

Yunan bağımsızlık savaşının iki yüzüncü yılı için ABD'nin başkenti Washington'da 17 Mayıs tarihinde ağırlanan Yunan Başbakan Miçotakis, Beyaz Saray'da ABD lideri Joe Biden'la görüştü. Yunan bayrağının renkleri mavi-beyaz kravat takan ABD lideri, Miçotakis'i 'Ben Joe Bidenopulos' cümlesiyle karşıladı.

Miçotakis ABD Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'yi hedef aldı, Washington'da Türkiye'nin programından çıkarıldığı F-35 jetlerinin Yunanistan'a satışı da konuşuldu.

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

Miçotakis, ABD Kongresi'nde Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceklerini vurgulayıp Türkiye'ye suçlamalarda bulundu:

"Siz değerli Kongre üyelerinden, son 48 yılda Helenizm'in bitmeyen acılarına neden olan açık yarayı unutmamanızı rica ediyorum. Kıbrıs'ın bölünmesinden bahsediyorum. Bu meselenin uluslararası hukuka göre ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları doğrultusunda çözülmesi gerekiyor. Dün Başkan Biden'a da söylediğim gibi, Kıbrıs'ta kimse iki devletli bir çözümü asla kabul edemez."

Kıbrıs açıklamaları Kongre üyeleri tarafından ayakta alkışlanan Yunan lider, Türkiye'nin adını anmadan hava sahası ihlallerine de değindi: "Şu konuda kesinlikle net olmak istiyorum. Egemenliğimizi ve toprak haklarımızı ihlal eden açık saldırı eylemlerini kabul etmeyeceğiz ve bu eylemler Yunan adaları üzerinde derhal durdurulması gereken uçuşları da içeriyor."

Washington turunun ardından bayram eden Atina'daki havanın dağılmasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23 Mayıs Pazartesi günü kurduğu "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok" cümlesi yetti.

Erdoğan, Miçotakis'in ABD'de yaptığı açıklamalara Atina'nın hiç beklemediği bir çıkışla karşılık verdi. Yunan medyası, Türkiye'den gelen mesajları 'Zehir zemberek', 'Erdoğan'dan aşırı saldırı' ve 'Erdoğan Miçotakis'e karşı öfkeli, denizde ve havada gerginlik' manşetleriyle okurlarına sundu.

YUNANİSTAN'IN DOĞU AKDENİZ'DEKİ DOSTLARI

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde, özellikle 2020 yazında Doğu Akdeniz'de büyük bir kapışma yaşandı. Türkiye Akdeniz'e savaş gemilerinin eşlik ettiği araştırma gemisi gönderdi. Ankara'nın hamlesiyle çaresiz kalan Yunanistan, başta Fransa ve ABD olmak üzere Mısır, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve hatta Suudi Arabistan'la tatbikatlara girişti. Atina yönetimi, geride kalan iki yılda silahlanmaya milyarlarca euro harcadı.

Yunanistan Fransa'dan Rafale jetleri ve savaş gemileri satın aldı, Paris ise geçtiğimiz Mart ayında başkent Atina'ya uçak gemisi Charles de Gaulle'ü yolladı.

SON DAKİKA HABERİ: Almanyadan U dönüşü Selanik yolcusu, Yunanistanda bayram

Gerilimde açık şekilde Yunanistan'ın tarafını tutan ABD ise, Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne uçak gemisi gönderdi. USS Dwight D. Eisenhower'ın başını çektiği, 22 savaş gemisi ve 5 bin 600 askerden oluşan Taarruz Gücü, ABD tarafından Yunanistan'a destek için Doğu Akdeniz'e yollandı.

Suda'yı Doğu Akdeniz'de adeta kendi üssü haline getiren ABD ordusu, ayrıca dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu da Girit'teki üste ağırladı. Pompeo, Yunan Başbakan Miçotakis'le birlikte Amerikan uçak gemisi üstünde poz verdi.

2020 yazından itibaren neredeyse her hafta Yunan ordusuyla tatbikat yapan ABD'nin ilgisi, yalnızca Akdeniz'le sınırlı kalmadı. Girit'ten Selanik'e kadar neredeyse tüm Ege Denizi'ni kapsayan ortak tatbikatlara Yunan ve Amerikan özel kuvvetler askerleri katıldı.

Yunan medyası, ABD'nin Yunanistan'da kalıcı üsler elde etmeyi amaçladığını yazdı.

ABD, halihazırda Yunanistan'ın elindeki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Türkiye'yi F-35 programından çıkaran Washington, Türkiye'ye ayrılan savaş uçaklarının Yunanistan'a verilmesini gündemine almış durumda.